Προς το περιεχόμενο

Ασυνεννοησία κατα τη μείξη - τι θα κάνατε?


rtbmambas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

'Ήμασταν παρόντες , ποτέ δεν θα αφήναμε κάποιον μόνο του εκτός εάν ήταν παραγωγός μας και του είδους μας, στο μυαλό μας άλλο παραγωγός και άλλο ηχολήπτης...

 

Απο προσωπικη εμπειρια τις χειροτερες δουλειες τις εχω κανει οταν εχω τη μπαντα πανω απ'το κεφαλι μου  ;D Και αυτο δε σημαινει οτι εχω καποιο προβλημα με την εκαστοτε μπαντα αλλα επειδη η μειξη προυποθετει μια ψυχικη ηρεμια οτιδηποτε λειτουργει ως distraction (πχ. κοσμος στο στουντιο, τηλεφωνα, κτλ) ειναι κακο για το τελικο αποτελεσμα.

 

Τουλαχιστον ετσι δουλευω εγω. Μιξαρω τα κομματια μονος μου, στελνω τα μιξ, και μετα κανω τις οποιες διορθωσεις (αν υπαρχουν) μπορει να θελει η μπαντα. Ειναι δουλεια του ηχοληπτη να εξηγησει (ευγενικα) για ποιον λογο εκανε συγκεκριμενες επιλογες.

 

Φυσικα και ειναι υποχρεωμενος (αν δουλευει αναλογικα οπως εγω) να εχει τα recall sheets για καθε κομματι. Και σ'αυτη τη περιπτωση ο ηχοληπτης πρεπει να γνωριζει οτι δε μπορει να παει back and forth στα κομματια.

 

Εμείς θέλουμε τεχνικό ήχου όχι παραγωγό...

Αυτο ειναι τεραστια συζητηση αλλα οπως ηδη ειπωθηκε δυστυχως στις μερες μας ο ηχοληπτης εχει και το ρολο του παραγωγου μεχρι ενος σημειου. Η αλλη εναλλακτικη βεβαιως ειναι να εχει η μπαντα το ρολο του παραγωγου αλλα αυτο πορυποθετει εμπειρια. Το να γνωριζεις καλα τη μουσικη σου δυστυχως δεν ειναι αρκετο  :)

 

Anyway, just thinking out loud!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τελικά βγάλατε άκρη παίδες?

 

Δεν διαβάζεις και εφημερίδες........................η αστυνομία αποκάλυψε μόλις χτες πως ο ηχολήπτης που είχε βρεθεί νεκρός μέσα στο στούντιο, δεν ήταν θύμα των αναθυμιάσεων του μαγκαλιού που είχε ανάψει για να ζεσταθεί, αλλά δηλητηριάστηκε με αέριο μουστάρδας που άγνωστοι έριξαν μέσω του συστήματος εξαερισμού. Οι έρευνες συνεχίζονται για να βρεθεί ο δράστης  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβάζεις και εφημερίδες........................η αστυνομία αποκάλυψε μόλις χτες πως ο ηχολήπτης που είχε βρεθεί νεκρός μέσα στο στούντιο, δεν ήταν θύμα των αναθυμιάσεων του μαγκαλιού που είχε ανάψει για να ζεσταθεί, αλλά δηλητηριάστηκε με αέριο μουστάρδας που άγνωστοι έριξαν μέσω του συστήματος εξαερισμού. Οι έρευνες συνεχίζονται για να βρεθεί ο δράστης  ;D ;D ;D

 

 

Μυρίζει τζιτζιφιόγκος και μπάμπουρας  :D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλήγουμε , κλείνουμε το κομμάτι , πάμε στο επόμενο καταλήγουμε και εκεί δεν μας ενημερώνει οτι στο πρώτο θα έπρεπε να κάνουμε extract πάμε στο επόμενο τελειώνουμε και το πρώτο είναι ότι να ναι...και ποτέ δεν επανερχόντουσαν οι πρώτες ρυθμίσεις γιατί ποτέ δεν σημειωνόντουσαν ακριβώς...και πάει λέγοντας

ΟΚ, κατάλαβα. Αυτό που γράφεις φωνάζει προχειρότητα και ανοργανωσιά. Αν το κομμάτι τελείωσε και είναι όλοι ευχαριστημένοι, παίρνετε το στερεοφωνικό mix και μετά περνάτε στο επόμενο. Τόσο απλά.

Πήρατε τα tracks σας για να πάτε σε άλλες πολιτείες;

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μειξη προυποθετει μια ψυχικη ηρεμια οτιδηποτε λειτουργει ως distraction (πχ. κοσμος στο στουντιο, τηλεφωνα, κτλ) ειναι κακο για το τελικο αποτελεσμα.

 

Δεν ειμαι ηχολυπτης αλλα δοκιμαζοντας με την μπαντα μας (παντα σε ερασιτεχνικο επιπεδο) Αυτο ηταν το χειροτερο. Να προσπαθεις να ακουσεις την κιθαρα που θες να γραψεις και ο τραγουδιστης πισω στον καναπε να βαζει το βιντεο που βρηκε στο youtube με την ταδε διασκευει των Νirvana με κλαρινο και να γελανε!!!

Κατι τετοιο ισχυει και οταν προσπαθεις να μιξαρεις και θες να συγκεντρωθεις σε αυτο που κανεις.

Το οτι τα παιδια δεν εμειναν ευχαριστημενοι δε σημαινει οτι ειναι κακος ηχοληπτης.

Γιατι να τον αποφυγεις? Εχεις ακουσει καποια δουλεια του? Επισης μπορει το μιξ των παιδιων εσενα να σ'αρεσει  ;)

Εχεις καποια εμπειρια απο μιξη? Δε σε ειρωνευομαι, απλα σε ρωταω γιατι σ'ενα μιξ οι ισορροπιες ειναι πολυ λεπτες  και πολλες φορες δεν ειναι απλα θεμα λιγων dBs πανω ή κατω  :)

 

και αυτο!!!!

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβάζεις και εφημερίδες........................η αστυνομία αποκάλυψε μόλις χτες πως ο ηχολήπτης που είχε βρεθεί νεκρός μέσα στο στούντιο, δεν ήταν θύμα των αναθυμιάσεων του μαγκαλιού που είχε ανάψει για να ζεσταθεί, αλλά δηλητηριάστηκε με αέριο μουστάρδας που άγνωστοι έριξαν μέσω του συστήματος εξαερισμού. Οι έρευνες συνεχίζονται για να βρεθεί ο δράστης  ;D ;D ;D

 

Χα,χα,χα αυτό ήταν το b-plan, αλλά τελικά πήραμε μόνο τις ηχογραφήσεις γιατί το γυαλί είχε ραγίσει πλέον...μας τις έδωσε όχι βέβαια και με την καλύτερη διάθεση και τώρα θα κάνουμε μία προσπάθεια DIY με cubase σπίτι...εάν δεν ευδοκιμήσει θα απευθυνθούμε σε επαγγελματία...Η τελευταία συζήτηση είχε πολλά highlights αλλά τέλος καλό όλα καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ON TOPIC

 

'Ήμασταν παρόντες , ποτέ δεν θα αφήναμε κάποιον μόνο του εκτός εάν ήταν παραγωγός μας και του είδους μας, στο μυαλό μας άλλο παραγωγός και άλλο ηχολήπτης...

 

ΑΥΤΟ ειναι συνηθως το προβλημα.... :)

 

Προσωπικα οταν κανω μΙξεις τη μπαντα την στελνω σπιτι της και επικοινωνω μαζι της μονο με email... ;D

 

Δεν υπαρχει τιποτα το χειροτερο απο το να εχεις 4-5 μαντραχαλαδες που συνηθως δεν ξερουν ΤΙ θελουν οι ΙΔΙΟΙ.. ;D (και το 90% των περιπτωσεων διαφωνουν και ΜΕΤΑΞΥ τους) πανω απο το κεφαλι του.....ΣΠΑΝΙΑ επιτρεπω σε ΕΝΑΝ μονο (αν ειναι...καλο παιδι) να ερχεται και να ακουει τα mix ΑΦΟΥ ΤΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ απο κοντα και να μου λεει τι ΑΚΡΙΒΩΣ δεν του αρεσει...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ON TOPIC

 

ΑΥΤΟ ειναι συνηθως το προβλημα.... :)

 

Προσωπικα οταν κανω μΙξεις τη μπαντα την στελνω σπιτι της και επικοινωνω μαζι της μονο με email... ;D

 

Δεν υπαρχει τιποτα το χειροτερο απο το να εχεις 4-5 μαντραχαλαδες που συνηθως δεν ξερουν ΤΙ θελουν οι ΙΔΙΟΙ.. ;D (και το 90% των περιπτωσεων διαφωνουν και ΜΕΤΑΞΥ τους) πανω απο το κεφαλι του.....ΣΠΑΝΙΑ επιτρεπω σε ΕΝΑΝ μονο (αν ειναι...καλο παιδι) να ερχεται και να ακουει τα mix ΑΦΟΥ ΤΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ απο κοντα και να μου λεει τι ΑΚΡΙΒΩΣ δεν του αρεσει...

 

Εντάξει ! Είσαι ο ΣΩΣΤΟΣ ! Κατέχεις την απόλυτη αλήθεια γνωρίζεις τι έχουν όλοι στο μυαλό τους...Γιατί τους βάζεις να παίξουν κιόλας? Γράψε τα και παίξε τα ο ίδιος διάλεξε και ένα όνομα για την μπάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ετσι αρχηγε μου,αν το ψαξεις λιγο θα δεις οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των....mixers δουλευουν ΜΟΝΟΙ τους,μαλιστα πολλες μπαντες στελνουν τα ιδια tracks σε ΠΟΛΛΟΥΣ διαφορετικους mixers για να διαλεξουν στο τελος την μιξη που τους αρεσει...

 

Αλλα και ΠΡΑΚΤΙΚΑ δεν μπορεις να μιξαρεις με 5 ατομα στον ιδιο χωρο να σου...μιλανε....

 

Μη ξεχνας οτι εναν ..mixer τον επιλεγεις επειδη εχει ΕΙΔΙΚΕΥΣΗ σε κατι και ΑΥΤΟ πληρωνεις.. αν ειναι να του λες εσυ τι να κανει...παρτα σπιτι σου και.."φτιαχτα" (yeah right) μονος σου στο...cubase...(αφου ετσι κι αλλοιως ολοι εχουμε ενα....cubase,μη σου πω και δυο... ;D,σπιτι...)

 

Κατέχεις την απόλυτη αλήθεια γνωρίζεις τι έχουν όλοι στο μυαλό τους

 

the proof is in the pudding οποτε μπορεις ανετα τα χτυπησεις τα links κατω απο την υπογραφη μου για να διαπιστωσεις και ο ιδιος για το αν..γνωριζω καποια ...βασικα πραγματακια για τη μΙξη.. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου