Προς το περιεχόμενο

jamming με ακουστικα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετω την κοινοτητα .... την οποια εχω αρκετο καιρο να επισκευτω μιας και τα drums που παιζω τα ειχα ψιλοαφισει. με αφορμη ενα φιλο κιθαριστα ομως ειπα να ξαναρχισω πιο εντατικα, να jammaroume και λιγο.

 

το προβλημα ομως φυσικα ειναι το διαμερισμα... ευτυχως εχω ηλεκτρονικα drums τα οποια ομως ακουω μονο εγω με τ ακουστικα...

 

ηθελα να ρωτησω αν σε μια αναλογικη κονσολα (http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_qx1002_usb.htm ) μπορω να βαλω πανω τα drums και την κιθαρα και απο εκει να παιρνουμε ηχο και οι δυο με τ ακουστικα μας?

 

γινεται κατι τετοιο ? εχετε να προτεινετε κατι αλλο?

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα ειστε μονο οι δυο σας θα μπορεσετε να συνδεσετε σε μια κονσολα τα δεοντα οργανα σας και μετα απο την εξοδο των phones να βαλετε ενα stereo splitter καλωδιο καρφι αρσενικο σε δύο θηλυκα και να συνδεσετε τα ακουστικα σας, θα κανετε τις απαραιτητες ισοσταθμισεις και θα ακουτε τα ιδια πραγματα.

 

Αν τωρα βρειτε καμμια κονσολα φθηνη που εχει δυο εξοδους phones τοτε ακομα καλυτερα αλλα και ετσι δεν νομιζω να εχετε προβλημα, μπορει το σημα να ειναι ασθενεστερο λογω το οτι θα τραβανε δυο ακουστικα αλλα δεν νομιζω γιατι εχει αρκετο gain η εξοδος phones σε αυτες τις κονσολες.

 

Αμα θελετε να προσθεσετε και φιλους και να ακουτε ολοι μαζι παμε σε πιο ακριβες λυσεις οπως το jamhub.

 

Ξεκινηστε ετσι και βλεπουμε, εγω ετσι το ειχα κανει παλια με μια φθηνη κονσολα με ενα φιλο μου (της πλακας) και δεν ειχαμε προβλημα, με τον τροπο που σου περιεγραψα.

 

Αυτα απο εμένα.

Παω να ψοφολογήσω.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

το jamhub ειναι εργαλειο παντως για τετοιες φασεις.

Καποια στιγμη θα το παρω να υπαρχει. και γραφεις και στο pc αμα λαχει χωρις απωλειες και με διαθεσιμα εφφε, τι ειναι 500 ευρω μπροστα στην ευτυχια μας.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνοντας τα όσα είπε ο φίλος cos_dr, το μόνο θέμα που έχετε είναι με την κιθάρα. Προφανώς και θα χρειαστείτε την κατάλληλη προενίσχυση για να εισάγετε τον ήχο της στην κονσόλα. Αν ένα μικροφωνικό κανάλι της κονσόλας έχει αρκετό input gain, τότε ίσως αυτό αρκεί. Ειδάλλως ίσως χρειαστεί η χρήση κάποιου DI ή κάτι σχετικού

Φυσικά για την ηλεκτρονική drums αρκεί η σύνδεση της stereo εξόδου του brain σε ένα στερεοφωνικό κανάλι.

Για την έξοδο ακουστικών ισχύει ό,τι σου είπε ο cos_dr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω που με συμπληρωσες πολυ σωστα αγαπητε μου cyclops , τωρα δωσε μου 500 ευρω σε παρακαλω γιατι μου μπηκε στο μυαλο το jamhub. λολ

Εσυ πως το κρίνεις γενικως, αξιζει, τι λες? Βλέπεις κανα ψεγαδι στο συγκεκριμενο μιας και το εφερε η κουβεντα?

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω που με συμπληρωσες πολυ σωστα αγαπητε μου cyclops , τωρα δωσε μου 500 ευρω σε παρακαλω γιατι μου μπηκε στο μυαλο το jamhub. λολ

Εσυ πως το κρίνεις γενικως, αξιζει, τι λες? Βλέπεις κανα ψεγαδι στο συγκεκριμενο μιας και το εφερε η κουβεντα?

 

Κατ' αρχάς, δώσε μου εσύ πρώτα 4 χιλιάρικα για το Kronos X73 κι εγώ μετά πολύ ευχαρίστως σου δίνω το 500άρι που θες για το JamHub. ;D ;D ;D

 

Τώρα όσον αφορά το JamHub, από το λίγο που είδα είναι όντως καταπληκτικό, και μάλιστα είναι πολύ χρήσιμο που βγαίνει σε διάφορα μοντέλα. Δεν ξέρω επακριβώς τα specs του καθενός, επίσης δεν ξέρω τι παίζει με το κουμπάκι των εφέ. Έχει δικά του μέσα ή είναι επιστροφή απ' τον υπολογιστή;

 

Κατά τα άλλα είναι πολύ καλό μηχάνημα, αλλά τα 500€ για ποιο μοντέλο είναι; Αν είναι για το πιο απλό, χωρίς οθόνη + recorder, τότε εμένα προσωπικά μου φαίνονται πολλά. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το πιο απλο ειδα απο ελλαδα, αυτο που υποστηριζει μεχρι 7 χρηστες αν καταλαβα καλα, αλλα μαλλον ειναι αυτονομο για τα εφφε και τετοια, απλα συνδεεται με τον υπολογιστη και εχει προγραμμα διαχειρησης για τα θεματα ηχογραφησης.

 

Βασικα δεν ειδα τι εκδοσεις βγαινουν , αλλα το απλο εχει καλα specs.

αμα πιασω το στοιχημα η το τζοκερ θα σε εχω υποψη να στα δωσω ρε φιλε.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου