Προς το περιεχόμενο

Ο Rory Gallagher παίζει το Moonchild στη Νέα Φιλαδέλφεια....


sotiroubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α, ωραία ένας αυτόπτης μάρτυρας. Γιατί μπούκαραν τα ΜΑΤ και σχόλασε ο γάμος;

 

 

Δεν μπόρεσα να καταλάβω ποτέ το λόγο που έκαναν ντου τα ΜΑΤ. Βρισκόμουν στη σκεπαστή απού κατ ;D και ξαφνικά χωρίς προφανή λόγο τα νοβοπάν που έκλειναν το υπόλοιπο του γηπέδου αριστερά και δεξιά από τη σκηνή έπεσαν και εμφανίστηκαν οι διμοιρίες πετώντας δακρυγόνα και προχωρώντας εναντίον του κόσμου με προτεταμένα τα γκλοπ.

Η υπόλοιπη τσακαλοπαρέα μου παρελήφθει από το πατέρα μου όπως είχαμε συμφωνήσει, αλλά εγώ κάπου στο πανικό έφυγα προς άλλη κατεύθυνση από το μέρος που είχαμε ραντεβού και τους έχασα.

Μπήκα στο σταθμό του ηλεκτρικού, όπου ήμασταν σα τα σαλάμια στοιβαγμένοι για περίπου ένα τέταρτο, αλλά το τρένο δεν έφυγε ποτέ ;D

Γύρισα στο Παγκράτι με τα πόδια και κάπου στην Ομόνοια βρήκα ένα περίπτερο ανοιχτό και με το μοναδικό δίφραγκο που είχα, πήρα τηλέφωνο σπίτι πως είμαι καλά και έρχομαι  ;D ;D ;D

 

Ενδεχομένως να γινόντουσαν επεισόδια έξω από το γήπεδο, αλλά δεν το γνωρίζω. Η εκκένωση του γηπέδου έγινε βίαια με τα δακρυγόνα να κάνουν την ατμόσφαιρα αποπνκτική και το κόσμο να τρέχει στα σκαλοπάτια και τις εξόδους των θυρών με κίνδυνο να ποδοπατηθούμε.

 

Εκείνα τα χρόνια υπήρχε γενικά μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων οι οποίοι ήθελαν να μπαίνουν τσάμπα στις συναυλίες και δυστυχώς πάντα προκαλούνταν επεισόδια................τολμώ να πω πως κι εγώ είχα πάει σε αρκετές συναυλίες στο τσάμπα, ήταν πολλά τα λεφτά για να πάω σε όλες.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

βρήκα ένα περίπτερο ανοιχτό και με το μοναδικό δίφραγκο που είχα

 

για τους νεοτερους....0,0058 ευρω... ;D....(επαιρνες τοτενες και μια ΤΣΙΧΛΑ με αυτο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω ΔΕΝ ΓΛΥΣΤΡΑΣ και ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΤΩ.....

Σορυ. Νόμιζα ΞΕγλυστράς.

 

Τώρα μόλις θυμήθηκα και το show που έδωσε στην ΕΤ3 ο Rory, αν θυμάμαι καλά,

Μπορεί και όχι καθότι η ΕΤ3 ξεκίνησε να εκπέμπει 7 χρόνια μετά την επίσκεψη του Gallagher.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως, νομίζω ότι κάπου πρέπει να έχω όλη την ηχογράφηση της συναυλίας.

 

Αν κάποιος ενδιαφέρεται, να ψάξω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως, νομίζω ότι κάπου πρέπει να έχω όλη την ηχογράφηση της συναυλίας.

 

Αν κάποιος ενδιαφέρεται, να ψάξω.

 

Υπάρχει στο Σωλήνα, αν όχι όλη τα περισσότερα κομμάτια

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά οι μπάτσο γενικά δεν θέλουν ακόμη και τώρα αφορμή για να κάνουν ντού. Σκέψού τότε που όποιος είχε μαλλιά και δεν άκουγε κλαρίνα ή άντε στράτο διονυσίου (θεός) ήταν αναρχικό στοιχείο και έπρεπε να ξυλοκοπηθεί. Αγριες εποχές τα 80's.

 

Tώρα περί ρόρυ, πάντα τον γούσταρα αλλά πλέον τον έχω θεοποιήσει. Οσο ακούω τα κομμάτια του και βλέπω τα λάιβ του καταλαβαίνω ότι ο τύπος ήξερε απίστευτα καντάρια μουσικής, κιθάρας και μπλουζ. Νομίζω ότι κάτι τζιμιχέντριδες  ;D και σια ήταν μονο σόου μπροστά του (απο τεχνικής άποψης και δυσκολίας κομματιών) + ότι ο ρόρυ αν και συγχωρέθηκε νωρίς έχει πολλά καλά άλμπουμ τα οποία μπορείς να ακους και να γουστάρεις απο την αρχή μέχρι το τέλος. Συγνώμη που το πάω οφ τόπικ και συγκρίνω με τον τζίμι, αλλά θεωρώ πως ο χέντριξ ήταν μεν ο μεγαλύτερος σόουμαν κιθαρίστας της ροκ όταν οι πραγματικοί ήρωες των ροκ έξι χορδών εκείνη την εποχή γάζωναν στην πραγματικότητα, όπως ο ρόρυ, που λόγω χαμηλού προφίλ δεν κέρδισε τόσες "αφίσες σε εφηβικά δωμάτια" όσα ο  χέντριξ.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει στο Σωλήνα, αν όχι όλη, τα περισσότερα κομμάτια

Σωστά.  ;)

 

Σκέψού τότε που όποιος είχε μαλλιά και δεν άκουγε κλαρίνα ή άντε στράτο διονυσίου (θεός) ήταν αναρχικό στοιχείο και έπρεπε να ξυλοκοπηθεί. Αγριες εποχές τα 80's.

Μπερδεύεσαι με τα 70s...... ή έμενες σε περίεργη επαρχία.....

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είμαστε δηλαδή φλώροι?  :'(

Όχι βέβαια. Απλώς αργοί.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με συγχωρέις αν κάνω κάπου λάθος αλλά η συναυλία του ρόρυ το 86 δεν εγινε? Και που κολλάει η περίεργη επαρχία? Το Αιγάλεω δεν είναι και πολύ επαρχία...

 

Στο αν θα υπήρχε ρόρυ χωρίς τον τζίμι, αυτή είναι δική σου γνώμη. Προσωπικά δεν βλέπω ομοιότητες κραυγαλέες στο στυλ και στο παίξιμο ούτε καν στον ήχο. Να μου πεις ότι χωρίς τον χέντριξ δεν θα υπήρχε ο μάλμστιν ή ο ρει βον οκ. Ο ρόρυ στα αυτιά μου ακούγεται πολύ πιο καθαρός και πιο μπλούζ (βρετανικο-ευρωπαικό) απο την συνεχή μπουρδουκλωμένη με βιμπράτο βρωμιά του χέντριξ. Επίσης στα λάιβ του ο χέντριξ έκανε πολλά πολλά λάθη. Οκ δεν βαθμολογούμε όταν μιλάμε για ροκ μιλάει το συναίσθημα, αλλά το προσωπικό μου γούστο χαλιέται όταν το χύμα ξεπερνάει το 30-40 % του συνόλου του ήχου.

 

Τέλος πάντων μην το επεκτείνουμε παραπάνω, όκ, είναι η γνώμη σου και είναι η δική μου, χωρίς να σημαίνει ότι δεν ακούω χεντριξ, απλά προτιμώ τον ρόρυ.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου