Προς το περιεχόμενο

Από το Guitar Rig στο αληθινό Rig


gpiad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν τα αναγνωρίζω όλα' date='αλλά απ'οτι βλέπω είσαι καλυμένος από wah,compressor(?),envelope filter και παραμορφώσεις ενώ δεν έχεις καθόλου Modulation effects.

[/quote']

 

μετα το big muff ειναι ενα Line 6 aqua flanger μεχρι και chorus εχει..

 

κοιτα αυτο που ψαχνω ειναι οτι θελω να κανω συνδυασμους και αυτους να τους εχω σε banks, καπως ετσι θελω να δουλεψω αλλα μονο extra modulation φαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Κατ' αρχάς ας υποθέσουμε ότι σε κόστος μία Tonelab είναι όσο 4 καλά πετάλια. Αν είναι να πάρω και άλλα 3' date=' φθάνω να έχω (7 πετάλια) ένα αρκετά πλήρες pedalboard από το οποίο δεν θα λείπει κάτι βασικό.

Συνεχίζω να έχω την ευχέρια να κάνω ότι γουστάρω τον ήχο μου και έχω διαλέξει ακριβώς το delay που θέλω, ακριβώς το phaser που θέλω κλπ. κλπ.

Από τη στιγμή λοιπόν που η Tonelab από μόνη της δεν μπορεί να αποτελέσει πλήρη λύση, είναι "λίγη", διότι ως τέτοια πλασάρεται ενώ δεν είναι!

[/quote']

 

Ας τα βάλουμε κάτω λοιπόν:

 

compressor+envelope filter (αλλά χωρίς expression)+wah+2x od/dst (γιατί όντως 2 χρειάζονται τουλάχιστον)+ 2x delay (αν θέλουμε delay+reverse delay ταυτόχρονα) + [tremolo+phase+chorus+flanger] δεν μας κάνουν καθόλου 7 πετάλια...Αν θέλεις και uni-vibe και τέτοια "περίεργα εφφέ" χαθήκαμε από κόστος :lol:

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αν έχεις φτάσει τον ήχο που σου αρέσει με αυτόν τον τρόπο.

 

2)Ποιός πλασάρει την Tonelab ως πλήρη λύση :?: Εγώ όχι και μπορείς να το δεις και στα υπόλοιπα μηνύματά μου :wink:

 

 

 

μετα το big muff ειναι ενα Line 6 aqua flanger μεχρι και chorus εχει..

 

E,γράψτα όλα μαζί μια να δούμε τι χρειάζεσαι :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2η: Κοιτάς κάποιο μηχάνημα που έχει πιο πολλές επιλογές μόνο για modulation.Κοίτα την GT8' date='δεν ξέρω τι κάνει.[/quote']

 

Line6 MM4

 

από τα πιο συμπαθητικά πετάλια της Line6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα αυτο που ψαχνω ειναι οτι θελω να κανω συνδυασμους και αυτους να τους εχω σε banks' date=' καπως ετσι θελω να δουλεψω αλλα μονο extra modulation φαση...[/quote']

 

Oπότε η Vox δεν σου κάνει.-

 

Ξαναλέω πέρνα από μια Roland να δεις τα Boss.Mπορεί να πετύχεις αυτό ακριβώς που χρειάζεσαι :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε και λεμε

 

marshall compressor

boss dynamic wah

vox volume

boss super over drive

turbo rat

planetwaves tuner(δεν ειναι στην φωτο)

rocktron metal planet

big muff

line 6aqua flanger+chorus

boss oc2 octave

carl martin booster

akai headrush

η φετα ειναι η zoom rfx1000 και την χρησιμοποιω για συνεχες delay με κοντη επαναληψη στο fxloop του ενισχυτη

 

προσφατα πηρα και το marshall regenerator που εχει vibe, phaser αλλα δεν με εξεπληξε τελικα (το πουλαω 8) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2η: Κοιτάς κάποιο μηχάνημα που έχει πιο πολλές επιλογές μόνο για modulation.Κοίτα την GT8' date='δεν ξέρω τι κάνει.[/quote']

 

Line6 MM4

 

από τα πιο συμπαθητικά πετάλια της Line6.

 

δεν ακουσα καλα λογια προσφατα απο σχετικο ατομο και το αγνοησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ακουσα καλα λογια προσφατα απο σχετικο ατομο και το αγνοησα...

 

ΟΚ, γούστα είναι αυτά. Θα σου πρότεινα να το ακούσεις με τα αυτιά σου, εκτός αν εμπιστεύεσαι αυτόν που στο είπε.

 

Εδώ βέβαια υπάρχει και ένα άλλο θέμα: συνήθως μπλέκεται το θέμα του ήχου αυτού καθε αυτού που παράγει ένα πετάλι, με το θέμα του πόσο καλά προσομοιώνει έναν ήχο. Μπορεί, για παράδειγμα, στη προσομοίωση του Leslie 147 να αποτυγχάνει (δεν το ξέρω, δεν το άκουσα με αυτή τη λογική ούτως ή άλλως), αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει κι'όλας. Αν ο ήχος σου κάνει, τελείωσε.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και ομως δοκιμασα ενα Sweet Sound vibe...τιποτα το ιδιαιτερο (σε σχεση τουλαχιστον με το Microvibe που εχω εγω...) το Λεσλι της Τονλαμπ ακουγεται ακριβως σαν ΚΑΜΠΙΝΑ Λεσλιε (και μια και μεχρι να βγει οταν ηχογραφουσα ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ καμπινα λεσλι...κατι θα ξερω για να στο λεω..... :lol: )

 

Καμία μα καμία σχέση το sweet sound mojovibe με το microvibe...μέρα με την νύχτα !

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο το Microvibe ειναι σαφως καλυτερο :wink:

Να και μερικα συγκριτικα κλιπς

 

http://sweetsound.com/Audio/MoFauxVibe/MoFauxStereo2.mp3

 

 

http://www.sweetsound.com/Audio/Mojo1.mp3

 

http://www.voodoolab.com/audio/MicroVibe_Gypsys.mp3

 

http://www.voodoolab.com/audio/MicroVibe_Vintage.mp3

 

http://www.voodoolab.com/audio/MicroVibe_Mellow.mp3

 

βεβαια και τα δυο ωχριουν μπροστα στα Leslie / Univibe της Tonelab :wink: (τα οποια ειναι και στερεο αλλα και κοντρολλαρεται η ταχυτητα τους απο το πεταλια,μπορεις δε να βαλεις στο ενα πεταλι το Leslie & στο αλλο το Univibe και να τα παναρεις δεξια/αριστερα...οποτε καταλαβαινεις τι γινεται...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ απο εδω φαινεται η διαφορα γουστου...(που ετσι και αλλιως το εχουμε καταλαβει οτι εχουμε τελειως διαφορετικα)

το mojo vibe ειναι κλασεις ανωτερο απο αποψη τονου..αλλα και παλι δεν βγαζεις ακρη απο κλιπακια...

και καταλαβε το γιατι νομιζω οτι το κανεις επιτηδες:οτι σου αρεσει εσενα δεν σημαινει οτι ειναι το καλυτερο και πρεπει να αρεσει και στους αλλους :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου