Προς το περιεχόμενο

Από το Guitar Rig στο αληθινό Rig


gpiad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kατα δευτερον μονο τα Digitech & τα Bossakia ειδες στη πεταλιερα μου?? :roll:

 

αναφερόμουν κυρίως στα modulation effects. μου φάνηκε οτι τα drive που χρησιμοποιείς είναι δύκολο να ακούγονται κατώτερα απο την tonelab οπότε δεν είχε νόημα να πω κατι για αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μη τη ψαχνεις μαζευτηκαμε σχεδον ολοι οι τρελλαμενοι πεταλακιδες (απο πολλα γνωστα ελληνικα γκρουπ) στο στουντιο των Κρινων και τα φεραμε ΟΛΑ :lol: :lol: για να "κοντραρουμε" την ΤONELAB σαν την εκθεση της Φρανκφουρτης ειχε γινει το στουντιο....

 

Για να μη στα πολυλογω ολοι μας καταριομασταν την ωρα και τη στιγμη που βγηκε αυτο το μηχανησμα και μας εκανε να καταλαβουμε πως εχουμε πεταξει τζαμπα ενα καρο λεφτα σε εφε.. :cry: :lol:

 

thanks Για την πληροφορια αλλα θα εμπιστευτω τα αυτια απο αλλους καλλιτεχνες πιο εμπειρους απο..america και europe μερια...που λενε ακριβως τα αντιθετα...

 

υ.γ.και ασε τα ψεμματα που λες οτι επαιξες με το Sweet Sound Ultra Vibes γιατι δεν εχεις παιξει με το συγκεκριμενο... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα δύο άλλα αρνητικά τα είπαν οι χρήστες της Tonelab μόνοι τους και μαζί με την απαίτηση για ΑΠΟΛΥΤΗ ευελιξία στον ήχο την καθιστούν για μένα "λίγη"' date=' αν και δέχομαι ότι είναι super εύχρηστη!!! 8)

 

Το μονο της κακο ειναι οτι εχει τον κομπρεσορα στην ιδια μπανκα με τα "πεταλια" οποτε καποιος που τον χρησιμοποιει συνεχεια πρεπει να παρει ενα εξτρα κομπρεσορακι (Ο JAM να'ναι καλα... :lol: )

 

Έχει πολλές επιλογές από modulation.Δυστυχώς δεν μπορείς να βάλεις πολλά μαζί...

Δηλ δεν μπορείς να έχεις ταυτόχρονα τρεμολο+phase shift+chorus+flanger ή έστω κάποιον συνδυασμό 2 εξ αυτών

 

Και όσο για τον ήχο της στα drive κλπ.' date=' δεν ταπεινώνει τίποτα και κανέναν. Ο καθένας έχει άλλη άποψη για τον ήχο και ψάχνει διαφορετικά πράγματα, επομένως ανάμεσα σε διαφορετικές, αλλά ποιοτικές λύσεις είναι αστείο να θέτουμε τέτοιες ταμπέλες![/quote']

 

 

Όπα ,τώρα αυτό δεν είναι λογικό.Το οτι δεν τα κάνει ΟΛΑ δεν την καθιστά λίγη.Αυτά τα ελαττώματα διορθώνονται άμεσα με την αγορά κάποιων έξτρα πεταλιών αν πιστεύεις οτι σου χρειάζονται.Με ένα compressor και ένα ή 2 Modulation πεταλάκια διορθώνονται άμεσα τα "ελαττώματά" της και μάλιστα σε συνολικά πολύ χαμηλότερο κόστος από ένα pedalboard.

 

Δεν καταλαβαίνω πως συγκρίνεις ένα μηχάνημα που κοστίζει όσο 2-3 πεταλια με το τέλειο pedalboard που κοστίζει 4-5x χρήματα

 

Φιλικά ε? :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπ' date='δηλαδη σε ενα bank δεν μπορω να βαλω chorus tremolo reverse delay ας πουμε? βαζω ενα εφφε Modulation σε καθε μια bank ξεχωριστα?[/quote']

 

Όχι :cry:

Αλλά πες τι πετάλια έχεις ήδη για να δούμε μήπως σε συμφέρει συνολικά η αγορά της.Εκτός αν σκέφτεσαι να έχεις μόνο την Vox και όχι πετάλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπ' date='δηλαδη σε ενα bank δεν μπορω να βαλω chorus tremolo reverse delay ας πουμε? βαζω ενα εφφε Modulation σε καθε μια bank ξεχωριστα?[/quote']

 

Στο tonelab και παρόμοια μηχανήματα δεν μπορεις.Αν δεν σε ενδιαφερει το drive και σε ενδιαφέρουν μόνο τα modulation και θες να κάνεις πολλούς συνδιασμούς κοιτα tc g-major και rocktron xpression.

 

PS: Οι κόντρες μας βγαζουν εκτός θέματος και δεν βοηθούν τον gpiad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπ' date='δηλαδη σε ενα bank δεν μπορω να βαλω chorus tremolo reverse delay ας πουμε? βαζω ενα εφφε Modulation σε καθε μια bank ξεχωριστα?[/quote']

 

Όχι :cry:

Αλλά πες τι πετάλια έχεις ήδη για να δούμε μήπως σε συμφέρει συνολικά η αγορά της.Εκτός αν σκέφτεσαι να έχεις μόνο την Vox και όχι πετάλια

 

αυτα εδω εχω

photo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα ' date='τώρα αυτό δεν είναι λογικό.Το οτι δεν τα κάνει ΟΛΑ δεν την καθιστά λίγη.Αυτά τα ελαττώματα διορθώνονται άμεσα με την αγορά κάποιων έξτρα πεταλιών αν πιστεύεις οτι σου χρειάζονται.Με ένα compressor και ένα ή 2 Modulation πεταλάκια διορθώνονται άμεσα τα "ελαττώματά" της και μάλιστα σε συνολικά πολύ χαμηλότερο κόστος από ένα pedalboard.

 

Δεν καταλαβαίνω πως συγκρίνεις ένα μηχάνημα που κοστίζει όσο 2-3 πεταλια με το τέλειο pedalboard που κοστίζει 4-5x χρήματα

 

Φιλικά ε? :wink:[/quote']

 

Κατ' αρχάς ας υποθέσουμε ότι σε κόστος μία Tonelab είναι όσο 4 καλά πετάλια. Αν είναι να πάρω και άλλα 3, φθάνω να έχω (7 πετάλια) ένα αρκετά πλήρες pedalboard από το οποίο δεν θα λείπει κάτι βασικό.

Συνεχίζω να έχω την ευχέρια να κάνω ότι γουστάρω τον ήχο μου και έχω διαλέξει ακριβώς το delay που θέλω, ακριβώς το phaser που θέλω κλπ. κλπ.

Από τη στιγμή λοιπόν που η Tonelab από μόνη της δεν μπορεί να αποτελέσει πλήρη λύση, είναι "λίγη", διότι ως τέτοια πλασάρεται ενώ δεν είναι!

 

@gpiad:

Αδερφέ έχεις ένα πληρέστατο pedalboard με μερικά πολύ καλά και χρήσιμα πετάλια (π.χ. Headrush, Big Muff...) To να βάλεις την Tonelab ή την Zoom που έλεγες μαζί με όλα αυτά, αλλά και το να τα "πετάξεις" για χάρη ενός combo unit για μένα δεν είναι λύση.

Είσαι ήδη στην φάση των ξεχωριστών fx, έχεις στήσει τον ήχο σου επάνω τους, και μπορείς απλά να ακούσεις μερικά delay και reverb που να έχουν τις δυνατότητες που ψάχνεις (π.χ. πούλα το Headrush και πάρε ένα DD-20 που έχει απ'όλα τα delays, ή...κράτα το και το Headrush μαζί με ένα DD-6 για να έχεις και reverse delay...) και να συμπληρώσεις το board σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα αναγνωρίζω όλα,αλλά απ'οτι βλέπω είσαι καλυμένος από wah,compressor(?),envelope filter και παραμορφώσεις ενώ δεν έχεις καθόλου Modulation effects.

 

1η εκδοχή:Ακούς τα βρώμικα της vox και σε ικανοποιούν απόλυτα οπότε πουλάς ή ανταλλάσεις (εύκολα) κάποια από τα πετάλια σου για κάποια modulation και είσαι μια χαρά μαζί με τη vox

 

 

2η: Κοιτάς κάποιο μηχάνημα που έχει πιο πολλές επιλογές μόνο για modulation.Κοίτα την GT8,δεν ξέρω τι κάνει.Και μια φέτα (Ηπειρος ή Δωδώνης :lol: )που να έχει delay-loopες-modulation fx ίσως να ήταν η καταλληλότερη επιλογή :wink:

 

Προσωπικά θα προτιμούσα το 2ο στη θέση σου,δηλ να μην πάρεις την vox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη τη ψαχνεις μαζευτηκαμε σχεδον ολοι οι τρελλαμενοι πεταλακιδες (απο πολλα γνωστα ελληνικα γκρουπ) στο στουντιο των Κρινων και τα φεραμε ΟΛΑ :lol: :lol: για να "κοντραρουμε" την ΤONELAB σαν την εκθεση της Φρανκφουρτης ειχε γινει το στουντιο....

 

Για να μη στα πολυλογω ολοι μας καταριομασταν την ωρα και τη στιγμη που βγηκε αυτο το μηχανησμα και μας εκανε να καταλαβουμε πως εχουμε πεταξει τζαμπα ενα καρο λεφτα σε εφε.. :cry: :lol:

 

thanks Για την πληροφορια αλλα θα εμπιστευτω τα αυτια απο αλλους καλλιτεχνες πιο εμπειρους απο..america και europe μερια...που λενε ακριβως τα αντιθετα...

 

υ.γ.και ασε τα ψεμματα που λες οτι επαιξες με το Sweet Sound Ultra Vibes γιατι δεν εχεις παιξει με το συγκεκριμενο... :wink:

 

μη γινεσαι ξενομανης :lol: παπουτσι απο τον τοπο σου.. :lol:

 

Και ομως δοκιμασα ενα Sweet Sound vibe...τιποτα το ιδιαιτερο (σε σχεση τουλαχιστον με το Microvibe που εχω εγω...) το Λεσλι της Τονλαμπ ακουγεται ακριβως σαν ΚΑΜΠΙΝΑ Λεσλιε (και μια και μεχρι να βγει οταν ηχογραφουσα ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ καμπινα λεσλι...κατι θα ξερω για να στο λεω..... :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου