Προς το περιεχόμενο

Από το Guitar Rig στο αληθινό Rig


gpiad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως προσωπικα εγω με αυτο το πραματακι :lol:

 

tonelab_se_main.jpg

 

βγαζω τους τριπλασιους ηχους απο οτι με αυτο

 

71764459726fd7b2b50a56930f6167db96d89a329ddb7ce090190f6f.jpg

 

αλλα και με την ιδια η και ΚΑΛΥΤΕΡΗ ποιοτητα (ειδικα σε πολλα classic drive & modulation effects) :wink:

 

Περισσοτερο για συναισθηματικους λογους την κραταω και βεβαια τη χρησιμοποιω πλεον μονο στο στουντιο...

 

Να φανταστεις εχω αγορασει ΔΥΟ Tonelab για να τις εχω παντοτε ...ευκαιρες.. :oops:

 

ασε που γλυτωνεις τα τροφοδοτικα' date='τα καλωδιακια ,το βαρος και γενικα τη βαβουρα των πεταλιων.....

 

(τα παραπανω βεβαια ισχυουν ΜΟΝΟ για την tonelab καθοτι οι υπολοιπες πεταλιερες της αγορας ειναι επιεικως για το ..τζακι για οποιον θελει ζεστο vintage style ,κλασσικο ηχο.)[/quote']

 

εντάξει..το pedal board είναι ως επι το πλείστον "ψηφιακό" οποτε γι'αυτό και είναι ηχητικά συγκρίσιμο με την πεταλιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν οντως εχει περισσοτερα choices σε modulation θα παρω tonelab εννοειται,κατσε να μπω μια στο site να διαβασω τιποτα γιατι νομιζα οτι οτι ηταν μονο drive κατασταση η παταλιερα αυτη.. :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφιακο?? 8O

Μονο ΔΥΟ πεταλια ειναι ψηφιακα (και το ενα απο αυτα ειναι synth με σουπερ "αναλογικους" ηχους ) μη λεμε και οτι μας κατεβει...

 

αν οντως εχει περισσοτερα choices σε modulation θα παρω tonelab εννοειται,κατσε να μπω μια στο site να διαβασω τιποτα γιατι νομιζα οτι οτι ηταν μονο drive κατασταση η παταλιερα αυτη..

 

να στα πω και εγω αν θελεις.

 

εχει το ΚΑΛΥΤΕΡΟ leslie & univibe που εχω ακουσει στη ζωη μου ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερο ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ boutique pedal εχω ακουσει (& τα εχω ακουσει ολα)

 

ΤΡΟΜΕΡΑ delay & reverbs (12 εντελως διαφορετικων ειδων)

 

ΩΡΑΙΟΤΑΤΟ tremolo (το οποιο εχει και tap tempo μοναδικο feature) που το μονο κακο του ειναι οτι δεν εχει square wave :cry:

 

ΠΛΟΥΣΙΟΤΑΤΟ chorus (αν και δεν το χρησιμοποιω ποτε)

& ενα καρο synths/filters/ring modulators που ακομα τα ψαχνω μετα απο 2 χρονια που την εχω.

 

Α,τα WAH της ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ολα τα αναλογικα WAH τις αγορας (εχουμε κανει 5ωρο συγκριτικο τεστ με Fulltone,Dunlop & RMC & τα ταπεινωσε στην κυριολεξια.. :lol: )

 

Ολα της τα "πεταλακια" βρωμας ειναι εκπληκτικα και το σημαντικοτερο μπορεις με ενα απο τα δυο "πεταλια" να αυξομειωνεις real time το gain ,το tone & το volume!! ("ακουνε" δε τρομερα τα ποντεσιομετρα της κιθαρας αν ο ηχος σου βασιζεται σε αυτα,ο δικος μου δεν βασιζεται βεβαια)

 

Το μονο της κακο ειναι οτι εχει τον κομπρεσορα στην ιδια μπανκα με τα "πεταλια" οποτε καποιος που τον χρησιμοποιει συνεχεια πρεπει να παρει ενα εξτρα κομπρεσορακι (Ο JAM να'ναι καλα... :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι δεν μπορω να σε καταλαβω :lol:

 

Παρεμπιπτοντως ηχητικα και τα Moog & τα Memory Man τα παταει κατω η αναλογικη πεταλιερα μου.. :lol: (σιγα τα εφε...ειδικα το Memory Man .. :lol: )

 

Eπισης την βαλαμε (την TONELAB) πλαι σε LOVETONE ,MOOG,FULLTONE & οτι αλλο boutique πεταλι μπορεις να φανταστεις και παλι δεν ειχε να ζηλεψει σε τιποτα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν οντως εχει περισσοτερα choices σε modulation θα παρω tonelab εννοειται' date='κατσε να μπω μια στο site να διαβασω τιποτα γιατι νομιζα οτι οτι ηταν μονο drive κατασταση η παταλιερα αυτη.. :roll:[/quote']

 

Έχει πολλές επιλογές από modulation.Δυστυχώς δεν μπορείς να βάλεις πολλά μαζί...

Δηλ δεν μπορείς να έχεις ταυτόχρονα τρεμολο+phase shift+chorus+flanger ή έστω κάποιον συνδυασμό 2 εξ αυτών :(

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια πεταλιέρα που το κάνει αυτό.

 

Πάντως μπορείς να έχεις ταυτόχρονα delay+reverse delay :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να ακουσεις ποσο καλα ακουγεται το μηχανηματακι αυτο παρε το τελευταιο Instrumental cd των ΔΙΑΦΑΝΩΝ ΚΡΙΝΩΝ ' date='ολες οι κιθαρες ειναι γραμμενες με αυτο..[/quote']

 

Ώ ρε μάνα! thumbsup8de.gifthumbsup4kk.gif

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ δεν μπορείς να έχεις ταυτόχρονα τρεμολο+phase shift+chorus+flanger ή έστω κάποιον συνδυασμό 2 εξ αυτών

 

Οντως αυτο ειναι το μονο σχεδιαστικο προβλημα της το οποιο ομως την κανει και τρομερα απλη στη χρηση,βεβαια το αντιπαρερχεσαι αγοραζοντας ΔΥΟ tonelab! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει το ΚΑΛΥΤΕΡΟ leslie & univibe που εχω ακουσει στη ζωη μου ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερο ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ boutique pedal εχω ακουσει (& τα εχω ακουσει ολα)

 

νικο οταν λες οτι εχεις ακουσει ολα τα univibes ποια εννοεις απο περιεργεια;σε ρωταω γιατι νομιζω οτι ειναι λιγο δυσκολο να τα εχεις ακουσει ολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι δεν μπορω να σε καταλαβω :lol:

 

Παρεμπιπτοντως ηχητικα και τα Moog & τα Memory Man τα παταει κατω η αναλογικη πεταλιερα μου.. :lol: (σιγα τα εφε...ειδικα το Memory Man .. :lol: )

 

Eπισης την βαλαμε (την TONELAB) πλαι σε LOVETONE ' date='MOOG,FULLTONE & οτι αλλο boutique πεταλι μπορεις να φανταστεις και παλι δεν ειχε να ζηλεψει σε τιποτα....[/quote']

 

 

ok,έχουμε να κανουμε με τον υποκειμενικο παραγοντα του προσωπικού γούστου εδώ, οπότε τι νόημα έχει η φράση "καλύτερο, κλάσεις ανώτερο,κα"?

απλά κατά τη γνώμη μου οι all-in-one πεταλιέρες, φτιάχνουν σχετικά εύκολα έναν πολύ καλό ήχο, όμως πολύ δύσκολα μπορούν να ξεπεράσουν κάποιο ηχητικό όριο. τωρα, το που θέτει κάποιος αυτό το "όριο" είναι καθαρά προσωπικό θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου