Προς το περιεχόμενο

Fender SF Super Reverb + καμπίνα 4Ω


r0m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Αν και έχει συζητηθεί ξανά και έχω διαβάσει άπειρες απόψεις... Έχω ένα fender SF super reverb 45W με master volume, ο οποίος έχει μετατραπεί σε head! Αν η καμπίνα μου είναι 2 χ 12" μεγάφωνα των 8 ohm το καθένα, συνδεδεμένα στα 4 ohm, να νιώθω ασφαλής.... ή μελλοντικά πρόκειται να έχω θέμα, μιας και ο ενισχυτής κανονικά δέχεται φορτίο 2 ohm ??? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως τα μεγαφωνα των 8 Ω στην πραγματικοτητα ειναι 6 και κατι.

Συνεπως εσυ εχεις 3 Ω. (το γινομενο των αντιστασεων δια το αθροισμα τους).

Μπορεις ομως να το μετρησεις και να δεις ακριβως τι βλεπει ο μετ/στης σου.

Οι μετ/στες εξοδου αντιστοιχιζουν την αντισταση των ηχειων με αυτη που ζητουν οι λυχνιες ενισχυσης (impedance load), συν καποια αλλα (σημαντικοτατα) πραγματα που δεν αφορουν το συγκεκριμενο ερωτημα. Δεν καθοριζουν αυτοι δηλαδη, την αντισταση που απαιτειται, αλλα οι λυχνιες.

Ολα τα παραπανω ζητουμενα, στην πράξη είναι κατα προσέγγιση.

Απο τη στιγμη που δεν φορτωνεις τις λυχνιες με 16 ή 32Ω δε νομιζω οτι θα αντιμετωπισεις καποιο προβλημα, εκτος απο τη φυσιολογικη φθορα των λυχνιων που θα ερθει ετσι κι αλλιως.

 

ΥΓ. Δεν ξερω αν τα παραπανω ειναι μπερδεμενα αλλα τα εγραψα οσο πιο απλα μπορουσα.

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

o συγκεκριμενος fender εχει αντοχες και μπορει να παιξει χωρις θεμα και σε δυο δεκαρια μονο. Για να ακουστει ομως σωστα αξιζει να γινει ενα κυκλωματακι προσαρμογης. Ετσι παιζει ενας super reverb που εχουμε στο στουνιο και εχει καταπληκτικο ηχο. Αυτος εδω ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίες και καθησυχαστικές οι απαντήσεις! Alter... έχεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες σχετικά με το "κυκλωματάκι προσαρμογής" ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου