Προς το περιεχόμενο

Ο Rory Gallagher παίζει το Moonchild στη Νέα Φιλαδέλφεια....


sotiroubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και που κολλάει η περίεργη επαρχία?

Θα θυμάσαι τότε ότι το (το όχι απαραίτητα ροκ) μακρύ μαλλί (δεν μιλάω για γούστο) πήγαινε σύννεφο.

 

Το ροκάς/καρεκλάς επίσης. Τα ροκ club (θυμ΄σαι την Πλάκα πριν τα κλείσουν; ) ξεπήδαγαν σαν μανιτάρια. Κάθε γειτονιά είχε και το γκρουπάκι της. Ακόμα και punk / αναρχικούς είχε το μαγαζί για να φάει όλη οικογένεια.

 

Ναι, είχε και τους Αρκουδέηδες και τους κολλημένους σε άλλα χρόνια αλλά ήταν εκτός εποχής και ξεπεράστηκαν.  

 

Τα "τότε που λίγοι μαζευόμασταν να ακούσουμε τα ροκενρολ της βάσης και μας κυνήγαγαν οι μπάτσοι" είναι Καζαντζοειδείς εκφάνσεις Ελληνικής ηρωποίησης μιας πραγματικότητας που δεν έχει πραγματική σχέση με όσους ζούσαν στην Αθήνα των 80s (ειδικά στο 2ο μισό της).

Με το μπαρδόν και κάθε σεβασμό δηλαδής.....

 

Να επαναλάβω ότι μιλάμε για 80s και όχι για 70s που ήταν δύο τελείως διαφορετικά αστρικά συστήματα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά αυτό είναι προς συζήτηση. Έχω δει συναυλίες με υπέροχο ήχο και κόστος 20 ευρώ και συναυλίες με ότι να 'ναι ήχο και κόστος 60+ ευρώ!!!

 

Ναι ρε παιδι μου...αλλα αλλο το κοστος της συναυλιας των U2 .... που κουβαλανε μαζι τους 300 ατομα προσωπικο και 40 φορτηγα.....και αλλο των π.χ. Birthday Party που οταν ειχανε παιξει στην Αθηνα .....φιλοξενηθηκαν σε ΣΠΙΤΙΑ γνωστων....γιατι δεν ειχανε οι διοργανωτες ουτε τα...ξενοδοχεια να τους πληρωσουνε...(ασε που χαθηκε και ο Nick Cave και τον βρηκανε να κοιμαται σε ενα παγκακι στα...ΠΕΥΚΑΚΙΑ...αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.. ;D)

 

Να επαναλάβω ότι μιλάμε για 80s και όχι για 70s που ήταν δύο τελείως διαφορετικά αστρικά συστήματα.

 

+1000

 

το 1970...ειχανε σταματησει τον....πατερα μου για "εξακριβωση" γιατι φορουσε....ΤΖΗΝ καμπανα (του το ειχε φερει η μανα μου απο την Αμερικη... ;D) και ετρεχε η μανα μου με τον παππου μου να τον βγαλουνε απο το τμημα (δεν ειχε και ταυτοτητα μαζι του)....

 

στα 80s ....η χωρα ηταν μεν σαφως τριτοκοσμικη αλλα τετοια προβληματα (με μαλλια και μουσια) δεν υπηρχαν,αν υπηρχαν δεν θα χωρουσανε οι....φυλακισμενοι στο...Λεκανοπεδιο.. ;D (η εμφανιση "Τσε Γκεβαρα" ηταν πολυ hot τοτενες... ;D) .... και παρολο που η ενημερωση δεν ηταν σαν τη σημερινη (δεν υπηρχε internet) δεν ειχε καμμια σχεση με τα 70s ,οταν γυρναγα απο τις ΗΠΑ τα καλοκαιρια (1985-1989) ναι μεν η χωρα μου φαινονταν....αραβικη... ;D....ομως δισκογραφικα και...μουσικα....δεν υπηρχαν διαφορες...ισα ισα σε καποια πραγματα (π.χ.ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ και ποιοτικες ταινιες απο το εξωτερικο) ειμασταν και ΜΠΡΟΣΤΑ.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φαντάσου ρε παιδιά τι ψυχή είχε ο Rory Gallagher να ρθει εκείνη την ταραγμένη ακόμα

εποχή??

 

Ολομόναχος σαν Rory Gallagher,  και να σηκώσει όλο αυτό το βάρος χωρίς τίποτα να τον υποστηρίζει, μόνο η φήμη του.

 

Ξεσήκωσε μια ολόκληρη χώρα.

 

Μάζεψε πάνω από 50.00 κόσμο έτσι για πλάκα.

 

Εκείνος ο χαρακτηριστικός λυγμός που είχε στην φωνή του, η γλύκα του, η φυσιογνωμία του, η αυθεντικότητα και η γνησιότητα του,το αξεπέραστο ταλέντο του,το ιρλανδικό του ταμπεραμέντο,χαχα και φυσικά ήταν παίχτουλας και συνθέτης και κατηγορία τραγουδιστή-κιθαρίστα που είναι πολύ δύσκολο.

 

Και τον συνδέει και κάποιου είδους επαναστατικότητα, ε λίγο είναι να τα ακούσεις και να τα δείς από κοντά αυτά εκείνη την εποχή?

 

Κάτι όμως τον βασάνιζε δεν ξέρω τι....

 

Moonchild.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φαντάσου ρε παιδιά τι ψυχή είχε ο Rory Gallagher να ρθει εκείνη την ταραγμένη ακόμα

εποχή??

 

καθολου ταραγμενη δεν ητανε.....βαριοσουν που ζουσες in fact... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φαντάσου ρε παιδιά τι ψυχή είχε ο Rory Gallagher να ρθει εκείνη την ταραγμένη ακόμα

εποχή??

 

Ολομόναχος σαν Rory Gallagher,  και να σηκώσει όλο αυτό το βάρος χωρίς τίποτα να τον υποστηρίζει, μόνο η φήμη του.

 

Ξεσήκωσε μια ολόκληρη χώρα.

 

Μάζεψε πάνω από 50.00 κόσμο έτσι για πλάκα.

Επιμένω. Υπερβάλλετε. Και ξέρω γιατί ήμουν εκεί.

Δεν έκανε επανάσταση. Έπαιξε εκεί που του είπε ο manager του.

Έπαιξε, έφυγε. Δατς δατ.

 

Δεν ξεσήκωσε καμία χώρα.

Ενθουσίασε μια τεράστια μερίδα πεινασμένων για live νέων μιας καθυστερημένης (τότε τουλάχιστον) πολιτιστικά χώρας.

 

Και για να μην μπερδευόμαστε, τον λατρεύω τον Rory (αλλά και το μουσικό και ψυχολογικό στήριγμά του που λεγόταν McAvoy).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φαντάσου ρε παιδιά τι ψυχή είχε ο Rory Gallagher να ρθει εκείνη την ταραγμένη ακόμα

εποχή??

 

Ολομόναχος σαν Rory Gallagher,  και να σηκώσει όλο αυτό το βάρος χωρίς τίποτα να τον υποστηρίζει, μόνο η φήμη του.

 

Ξεσήκωσε μια ολόκληρη χώρα.

 

Μάζεψε πάνω από 50.00 κόσμο έτσι για πλάκα.

 

Εκείνος ο χαρακτηριστικός λυγμός που είχε στην φωνή του, η γλύκα του, η φυσιογνωμία του, η αυθεντικότητα και η γνησιότητα του,το αξεπέραστο ταλέντο του,το ιρλανδικό του ταμπεραμέντο,χαχα και φυσικά ήταν παίχτουλας και συνθέτης και κατηγορία τραγουδιστή-κιθαρίστα που είναι πολύ δύσκολο.

 

Και τον συνδέει και κάποιου είδους επαναστατικότητα, ε λίγο είναι να τα ακούσεις και να τα δείς από κοντά αυτά εκείνη την εποχή?

 

Κάτι όμως τον βασάνιζε δεν ξέρω τι....

 

Moonchild.

 

Καλά δεν δημιούργησε το woodstcok στην Ελλάδα (που κι αυτό προς συζήτηση αλλά τέσπα έστω σε θεωρητικό επίπεδο ήταν ιδεολογικό φεστιβάλ)... Λεφτά ήρθε να βγάλει...  ::)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξεσήκωσε καμία χώρα.

Ενθουσίασε μια τεράστια μερίδα πεινασμένων για live νέων μιας καθυστερημένης (τότε τουλάχιστον) πολιτιστικά χώρας.

 

 

 

ΑΚΡΙΒΩΣ...μεχρι και στους...ELOY & στα αλλα τα σουργελα τους CITY ειχε.....γινει ΧΑΜΟΣ....."ροκ να'ναι και οτι να'ναι"  ;D...ειμασταν στις αρχες των 80s....(μια και μεχρι τοτε μονο σε συναυλιες με "ΑΝΤΑΡΤΙΚΑ μπορουσε να παει καποιος ;D) (τοτενες ειχαμε πηξει στο...ανταρτικο....ακριβως οπως τωρα εχουμε πηξει στη..Στικουδη... ;D)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έστω σε θεωρητικό επίπεδο ήταν ιδεολογικό φεστιβάλ

ΜΟΝΟ στην Ελλάδα έχω ακούσει για την ιδεολογική  ??? υπόσταση του Woodstock. 

 

Αν είχε το πλήθος και την παραμικρή υποψία ιδεολογίας, 150χλμ πιο κει ήταν η Νέα Υόρκη..... Μια πορεία ήταν. Αλλά ποιός αφήνει το χασίσι και το ....ήσι που ούτε ο ο Θεός δεν κάνει κρίση για το ξεποδάριασμα.

Και οι διοργανωτές (μή χέσω) για τα φράγκα το κάνανε ΚΑΘΑΡΑ και καλώς κάνανε βέβαια.

Ένας Hendrix έπαιξε το μοναδικό επαναστατικό κομμάτι.

Εκτός κι αν θεωρείς τα gimme an F gimme a U ...... επανάσταση......

 

Κατά τα άλλα, γαμώ τις συναυλίες ήταν και μακάρι στα 18 μου (που χα αντοχές) να μουνα κι εγώ εκεί.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΟΝΟ στην Ελλάδα έχω ακούσει για την ιδεολογική  ??? υπόσταση του Woodstock. 

 

Αν είχε το πλήθος και την παραμικρή υποψία ιδεολογίας, 150χλμ πιο κει ήταν η Νέα Υόρκη..... Μια πορεία ήταν. Αλλά ποιός αφήνει το χασίσι και το ....ήσι που ούτε ο ο Θεός δεν κάνει κρίση για το ξεποδάριασμα.

Και οι διοργανωτές (μή χέσω) για τα φράγκα το κάνανε ΚΑΘΑΡΑ και καλώς κάνανε βέβαια.

Ένας Hendrix έπαιξε το μοναδικό επαναστατικό κομμάτι.

Εκτός κι αν θεωρείς τα gimme an F gimme a U ...... επανάσταση......

 

Κατά τα άλλα, γαμώ τις συναυλίες ήταν και μακάρι στα 18 μου (που χα αντοχές) να μουνα κι εγώ εκεί.

Συμφωνώ στο 100000% !!! Για αυτό είπα "σε θεωρητικό επίπεδο"...  ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω. Υπερβάλλετε.

 

Δεν ξεσήκωσε καμία χώρα.

Ενθουσίασε μια τεράστια μερίδα πεινασμένων για live νέων μιας καθυστερημένης (τότε τουλάχιστον) πολιτιστικά χώρας.

 

 

Πολλά +++ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου