Προς το περιεχόμενο

Ο Rory Gallagher παίζει το Moonchild στη Νέα Φιλαδέλφεια....


sotiroubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι βέβαια. Απλώς αργοί.

Ε τι να γίνει το 81 ήμουν -6 χρονών!!!  ::)

 

Πάντως πέραν της πλάκας επειδή είδα το δραχμαι 500. Θυμάται κανείς πόσο ήταν τότε το μεροκάματο σε μία δουλειά? Να κάνουμε μία σύγκριση με τα 60αρια+ που σκάμε (όταν κι αν) τώρα για αντίστοιχα ονόματα...  >:(  (εγώ είμαι από τους τζαμπατζίδες πάντως)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Ε τι να γίνει το 81 ήμουν -6 χρονών!!!  ::)

 

 

 

 

Όχι βρε συ... Ήσασταν αργοί και σας πρόλαβαν τα ΜΑΤ  ;) ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όχι βρε συ... Ήσασταν αργοί και σας πρόλαβαν τα ΜΑΤ  ;) ;D

 

Μα δεν είχαμε από που να φύγουμε!!! Μας είχαν κυκλώσει κι απλώς βάραγαν!!! Ήταν η 2η φορά που έφαγα ξύλο από ΜΑΤ... Η 1η ήταν στο γήπεδο... Μετά άρχισα να πηγαίνω σε πορείες κι έμαθα!!!  :P

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που το πάω οφ τόπικ και συγκρίνω με τον τζίμι, αλλά θεωρώ πως ο χέντριξ ήταν μεν ο μεγαλύτερος σόουμαν κιθαρίστας της ροκ όταν οι πραγματικοί ήρωες των ροκ έξι χορδών εκείνη την εποχή γάζωναν στην πραγματικότητα, όπως ο ρόρυ, που λόγω χαμηλού προφίλ δεν κέρδισε τόσες "αφίσες σε εφηβικά δωμάτια" όσα ο  χέντριξ

 

Συγχωρεμενος να'σαι ΟΛΟΙ κανουν λαθη (οπως το να συγκρινουν τον Hendrix με τον Gallagher... ;D)

 

αλλά η συναυλία του ρόρυ το 86 δεν εγινε?

 

το 1981

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πέραν της πλάκας επειδή είδα το δραχμαι 500. Θυμάται κανείς πόσο ήταν τότε το μεροκάματο σε μία δουλειά? Να κάνουμε μία σύγκριση με τα 60αρια+ που σκάμε (όταν κι αν) τώρα για αντίστοιχα ονόματα...    (εγώ είμαι από τους τζαμπατζίδες πάντως)

 

13.000 δρχ ηταν ο βασικος μισθος/μηνα  (με ΠΛΗΘΩΡΙΣΜΟ γυρω στο 25% το ΧΡΟΝΟ μη νομιζεις οτι ητανε και τιποτα το σπουδαιο ) το 1981,το βασικο μεροκαμματο (στην οικοδομη π.χ)   ηταν γυρω στο 500αρικο

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13.000 δρχ ηταν ο βασικος μισθος (με ΠΛΗΘΩΡΙΣΜΟ γυρω στο 25% το ΧΡΟΝΟ) το 1981,το βασικο μεροκαμματο στην οικοδομη  ηταν γυρω στο 500αρικο .

 

Άρα πολύ πιο φθηνό το τότε εισιτήριο σε σχέση με το τώρα...  :o (13.000/22 μας κάνει 509 δραχμές μεροκάματο)....

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα οπως σου λεω τον ΕΠΟΜΕΝΟ χρονο το 500αρικο εγινε ...1000αρικο...

 

Δε προσεξες το "ΠΛΗΘΩΡΙΣΜΟΣ 25%" ...(πολυ περισσοτερο σε ειδη που ηταν εισαγομενα μια και ειχες και μια μεση διολισθηση της δραχμης κοντα στο 15% το χρονο)

 

Γενικα ΧΡΗΜΑ δε κυκλοφορουσε τοσο πολυ στην αγορα (και ουτε ειχε αρχισει ακομα ο υπερδανεισμος και οι αθροες προσληψεις στο δημοσιο ,τεραστιοι παραγοντες και οι 2 στο να "κυκλοφορησει χρημα" στην αγορα)...το 500αρικο (αν και πληθωρισμενο) ηταν τοτενες ενα αρκετα σεβαστο ποσο (στην Ελλαδα γιατι ετσι και τολμαγες να πας στο εξωτερικο....δεν εφτανε ουτε για τσιχλες....)

 

Α τα 13.000 χιλιαρικα (ή το 500αρικο) ηταν ΜΕΙΚΤΑ.....δηλ.ΚΑΘΑΡΑ ο εργαζομενος επαιρνε κανα 30% ΛΙΓΟΤΕΡΑ...  

 

α btw 500 δραχμες ειναι 1,5 ευρω... ;D & 13.000 δραχμες....38 ευρω...(ναι καποτε καποιοι ζουσαν με....40 ευρω το μηνα...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρεμενος να'σαι ΟΛΟΙ κανουν λαθη (οπως το να συγκρινουν τον Hendrix με τον Gallagher... ;D)

 

 

Σαν σύγκριση ίσως να είναι λάθος καθώς είναι ανόμοιοι. Δεν πάει όμως να ακούγεται στα αυτιά μου ως ο αρτιότερος κιθαρίστας της κλασσικής ροκ, αν και οχι ο αγαπημένος μου (jimmy page) καθως εκεί μπαίνει πολύ δυναμικά το θέμα του γούστου σε ήχο κ σύνθεση.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνουμε μία σύγκριση με τα 60αρια+ που σκάμε (όταν κι αν) τώρα για αντίστοιχα ονόματα...  >:(  (εγώ είμαι από τους τζαμπατζίδες πάντως)

 

επισης μη νομιζεις οτι οι συναυλιες αυτες ειχαν ΠΟΙΟΤΗΤΑ και ΗΧΗΤΙΚΑ καμμια σχεση με το υπερθεαμα του Waters ή των U2..... συνηθως ηταν ΦΤΗΝΕΣ παραγωγες με εγχωριο ΡΑ και τραγικο ηχο και οργανωση....οποτε και το 500αρικο...ΠΟΛΥ ηταν...

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης μη νομιζεις οτι οι συναυλιες αυτες ειχαν ΠΟΙΟΤΗΤΑ και ΗΧΗΤΙΚΑ καμμια σχεση με το υπερθεαμα του Waters ή των U2..... συνηθως ηταν ΦΤΗΝΕΣ παραγωγες με εγχωριο ΡΑ και τραγικο ηχο και οργανωση....οποτε και το 500αρικο...ΠΟΛΥ ηταν...

Καλά αυτό είναι προς συζήτηση. Έχω δει συναυλίες με υπέροχο ήχο και κόστος 20 ευρώ και συναυλίες με ότι να 'ναι ήχο και κόστος 60+ ευρώ!!!  ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου