Προς το περιεχόμενο

Από το Guitar Rig στο αληθινό Rig


gpiad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α' date='τα WAH της ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ολα τα αναλογικα WAH τις αγορας (εχουμε κανει 5ωρο συγκριτικο τεστ με Fulltone,Dunlop & RMC & τα ταπεινωσε στην κυριολεξια.. :lol: ) [/quote']

 

νικο γιατι ΟΤΙ εχεις ΣΚΟΤΩΝΕΙ και ταπεινωνει οτιδηποτε στεκεται διπλα του;; :lol: :lol: :lol:

μου θυμιζεις κατι πιτσιρικια φιλους μου που λενε:η κιθαρα που εχω ειναι η καλυτερη κιθαρα που εχω ακουσει.εχω παιξει με τις κιθαρες ολων των φιλων μου και η δικια μου ειναι η καλυτερη με διαφορα! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

SOBAT,FULLTONE,SIB,DUNLOP,VOODOO LABS,SWEET SOUND,XOTIC,FOX ROX,ROGER MAYER,BOSS,DIGITECH ενταξει μπορει και να μου ξεφυγαν μερικα... :lol: :lol:

 

Tα WAH τα σκοτωνε γιατι ειχε τρομερα καλυτερη αποκριση στο "ποδι" & το σημαντικοτερο ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΕΣ δυνατοτητες ρυθμισης των "δυσκολων" σημειων των ιδιομορφων αυτων πεταλιων (δηλ. του "ανοιγματος","κλεισιματος",ΠΡΙΜΩΝ,"ξυσιματος" και πολλων αλλων) ειναι απλα ΑΔΥΝΑΤΟΝ να κανεις σε ενα συμβατικο WAH αυτα που μπορεις με το WAH της Dunlop,εκτος των αλλων λογω της λαμπας μαλλον ακουγοτανε πολυ πιο smooth & παχυ απο ολα τα WAH.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι δεν μπορω να σε καταλαβω :lol:

 

Παρεμπιπτοντως ηχητικα και τα Moog & τα Memory Man τα παταει κατω η αναλογικη πεταλιερα μου.. :lol: (σιγα τα εφε...ειδικα το Memory Man .. :lol: )

 

Eπισης την βαλαμε (την TONELAB) πλαι σε LOVETONE ' date='MOOG,FULLTONE & οτι αλλο boutique πεταλι μπορεις να φανταστεις και παλι δεν ειχε να ζηλεψει σε τιποτα....[/quote']

 

 

ok,έχουμε να κανουμε με τον υποκειμενικο παραγοντα του προσωπικού γούστου εδώ, οπότε τι νόημα έχει η φράση "καλύτερο, κλάσεις ανώτερο,κα"?

 

riotshield αυτο ειναι που δεν μπορει ΠΟΤΕ να καταλαβει ο superfunk!νομιζει οτι οτι ακουει αυτος το ακουνε ολοι και οτι εχει παντα δικιο σε αυτο που λεει!γιαυτο και ειναι παντα απολυτος και τον βλεπεις να τονιζει παντα αυτα που λεει με κεφαλαια.δεν σηκωνει κουβεντα με λιγα λογια σε αυτα που λεει... :lol:

νικο χαβαλε κανω αν και λεω την αληθεια... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOBAT' date='FULLTONE,SIB,DUNLOP,VOODOO LABS,SWEET SOUND,XOTIC,FOX ROX,ROGER MAYER,BOSS,DIGITECH ενταξει μπορει και να μου ξεφυγαν μερικα... :lol: :lol:[/quote']

 

τα παρακατω τα εχεις ακουσει;:

 

Sweet Sound Ultra Vibes

Sweet Sound Mo Faux Vibe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι δεν μπορω να σε καταλαβω :lol:

 

Παρεμπιπτοντως ηχητικα και τα Moog & τα Memory Man τα παταει κατω η αναλογικη πεταλιερα μου.. :lol: (σιγα τα εφε...ειδικα το Memory Man .. :lol: )

 

Eπισης την βαλαμε (την TONELAB) πλαι σε LOVETONE ' date='MOOG,FULLTONE & οτι αλλο boutique πεταλι μπορεις να φανταστεις και παλι δεν ειχε να ζηλεψει σε τιποτα....[/quote']

 

 

ok,έχουμε να κανουμε με τον υποκειμενικο παραγοντα του προσωπικού γούστου εδώ, οπότε τι νόημα έχει η φράση "καλύτερο, κλάσεις ανώτερο,κα"?

απλά κατά τη γνώμη μου οι all-in-one πεταλιέρες, φτιάχνουν σχετικά εύκολα έναν πολύ καλό ήχο, όμως πολύ δύσκολα μπορούν να ξεπεράσουν κάποιο ηχητικό όριο. τωρα, το που θέτει κάποιος αυτό το "όριο" είναι καθαρά προσωπικό θέμα

 

μα εσυ πρωτος εθεσες το ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ θεμα του γουστου λεγοντας οτι π.χ. το Μemory Man ειναι καλυτερο αναλογικο delay απο το AD9 μου...

 

επισης χαρακτηρισες ως "ψηφιακα" πεταλια κλασσικα πεταλια οπως το Fulltone Distortion Pro,Fuzz Factory,Stamps Drive o Matic,R66,PN2 κτλ....

 

οποτε για αντικειμενικοτητα θα κοιταζα αλλου.. :roll:

 

τα παρακατω τα εχεις ακουσει;:

 

Sweet Sound Ultra Vibes

Sweet Sound Mo Faux Vibe

 

ναι,το γραφω αλλωστε...

 

μη τη ψαχνεις μαζευτηκαμε σχεδον ολοι οι τρελλαμενοι πεταλακιδες (απο πολλα γνωστα ελληνικα γκρουπ) στο στουντιο των Κρινων και τα φεραμε ΟΛΑ :lol: :lol: για να "κοντραρουμε" την ΤONELAB σαν την εκθεση της Φρανκφουρτης ειχε γινει το στουντιο....

 

Για να μη στα πολυλογω ολοι μας καταριομασταν την ωρα και τη στιγμη που βγηκε αυτο το μηχανησμα και μας εκανε να καταλαβουμε πως εχουμε πεταξει τζαμπα ενα καρο λεφτα σε εφε.. :cry: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι δεν μπορω να σε καταλαβω :lol:

 

Παρεμπιπτοντως ηχητικα και τα Moog & τα Memory Man τα παταει κατω η αναλογικη πεταλιερα μου.. :lol: (σιγα τα εφε...ειδικα το Memory Man .. :lol: )

 

Eπισης την βαλαμε (την TONELAB) πλαι σε LOVETONE ' date='MOOG,FULLTONE & οτι αλλο boutique πεταλι μπορεις να φανταστεις και παλι δεν ειχε να ζηλεψει σε τιποτα....[/quote']

 

 

ok,έχουμε να κανουμε με τον υποκειμενικο παραγοντα του προσωπικού γούστου εδώ, οπότε τι νόημα έχει η φράση "καλύτερο, κλάσεις ανώτερο,κα"?

απλά κατά τη γνώμη μου οι all-in-one πεταλιέρες, φτιάχνουν σχετικά εύκολα έναν πολύ καλό ήχο, όμως πολύ δύσκολα μπορούν να ξεπεράσουν κάποιο ηχητικό όριο. τωρα, το που θέτει κάποιος αυτό το "όριο" είναι καθαρά προσωπικό θέμα

 

μα εσυ πρωτος εθεσες το ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ θεμα του γουστου λεγοντας οτι π.χ. το Μemory Man ειναι καλυτερο αναλογικο delay απο το AD9 μου...

 

επισης χαρακτηρισες ως "ψηφιακα" πεταλια κλασσικα πεταλια οπως το Fulltone Distortion Pro,Fuzz Factory,Stamps Drive o Matic,R66,PN2 κτλ....

 

οποτε για αντικειμενικοτητα θα κοιταζα αλλου.. :roll:

 

κάνεις λάθος αν νομίζεις οτι είπα οτι είναι καλύτερο. είπα οτι απλά δεν έχει νοημα να συγκρίνεις τα digitech και τα bossακια με την tonelab

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην τα Boss & τα Digitech μαμανε... (ειδικα το PN2 & PΗ1R & τα Synth WAH & Digidelay.... ) & για να τα εχω στην πεταλιερα μου κατι θα ξερω 20 χρονια τωρα..... το ξερω οτι ειναι πολυ της μοδας να τη λεμε στη BOSS αλλα προτιμω να ακουω με τα αυτια μου και οχι με τα ματια μου.. :roll: :lol:

 

(αντε για να μη σε κρατω σε αγωνια απλα δεν μπορω να βρω καλυτερο phaser,tremolo απο αυτα & ειδικα το Digidelay αντικατεστησε ενα Memory Man & ενα Rockman Analog Stereo Echo,τοσο καλο ειναι...ενω το Synth Wah αντικατεστησε ενα πανακριβο LOVETONE MEATBALL μια και εκανε οτι και αυτο αλλα χωρις να καταλαμβανει τοσο πολυ χωρο...)

 

Kατα δευτερον μονο τα Digitech & τα Bossakia ειδες στη πεταλιερα μου?? :roll:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ δεν μπορείς να έχεις ταυτόχρονα τρεμολο+phase shift+chorus+flanger ή έστω κάποιον συνδυασμό 2 εξ αυτών

 

Οντως αυτο ειναι το μονο σχεδιαστικο προβλημα της το οποιο ομως την κανει και τρομερα απλη στη χρηση' date='βεβαια το αντιπαρερχεσαι αγοραζοντας ΔΥΟ tonelab! :lol:[/quote']

 

 

H πλάκα είναι οτι καμμία μεγάλη πεταλιέρα δεν το κάνει αυτό,δηλ είναι γενικό μειονέκτημα για τις ακριβες πεταλιέρες (για την GT8 δεν ξέρω)

 

Πάντως το πρώτο μου πεταλοειδές ήταν το ZOOM509 Dual power modulator που το έκανε :!: 8O :!: ,το οποίο υπάρχει ακόμα και κάνει 50-60 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει το ΚΑΛΥΤΕΡΟ leslie & univibe που εχω ακουσει στη ζωη μου ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερο ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ boutique pedal εχω ακουσει (& τα εχω ακουσει ολα)

Για πρότεινε κανένα και σε μας που δεν θα πάρουμε Tonelab...Στείλε p.m. μην γ@@@σ**με με άσχετα το topic του ανθρώπου!!!

 

Tα δύο άλλα αρνητικά τα είπαν οι χρήστες της Tonelab μόνοι τους και μαζί με την απαίτηση για ΑΠΟΛΥΤΗ ευελιξία στον ήχο την καθιστούν για μένα "λίγη"' date=' αν και δέχομαι ότι είναι super εύχρηστη!!! 8)

 

Το μονο της κακο ειναι οτι εχει τον κομπρεσορα στην ιδια μπανκα με τα "πεταλια" οποτε καποιος που τον χρησιμοποιει συνεχεια πρεπει να παρει ενα εξτρα κομπρεσορακι (Ο JAM να'ναι καλα... :lol: )

 

Έχει πολλές επιλογές από modulation.Δυστυχώς δεν μπορείς να βάλεις πολλά μαζί...

Δηλ δεν μπορείς να έχεις ταυτόχρονα τρεμολο+phase shift+chorus+flanger ή έστω κάποιον συνδυασμό 2 εξ αυτών

 

Και όσο για τον ήχο της στα drive κλπ., δεν ταπεινώνει τίποτα και κανέναν. Ο καθένας έχει άλλη άποψη για τον ήχο και ψάχνει διαφορετικά πράγματα, επομένως ανάμεσα σε διαφορετικές, αλλά ποιοτικές λύσεις είναι αστείο να θέτουμε τέτοιες ταμπέλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου