Προς το περιεχόμενο

Καλό μαγαζί για ξύλα κιθάρας


Radagast

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακολουθώ πολύ καιρό αυτό το forum αλλά πρώτη φορά αποφάσισα να γράψω κάτι.

 

Πρόσφατα αποφάσισα να φτιάξω μια κιθάρα μόνος μου. Δεν ήθελα ένα έτοιμο φτηνιάρικο kit αλλά ήθελα έτοιμα καλά ξύλα (σώμα και μπράτσο). Επειδή ήθελα μια κιθάρα τύπου Gibson Flying V το Warmoth (http://www.warmoth.com) δε μου έκανε. Επίσης θεωρώ εξωφρενικές τις τιμές του.

 

Ψάχνοντας λοιπόν κατέληξα σε αυτό:  www.precisionguitarkits.com

Προχθές έφτασαν τα ξύλα λοιπόν. Η  ποιότητα των ξύλων, του κοψίματος και του τριψίματος είναι εξαιρετική. Ο λαιμός έχει τέλεια εφαρμογή στο σώμα και στην ταστιέρα έχει γίνει αρκετά καλή δουλειά (Δε μιλάμε για στρογγυλεμένες γωνίες αλλά τα τάστα είναι έτοιμα για παίξιμο).

 

Το κόστος μαζί με τα μεταφορικά πήγε 380 Euro και παρήγγειλα κάτι custom!

Αλλά το πιο απίστευτο από όλα ήταν το service. Απαντάνε ακαριαία και δίνουν συμβουλές ακόμα και αν αυτό που σου προτείνουν τους επιβαρύνει με περισσότερη δουλειά.

Και αν κάποιος προβληματίζετε για τελωνεία και φέσια (το μαγαζί είναι στο Καναδά), μέχρι και σε αυτό είναι μπορούν να εξυπηρετήσουν (αν ενδιαφέρετε κάποιος pm να του πω τη πρέπει να κάνει).

 

Το μόνο αρνητικό είναι οτι χρειάστηκαν γύρο στον 1 μήνα για να τα φτιάξουν. Δεν ξέρω αν ισχύει μόνο σε κάτι custom η απλά δεν έχουν stock και τα φτιάχνουν ανά παραγγελία.

Ελπίζω να έδωσα και άλλη μία επιλογή σε όσους γουστάρουν να φτιάξουν κάτι μόνοι τους και θέλουν τα ξύλα έτοιμα.

 

k1.jpg

k2.jpg

k3.jpg

k4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουμε ξανασυζητήσει το κατάστημα. Πρέπει να ήταν ο Marathon που το είχε ρίξει στη συζήτηση αλλά δεν είμαι βέβαιος.

 

Δείχνει εξαιρετική περίπτωση για όσους θέλουν/μπορούν να σηκώσουν τα μανίκια. Ειδικά αφού οι επιλογές για customization επεκτάθηκαν και πέρα απ'τις Χοντρές... :) :) :)

 

Τώρα που ξεκίνησες να γράφεις περιμένουμε φωτορομάντζο κύριε Καφετιέ, καλωσόρισες.  ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ήταν ο Marathon που το είχε ρίξει στη συζήτηση αλλά δεν είμαι βέβαιος.

έχεις καλή μνήμη ;D...μου είχε κάνει εντύπωση γιατί ήταν από τους λίγους που έφτιαχναν LP kits και φαίνονταν να έχουν ποιότητα...Περιμένω και εγώ με ενδιαφέρον τη συνέχεια ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν με το καλο ερθουν και ΔΕΝ πληρωσεις τελωνείο τοτε ειμαι ολος αυτιά 8).

 

ΥΓ.Ωπα τωρα το ξαναδιαβασα και ειδα οτι ηρθαν...ενδιαφερομαι ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου