Προς το περιεχόμενο

Analog Keys. Νέο synth απο την elektron


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολύ νόιζ κάνετε ......

...δεν ανεβάζετε και μερικές συνθετικές σας παραγωγές...έτσι για το ''γαμώτο''...

μπουρ μπουρ μπουρ...και μπαμπλαμπλα...

 

Άπόλυτα άκυρο ποστ.

Η συζήτηση έχει τεχνολογικό περιεχόμενο.

Δε συμφωνώ με αυτά που γράφονται, αλλά τι σχέση έχουν οι μουσικές τους επιδόσεις με την τεχνολογική τους κατάρτιση;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

..

Δε συμφωνώ με αυτά που γράφονται, αλλά τι σχέση έχουν οι μουσικές τους επιδόσεις με την τεχνολογική τους κατάρτιση;

...σκέψου να είχαν σχέση...εκεί να έβλεπα τι θα μου είχες γράψει.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....σκέψου να είχαν σχέση...εκεί να έβλεπα τι θα μου είχες γράψει.

 

Νομίζω ότι υπερβάλλεις. Δεν έγραψα ότι είσαι άκυρος αλλά ότι έκανες ένα άκυρο ποστ. Παρακολουθείς μία συζήτηση ανάμεσα σε δύο βουλκανιζατεράδες (με την έννοια του "μάστορα") οι οποίοι λένε για τα εργαλεία τους και το κόστος αυτών, και εσύ τους προτρέπεις να βγούνε έξω να πάνε μία βόλτα με το αυτοκίνητο ώστε να διαπιστώσεις αν είναι καλοί οδηγοί.

 

Με ενόχλησε, πρώτον διότι αυτή τη σαχλαμάρα την έχω εισπράξει και εγώ πολλές φορές, αλλά επίσης επειδή πολύ πρόσφατα έλεγες σε κάποιον άλλο ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να διαμορφώνει το όποιο είδος σχέσης προτιμά με τη μουσική. Καλώς ή κακώς, ας γίνει επιτέλους κατανοητό ότι κάποιοι προτιμάμε τη τεχνολογία (όπως κάποιοι άλλοι προτιμούν την ""δεξιοτεχνία").

 

Επί της ουσίας, ασφαλώς πολλά από αυτά που γράφονται δεν ισχύουν και - αν βρω χρόνο και διάθεση και αν δεν το έχει κάνει κάποιος άλλος νωρίτερα - θα εξηγήσω σε κάποιο μακροσκελές ποστ τον λόγο για τον οποίο οι τεχνικές προδιαγραφές είναι κάτι αδιάφορο στην αξιολόγηση ενός μουσικού οργάνου.

 

Μέχρι τότε...

 

:)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα εξηγήσω σε κάποιο μακροσκελές ποστ τον λόγο για τον οποίο οι τεχνικές προδιαγραφές είναι κάτι αδιάφορο στην αξιολόγηση ενός μουσικού οργάνου.

 

Με θλίβει λίγο που (οντως) χρειαζεται να γινει κατι τετοιο :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι με θλιβει που θα κατσει να γραψει ενα "μακροσκελές ποστ" τζαμπα. Με θλιβει επισης το γεγονος οτι η προταση "common sense" ειναι γνωστη σε ολο τον πλανητη πλην της Ελλαδας. Απ'την αλλη, με χαροποιει το γεγονος οτι εχουμε μπει ηδη στο βιβλιο Guinness ως το μονο μουσικο-τεχνικο φορουμ στον κοσμο που σπαταλαμε μερες και μηνες για να συζηταμε τα απολυτως αυτονοητα. hurray.gif

Κι ολα αυτα επειδη 5-10 ψωνια εχουν κολλημα με ενα συγκεκριμενο τυπο synth και ιδιαιτερα με μια συγκεκριμενη εταιρεια. Το να εχει καποιος απ'αυτους μετοχες στην εν λογω εταιρεια ωστε να δικαιολογειται εστω και λιγο το κολλημα του το θεωρω απιθανο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι με θλιβει που θα κατσει να γραψει ενα "μακροσκελές ποστ" τζαμπα. Με θλιβει επισης το γεγονος οτι η προταση "common sense" ειναι γνωστη σε ολο τον πλανητη πλην της Ελλαδας. Απ'την αλλη, με χαροποιει το γεγονος οτι εχουμε μπει ηδη στο βιβλιο Guinness ως το μονο μουσικο-τεχνικο φορουμ στον κοσμο που σπαταλαμε μερες και μηνες για να συζηταμε τα απολυτως αυτονοητα. hurray.gif

Κι ολα αυτα επειδη 5-10 ψωνια εχουν κολλημα με ενα συγκεκριμενο τυπο synth και ιδιαιτερα με μια συγκεκριμενη εταιρεια. Το να εχει καποιος απ'αυτους μετοχες στην εν λογω εταιρεια ωστε να δικαιολογειται εστω και λιγο το κολλημα του το θεωρω απιθανο.

 

Φίλε Waterfall-K δεν ξέρεις τι θα γράψω (αν το γράψω), οπότε πως ξέρεις το περιεχόμενό του και του ασκείς κριτική εκ' των προτέρων; Και γιατί νομίζεις ότι σε αφορά προσωπικά; Αν έχεις δίκηο τότε υπάρχουν πολλοί άλλοι να "θιγούν" και να απαντήσουν.

 

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τις μουσικες.... εγω προσωπικα εχω ενα λινκ κατω απο τα ποστ μου.

οποιος θελει μπαινει ακουει, λεει ενα καλο λογο, με βριζει κτλ.

απο το νοιζ περιπου σε 5 χρονια εχουν μπει 3 ατομα και εχουν πει ενα καλο λογο  ;D

Οι αλλοι αγνοουν το λινκ.

 

Ειμαι ερασιτεχνης και το λεω. δηλαδη η μουσικη ειναι διασκεδαση για εμενα.

Ενα κομματι μου βγαινει σε CD για πρωτη φορα συντομα. (σε ambient συλλογη)

Αυτο δεν με κανει βεβαια ουτε ειδικο ουτε γνωστη ουτε τιποτα.

 

αν βλεπω καποιες φορες κατι που δεν συμφωνω το λεω. Συνηθως αυτο το λεει

Waterfall-K  ;D αν και εχουν περασει και πραγματικα ακυρα ατομα...(θυμαται κανεις τον Voyager!!!)

 

τωρα ενα θεμα. η μουσικη και η ηχοι ειναι υποκειμενικο θεμα.

εγω δεν αντεχω πχ αυτο που στα VA συνηθως εχουν για φιλτρο.

 

και πλερωνω  ;D οσο και οσο για καποια πραγματα. Αλλα αυτο αφορα εμενα και το τι θελω.

 

δεν θελω να κανω την δουλεια μου οικονομικα. θελω να ακουω κατι που να μου αρεσει.

και ας περιμενω 2 χρονια μεχρι να το παρω αυτο το κατι που θα μου αρεσει. που μεχρι τοτε θα πεσει σιγουρα και η οποιαδηποτε τιμη.

 

οποτε για μενα οταν λεει αυτα που λεει ο Waterfall-K δεν ισχυουν.

Να τα χεσω τα 1000 voices αν το φιλτρο ακουγεται σαν βρασμενη καλτσα.

 

επισης δεν κολλαω μοοονο σε παλια μηχανηματα,  και ουτε σε hardware

 

αγαπημενα vst: Madrona Labs aalto (Buchla sounds!!!) & NI RAZOR (Additive)

 

Αλλα περι κοινης λογικης κλπ ... whatever. δεν υπαρχουν αυτα. δεν ακουμε /ονειρευομαστε /φταχνουμε τα ιδια.

αρα τα εργαλεια μας πολλες φορες δεν ειναι τα ιδια. δεν εκπλησομαι...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trolley μπορεις να γραψεις οτι θελεις, οταν λεω οτι θα το "γραψεις τζαμπα" εννοω οτι αδικα θα σπαταλησεις το χρονο σου για κατι που εχουν γραφτει τα παντα κι απο τις δυο πλευρες και ασχετα αν μερικοι κανουν πως δεν καταλαβαινουν. Δεν νομιζω να γραψεις κατι καινουργιο, να σου θυμισω μονο οτι εδω μιλαμε για synthesizers και οχι γενικα για μουσικα οργανα. Λιγα βασικα πραγματα να ξερεις απο synths και την ιστορια τους και παιρνεις ευκολα χαμπαρι ποιος δουλευει ποιον σ'αυτη την αγορα.

 

Ακομα περιμενω να μου πει καποιος Moogοπληκτος με λογικα και αντικειμενικα επιχειρηματα γιατι οι αρχαιολογιες της εν λογω εταιρειας πωλουνται στις τιμες που πωλουνται και γιατι παρομοιες εταιρειες που κατασκευαζουν εφαμιλλα ή και (πολυ) καλυτερα synths κοστολογουν τα προιοντα τους στο 1/3 και κατω της τιμης της "Αγιας Εταιρειας". Εκτος κι αν πιστευει καποιος οτι η Waldorf/DSI/Arturia κλπ ειναι εταιρειες-κολοσσοι σαν την Yamaha και μπορουν να πουλανε σε χαμηλες τιμες ενω η κακομοιρη Moog που ειναι μια μικρη εταιρεια με υπερογκα εξοδα αναγκαζεται να πουλαει σε τιμες δεκαπλασιες. :-[

 

Η Waldorf παιζει να εχει και...10 ατομα το πολυ στην εταιρεια της. Ειδατε το νεο της αναλογικο monosynth? Ειδατε specs? Ειδατε κατασκευη? Ειδατε τιμη? Λετε να τους διαφευγει κατι εκει στην Waldorf?

Η Moog, μια εταιρεια της οποιας τα synths της ηταν ηδη απο τα μεσα των 70s ξεπερασμενα και που στο τελος εφαγε και μια χρεωκοπια και ηρεμησε(-σαμε), απο το 1993 που επαναλειτουργησε και ως σημερα, το μονο που μπορει και κατασκευαζει ειναι μια παραλλαγη του Minimoog model D του 1969, πασαροντας το σαν το "Αγιο Δισκοποτηρο" των synths.

 

Εταιρεια για γελια που ακομα και σημερα δεν ειναι ικανη να κατασκευασει ενα σοβαρο και συγχρονο αναλογικο πολυφωνικο synth, που ομως επιζει χαρη σε πελατες με νοοτροπια Mamonu ("δεν θελω να κανω την δουλεια μου οικονομικα. θελω να ακουω κατι που να μου αρεσει και ας περιμενω 2 χρονια μεχρι να το παρω αυτο το κατι που θα μου αρεσει"). Να φανταστω οτι ετσι σκεφτεσαι και για τις αλλες αγορες σου φιλτατε Mamonu? Απο το super market μεχρι την αγορα ρουχων κλπ, ετσι αγοραζεις? Μισο κιλο φετα στα 150€ και ενα ζευγαρι καλτσες στα 50€? Δεν σε πειραζει η τιμη ε? Αρκει που γουσταρεις την φετα και τις συγκεκριμενες καλτσες, δεν πα να τις πουλανε οσο θελουν... ;D ;D

Btw, χτες το βραδυ ακουσα μουσικη απο το λινκ σου και μου αρεσε. ;)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Waldorf παιζει να εχει και...10 ατομα το πολυ στην εταιρεια της. Ειδατε το νεο της αναλογικο monosynth? Ειδατε specs? Ειδατε κατασκευη? Ειδατε τιμη? Λετε να τους διαφευγει κατι εκει στην Waldorf?

 

Αν εξαιρεσεις οτι παρατανε τα οργανα που φτιαχνουν απο αποψη support

και οτι ειχαν χρεοκοπησει και αυτοι. για καποιες εποχες....

 

(ειχα MW2/Pulse1/Blofeld και προς το παρον εχω το MW1 με CEM φιλτρακι.... ;))

 

εδω η Clavia παρατησε τα Nord Modular στο ελεος του θεου.

(drivers & editors σταματησαν να λειτουργουν μετα απο OSX10.6 και Win7)

απαραδεκτοι.

 

εκει πχ η ελεκτρον δειχνει ποσο pro εταιρεια ειναι.

εκεινο το Blofeld... Κανεις sync το arpeggio με εξωτερικο sync ή ακομα.?? ;D

για να βαλεις δικα σου samples βγαλαν ποτε editor.??? 

ασε τωρα επιασες την καταληλη εταιρια.

 

αυτο που λεω ειναι το εξης. (i dont like moogs but i love oberheims & rolands)

 

καποια πραγματα αξιζουν καποια λεφτα παραπανω.

Και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΡΙΑ ;D

δηλαδη αμα σου πω οτι το reverb μου το αγαπημενο ειναι το eventide space

θα μου λες γιατι δεν παιρνεις το behringher με 20 ευρω να κανεις τη δουλεια σου.

 

 

 

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω δεν εχει σοβαρο support η...Korg, τι μου λες για την Waldorf και την Clavia? :P Αλλα αυτο δεν εχει να κανει με την τιμη ενος προιοντος φιλτατε. Αυτο που εχει να κανει κυριως με την τιμη ειναι το κοστος παραγωγης. Ολα τα αλλα ειναι "αερας". Και η Moog πουλαει πολυ "αερα".

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου