Προς το περιεχόμενο

Από το Guitar Rig στο αληθινό Rig


gpiad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγκαθιστωντας σαν παιδι και γω το guitar rig ετσι για να περασει λιγο η ωρα μου ανακαλυψα οτι εχει παρα πολυ ωραιους συνδυασμους σε modulation effects στα διαφορα rig καθως και συνδυασμους delay reverse delay reverb,τα οποια ετσι μου ανοιξαν το μυαλλο ευχαριστα για νεες συνθεσεις.θελω λοιπον να γεμισω το αληθινο rig μου και να παιξω με τετοιους ηχους Live εχω μια ιδεα να αγορασω την g9.2tt της zoom και να παιξω με banks αυτους τους ηχους σε συνδυασμο με τα πεταλια που εχω.περα απο τις συνδεσεις που θα τα κανονισω μονος μου πειτε μου αν ειναι λυση αυτη ή μπορω να κανω κατι αλλο περα απο rack και μεμονομενα πεταλια.

 

g9.2tt:

http://www.zoom.co.jp/english/products/g92tt/index.php

 

Οποιος αλλαξε τον τιτλο του Post τον ευχαριστω,ωραιος! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όλα σχεδόν τα delay/reverbs που χρησιμοποιούμε σήμερα είναι ψηφιακά, επομένως έτσι κι αλλιώς στα time fx όλοι αλλοιώνουμε την αναλογική αλυσίδα εφφέ.

Παρ'όλα αυτά, κι επειδή από όσα λες καταλαβαίνω ότι έχεις ήδη κάποια εφφέ σε ξεχωριστά πετάλια έχω να επισημάνω 2 πράγματα:

1. Η Zoom δεν ακολουθείται δυστυχώς από τη φήμη της φερέγγυας εταιρείας που παράγει μηχανήματα με πολλές δυνατότητες. Περιορίζεται σε απλοικές, ερασιτεχνικές και σχετικά ΦΘΗΝΕΣ λύσεις.

2. Όσον αφορά στην ευελιξία του ήχου σου, ένα ξεχωριστό πετάλι για delay και ένα για reverb είναι νομίζω πολύ καλύτερο, από ένα ενιαίο unit, που επί της ουσίας είναι απομίμηση της VOX Tonelab, και επειδή πρέπει μέσα στην τιμή της να χωρέσει όλων των ειδών τα fx, σίγουρα υπολείπεται ποιότητας για χάρη της ποσότητας. Με τα 450 ευρώ που κοστίζει αυτό το μηχάνημα, αγοράζεις δύο πολύ καλά πεταλάκια για τα εφφέ που χρειάζεσαι και...προσθέτεις και 1-2 ακόμα στο υπάρχον rig σου.

 

Ελπίζω να βοήθησε η άποψή μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος βασικα εχω Line6 aqua flanger akai headrush delay και μια φετα zoom rfx100 με εφφε οπως delay/reverbs/κ.α εκτος drive τελος παντων βγαζω αρκετα ωραια ηχακια με ολα αυτα, σε μερικους με delay θυμιζω και u2 απλα ηθελα να ασχοληθω με κατι πιο τρελο και αμεσο γιατι οπως καταλαβαινεις δεν μπορω σε καθε ενα κομματι να αλλαζω settings σε 4 διαφορετικα unit για να πετυχω εναν ηχο και μετα στο αλλο να ξανααλλαξω θα πεθανω,και ελεγα λοιπον μηπως κανω καποιες bankες και να τις ριξω στο fxloop,αυτο πιο πολυ...ξερεις αλα guitar rig ας πουμε :wink:

βασικα εχω και ενα αλλο κολλημα θα ηθελα με την zoom να βγαλω καλο ηχο γιατι εχω ακουσει και αλλους και λενε οτι δεν ειναι καλη και δεν βγαζει ηχο και τετοια..(αυτο σε δευτερη μοιρα ομως ετσι για το γαμωτο) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου ελεγα να τα ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ολα & να παρεις μια TONELAB.

Για το ειδος που παιζεις ειναι οτι καλυτερο & θα ΣΩΘΕΙΣ στην κυριολεξια.

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΙ vintage ηχοι,φανταστικα drive & τρομερες ευκολιες (π.χ tap tempo σε ΟΛΑ τα modulation effects).

 

Oλο και περισσοτεροι "πεταλακιδες" που γνωριζω τα "στελνουν" ολα & αγοραζουν την TONELAB SE...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα λέει ο Superfunk έχουν μεγάλη βάση, αν και εγώ προσωπικά προτιμάω τα ξεχωριστά πετάλια μου από οποιοδήποτε combo unit. ¨Εχω πολλούς λόγους γι'α αυτό, απλά δεν είναι της παρούσης...

Αν όμως εσύ δεν θέλεις να μπεις στην διαδικασία της διαρκούς αλλαγής settings και τα θέλεις όλα μαζεμένα, όρμα στην Tonelab SE χωρίς άλλη σκέψη...

Είναι ότι καλύτερο στο είδος, και από τιμή είναι μόλις 45 ευρώ πιο ακριβή από την αμφιβόλου ποιότητας Zoom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως προσωπικα εγω με αυτο το πραματακι :lol:

 

tonelab_se_main.jpg

 

βγαζω τους τριπλασιους ηχους απο οτι με αυτο

 

71764459726fd7b2b50a56930f6167db96d89a329ddb7ce090190f6f.jpg

 

αλλα και με την ιδια η και ΚΑΛΥΤΕΡΗ ποιοτητα (ειδικα σε πολλα classic drive & modulation effects) :wink:

 

Περισσοτερο για συναισθηματικους λογους την κραταω και βεβαια τη χρησιμοποιω πλεον μονο στο στουντιο...

 

Να φανταστεις εχω αγορασει ΔΥΟ Tonelab για να τις εχω παντοτε ...ευκαιρες.. :oops:

 

ασε που γλυτωνεις τα τροφοδοτικα,τα καλωδιακια ,το βαρος και γενικα τη βαβουρα των πεταλιων.....

 

(τα παραπανω βεβαια ισχυουν ΜΟΝΟ για την tonelab καθοτι οι υπολοιπες πεταλιερες της αγορας ειναι επιεικως για το ..τζακι για οποιον θελει ζεστο vintage style ,κλασσικο ηχο.)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενισχυτη βεβαια!(ΛΑΜΠΑΤΟ ΠΑΝΤΟΤΕ)

Μη το ξεφτυλισουμε και τελειως το θεμα!! :lol:

 

Την χρησιμοποιω ακριβως οπως τα πεταλια δηλ. ΜΠΡΟΣΤΑ απο τον ενισχυτη και με ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ ολους τους ενισχυτες οταν παιζω καθαρα.

 

Οταν παιζω βρωμικα χρησιμοποιω τους "βρωμικους" ενισχυτες για κλασσικο drive & τα "πεταλακια" για πιο extreme βρωμα.

 

Οι "καμπινες" βεβαια ειναι παντοτε απενεργοποιημενες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά tonelab θα θέλει περισσότερο ψάξιμο και μελέτη για να βρεις τον ήχο που θες, καθότι έχει άπειρες επιλογές. Φαντάζομαι, δηλαδή...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα,ο χειροτερος ηχος που εχω ακουσει στη ζωη μου απο Tonelab γνωστου κιθαριστα "ποιοτικου-εντεχνου" συγκροτηματος ητανε αλλα και ο καλυτερος παλι απο Tonelab αλλου συγκροτηματος.. :wink:

 

Το μεγαλυτερο προσον του ειναι οτι μπορεις να εχεις εκπληκτικα drive σε φυσιολογικες εντασεις κατι που ειναι ΣΩΤΗΡΙΟ στους μικρους χωρους που συνηθως "ζει" η ελληνικη εναλακτικη μουσικη σκηνη... :wink:

 

 

Αν θες να ακουσεις ποσο καλα ακουγεται το μηχανηματακι αυτο παρε το τελευταιο Instrumental cd των ΔΙΑΦΑΝΩΝ ΚΡΙΝΩΝ ,ολες οι κιθαρες ειναι γραμμενες με αυτο..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου