Προς το περιεχόμενο

Analog Keys. Νέο synth απο την elektron


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη πεταχτει παλι κανεις και γραψει τιποτα περι "κοστους κατασκευης" γιατι θα βαρεσουμε ενεσεις αμμοχαλικου. ;D

 

Εγω το λεω, και αν θες πες μας γιατι ειναι ακυρο.

 

Επίσης, ακομα δε μου ειπατε ενα παρόμοιο μηχανημα που να ανταγωνιστει το Α.Κ.!

 

Τουλάχιστον ξεκολλήσαμε απο τον αριθμο των φωνων, οταν παρουσιαστηκε ενα επιχειρημα που το καταρρίπτει.

Τωρα πιασαμε τα ξυλινα πλαινα και την ποιοτητα κατασκευής. Κατι ειναι κι αυτο. Το καμία σχέση βεβαια, για ενα οργανο που δεν εχει πιασει κανεις μας, ειναι λίγο ακυρο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγω το λεω, και αν θες πες μας γιατι ειναι ακυρο.

Οταν θα ευτυχησεις (ή θα δυστυχησεις...) να ασχοληθεις λιγο με το εμποριο, θα καταλαβεις πολλα περι τιμων και περι μυθων του στυλ "οτι πληρωσεις παιρνεις" ;D ;D και ελα μετα να συζητησουμε για κοστος κατασκευης και αλλα τετοια ωραια.

 

Για το Poly Evolver, σιγουρα θα μπορουσε να ειναι και φθηνοτερο, αλλα οχι και τοσο. Το θεμα της πολυφωνιας ειναι ο σημαντικοτερος παραγοντας που ανεβαζει την τιμη στα_αναλογικα κυριως_synths. Αλλα οπως εχουμε πει απειρες φορες, και συ δεν θες να το χωνεψεις, ειναι οτι ζουμε στον 21ο αιωνα πλεον, και αυτο σημαινει με απλα λογια οτι δεν μπορεις να πουλας σκληρο δισκο των 10MB στα....5500$, και ουτε φυσικα mono/4φωνικα synths σε τιμες του 1970. Καποιοι πληκτραδες δεν λενε να το καταλαβουν αυτο και μονο ευχαριστω δεν λενε σε μερικες εταιρειες που υπερκοστολογουν τα προιοντα τους.

 

Αν η καθε Elektron εχει καμια χιλιαρια πελατες σαν και σενα Neeq, πελατες δηλαδη που θεωρουν τα 1800€ νορμαλ τιμη για ενα 4φωνικο αναλογικο synth του 2013, να ειναι σιγουρη οτι δεν θα κλεισει ποτε. ;D

Τα ιδια και για καποιες αλλες "ξυπνιες" εταιρειες που πουλανε τα βαρετα τους VA σε τιμες 90s και που θεωρουν οτι ενα VA των 1800€ δεν πρεπει να εχει παραπανω πολυφωνια απο 20 νοτες και ουτε φυσικα...aftertouch. Καλα για...οθονη δεν το συζηταμε καν...  :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

anyway το καλο ειναι ενα. ειναι κατι αξιολογο. σε λιγο καιρο θα πεσει η τιμη του RRP

 

το Non-keys α4 εκανε 1150 οταν βγηκε . οταν το πηρα λιιιγο αργοτερα απο τις πρωτες μερες απο τον Θωμα μου βγηκε λιγοτερο απο 960.

 

επισης επειδη μου εστειλε ο Θωμας opened-box A4 (Βασικα το ειχαν ανοιξει και βαλει καποιους ηχους μεσα.10 μερες ειχε κυκλοφορησει οποτε δεν ηταν και χρησιμοποιημενο ) και τους το ειπα... μου επιστρεψανε και περιπου 80 ευρω

(καλα το Thoman customer service μετραει...)

 

 

αρα μου βγηκε 215-220 ευρω η φωνη, (215 αφεντικο να ταφησωωωωωωω ;D 8))

 

τωρα ..μην συγκρινουμε αλλανταλων.

μου αρεσει ΚΑΙ το DSI P8 και εχω ενα διπλα να παιρνει midi απο το octatrack

(το οποιο σαν εξωτερικο sequencer γ**ει)

 

το p08 ειναι ωραιο αλλα δεν συγκρινεται με το α4...

το ενα ειναι Curtis chip analog (με οτι παει να πει αυτο...)

και το αλλο αναλογικες φωνες με ελεγχο ελεκτρον.

 

(και οποιος εχει παιξει με ελεκτρον ξερει και σε αυτο τι ενοω...οχι κατι θρυλικο.. απλα καλο interface και δυνατοτητες...)

 

γιατι σωνει και καλα βρε Waterfall-K  οτι δεν ταιριαζει στο τροπο σου το βγαζεις και λιγο

μουφα. περιμενεις workstation χαρακτηριστικα σε μη καταλληλα παραδειγματα.???

 

και επισης. αμα εχεις workstation χαρακτηριστικα σε ενα μηχανημα σου...δεν σου φτανει.??.

 

καλως η κακως τα ελεκτρον ειναι κοματια του studio puzle και οχι be-all-end-all

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θες να το χωνεψεις, ειναι οτι ζουμε στον 21ο αιωνα πλεον, και αυτο σημαινει με απλα λογια οτι δεν μπορεις να πουλας σκληρο δισκο των 10MB στα....5500$

 

Απλά διαφερει η προσεγγιση μας. Εγω πχ δε θα παραλληλιζα ποτέ ένα μουσικο όργανο με ενα περιφερειακό Η/Υ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι σωνει και καλα βρε Waterfall-K οτι δεν ταιριαζει στο τροπο σου το βγαζεις και λιγο

μουφα. περιμενεις workstation χαρακτηριστικα σε μη καταλληλα παραδειγματα.???

Που το ειδες ωρε Mamonu οτι εβγαλα "μουφα" το Elektron? ::) Για την τιμη του μιλαμε εδω. Και που το ειδες οτι περιμενα/ηθελα workstation χαρακτηριστικα στο Elektron? Δεν με ενδιαφερουν τα workstations, με ενδιαφερουν τα synths, και καλως ή κακως, μερικα απο τα καλυτερα synths βρισκονται μονο σε μορφη workstation. Αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση με το θεμα μας που ειναι το Analog Keys και η τιμη του.

 

Εγω πχ δε θα παραλληλιζα ποτέ ένα μουσικο όργανο με ενα περιφερειακό Η/Υ :)

Ενταξει, τα περιφερειακα των υπολογιστων ή τους ιδιους τους υπολογιστες μπορουμε να τους πουλαμε σε νορμαλ τιμες επειδη δεν συγκαταλεγονται στα μουσικα οργανα. Ενω το μουσικο οργανο ε? Δεν παει να εχει τεχνολογια...ατμομηχανης :P και η παραγωγη του να κοστιζει 100€, εμεις θα το πουλαμε 1000€. ;D Δεν παει ετσι Neeq. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι ειδικά σ' αυτή την κατηγορία των μηχανημάτων όπως το Analog Keys και αρκετά άλλα, υποτίθεται ότι η υψηλή τιμή δικαιολογείται απ' την ευχρηστία κι όχι απλά απ' το ηχητικό αποτέλεσμα που επιτυγχάνεται. Γιατί αν συγκρίνουμε ξερά specs και ακούσουμε ήχο με κλειστά μάτια, τότε σαφώς και η τιμολογιακή προσέγγιση φαίνεται απλά γελοία. Και στο φινάλε ίσως και να είναι.

 

Πάντως όσο εύχρηστο και βολικό κι αν είναι το Α.Κ., τόσα λεφτά για 4φωνο δεν έδινα ούτε σε 5 ζωές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω το μουσικο οργανο ε?

 

Ενω τα διαφορετικά μουσικά όργανα, έχουν διαφορετικές χροιες μεταξύ τους. Για τους μουσικους, είναι πολυ σημαντικό πράγμα η χροια.

 

Οπως κα τα φλάουτα, τεχνολογιας 5000 π.Χ., πωλουνται απο 50€ μέχρι 10000€, ακριβως επειδή εχουν διαφορετική χροιά και διαφορετική ευκολία στο παιξιμο. Αλλα παραμένουν σωλήνες τεχνολογιας προ Χριστού ::)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το "επιχειρημα" εχει γραφτει αρκετες φορες εδω μεσα και ειναι πραγματικα να τραβας τα μαλλια σου. Για να δικαιολογησουμε το κολλημα μας με την Χ εταιρεια η οποια πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελες συγκρινουμε τα πλεον ασχετα μουσικα οργανα μεταξυ τους, οπως ηλεκτρονικο_monosynth_οργανο vs πνευστο ακουστικο μονοφωνικο οργανο. Εδω ειναι που λενε "μηλα vs ψαρια". eyeroll.gif

 

Τα ακριβα φλαουτα που αναφερεις φιλτατε Neeq φτιαχνονται χειροποιητα απο κορυφαιους τεχνιτες και ειναι κατασκευασμενα απο ασημι, χρυσο και πλατινα. Αποτελουνται δε απο περιπου 100 κομματια, αναλογα το μοντελο, και χρειαζονται πανω απο 120 ωρες χειροποιητης εργασιας για να βγει το τελικο προιον το οποιο ειναι μοναδικο και κορυφαιο.

 

Αν εσυ νομιζεις οτι ενα ηλεκτρονικο οργανο/monosynth τυπου Moog Voyager που κοστιζει 3400€ εχει εστω και ελαχιστη σχεση με τον παραπανω τροπο κατασκευης, πασο. :-X

(αναφερομαι στο Voyager μoνο και μονο γιατι ειναι η πλεον κραυγαλεα και ακριβη περιπτωση και οχι απο καποιο "κολλημα" με την Moog)

 

H αληθεια ειναι οτι αυτο το απιστευτα ακριβο monosynth κατασκευαζεται ("συναρμολογειται" ειναι η σωστη λεξη) χειροποιητα μεσα σε μια ωρα (max) και αποτελειται απο καρα-νορμαλ (σε κοστος και τεχνολογια) υλικα. Αυτη ειναι η ολη ιστορια, ας παψουν επιτελους μερικοι να παραμυθιαζονται.

Ολες αυτες οι εταιρειες εκμεταλλευονται την μοδα των αναλογικων/monosynths και φυσικα το οποιο ονομα ή φημη εχουν για να υπερκοστολογουν τα προιοντα τους.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μαζί σου Waterfall-K, κι όταν το αντιληφθεί ο κοσμάκης, θα σταματήσει να αγοράζει υπερκοστολογημένα προιόντα, λες και έχουμε καρτέλ και στα αναλογικά σύνθια...

 

Κάποτε θα περάσει και η μόδα του αναλογικού, και θα πέσουν και πάλι οι τιμές σε κανονικά επίπεδα, όπως και στη δεκαετία του '90. Αλλά μέχρι τότε, κρατιέμαι για να μη λιποθυμήσω από τις τιμές.

 

Ένα διφωνικό αναλογικό θέλω, όχι τίποτα περίεργο, να μπορώ να παίζω μείζονα-ελάσσονα ρε γμτ. Και να μην πάει πάνω από 500ε. Θέλω πολλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ένα διφωνικό αναλογικό θέλω, όχι τίποτα περίεργο, να μπορώ να παίζω μείζονα-ελάσσονα ρε γμτ. Και να μην πάει πάνω από 500ε. Θέλω πολλά;

 

 

εμπρος λαε μη σκυβεις το κεφαλι... κτλ  ;D

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου