Προς το περιεχόμενο

Ασυνεννοησία κατα τη μείξη - τι θα κάνατε?


rtbmambas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Εντάξει ! Είσαι ο ΣΩΣΤΟΣ ! Κατέχεις την απόλυτη αλήθεια γνωρίζεις τι έχουν όλοι στο μυαλό τους...Γιατί τους βάζεις να παίξουν κιόλας? Γράψε τα και παίξε τα ο ίδιος διάλεξε και ένα όνομα για την μπάντα...

 

Δεν έχει πολύ άδικο ο SF φίλε μου (καλώς ήρθες κιόλας στην παρέα μας).Είναι πιο βολικό για όλους να δουλεύει μόνος ο παραγωγός και να στέλνει δείγματα της μίξης ως σημείο αναφοράς,ώστε να του λες με τη σειρά σου τι θέλεις να γίνει διαφορετικά.Το να κάθεστε 4-5 άτομα πάνω από το κεφάλι ενός ανθρώπου άναρχα και να λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του δεν είναι βιώσιμη λύση.

 

Εγώ με τη δική μου μπάντα πάντως,κάναμε τις ηχογραφήσεις μας και ανά μερικές ώρες μας έστελνε ο παραγωγός δείγματα και εγώ (γιατί εγώ το είχα αναλάβει),έλεγα τι θα θέλαμε να γίνει διαφορετικά,πώς να ακουστεί τι και τα λοιπά.

 

Φιλικά πάντα όλα αυτά!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μας τις έδωσε όχι βέβαια και με την καλύτερη διάθεση και τώρα θα κάνουμε μία προσπάθεια DIY με cubase σπίτι

Αληθεια αν προσπαθησετε με αυτον τον τροπο βαλτε τον ενα να μιξαρει και οι υπολοιποι καθιστε απο πισω και καντε σαν να ειστε με τον προηγουμενο που σας μιξαρε και δειτε αν θα του αρεσει!!!

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια αν προσπαθησετε με αυτον τον τροπο βαλτε τον ενα να μιξαρει και οι υπολοιποι καθιστε απο πισω και καντε σαν να ειστε με τον προηγουμενο που σας μιξαρε και δειτε αν θα του αρεσει!!!

 

Κοιτάξτε φίλοι μου , δεν μπορείτε να ξέρετε εάν ήμασταν 5 άτομα εκεί διαφωνούσαμε και τον πρήζαμε κτλ που σίγουρα θα ήταν για οποιονδήποτε τουλάχιστον ενοχλητικό...

Ας τα βάλουμε σε μία σειρά...

1ον Δεν μας ενημέρωσε οτι θέλει πρώτα να το κάνεις μόνος,

2ον κάτι τέτοιο ( είδος ) δεν είχε δουλέψει

3ον θα ήταν πιο εύκολο και για εμάς με ανάθεση

4ον συνήθως εκεί ήμασταν 2 άτομα και δεν διαφωνούσαμε μεταξύ μας

5ον με τον προηγούμενο που κάναμε αρκετές ηχογραφήσεις δεν είχε προκύψει θεμα με τον να είμαστε εκεί ποτέ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γ) απέχει από πολλές ξένες αλλά συγγενικές λέξεις όπως μίξερ και μιξάζ.

 

αει γεια σου.....γιατι ημουνα ετοιμος να χτυπησω το αλευρι και το βουτυρο για τους κουραμπιεδες στο μΕΙξερ και ειχα εναν αγχος .... ;D

 

2ον κάτι τέτοιο ( είδος ) δεν είχε δουλέψει

 

Τοτε καλο ειναι να πατε τα tracks σε καποιον που γνωριζει το ειδος και τον εμπιστευστε.

 

Δε γνωριζω βεβαια σε ποιο studio πηγατε & τι δισκογραφια εχει ο συγκεκριμενος ηχοληπτης.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την περίπτωση των παιδιών που είχαν πρόβλημα και έφυγαν, νομίζω πως με τον ελεύθερο χρόνο που έχουν, μπορούν να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους σε ένα κομμάτι κάνοντας mix μόνοι τους και μετά να το δώσουν και σε έναν επαγγελματία που θα δουν ότι τους καλύπτει από τις δουλειές που έχει κάνει. Έτσι θα έχουν και μια σαφή ένδειξη για το αν αξίζει τον κόπο/χρόνο/χρήματα να πάνε σε άλλο στούντιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την περίπτωση των παιδιών που είχαν πρόβλημα και έφυγαν, νομίζω πως με τον ελεύθερο χρόνο που έχουν, μπορούν να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους σε ένα κομμάτι κάνοντας mix μόνοι τους και μετά να το δώσουν και σε έναν επαγγελματία που θα δουν ότι τους καλύπτει από τις δουλειές που έχει κάνει. Έτσι θα έχουν και μια σαφή ένδειξη για το αν αξίζει τον κόπο/χρόνο/χρήματα να πάνε σε άλλο στούντιο.

 

Αυτο. Συνυπολογιζοντας και τον χρονο που χρειαστηκε για τα 2 μιξιζ :) .

Εκτος βεβαια αν εχετε απειρο ελευθερο χρονο οποτε πασο*...  :)

 

*Θα προτεινα (αν αποφασισετε να το κανετε μονοι σας) να μην ξοδεψετε απειρο χρονο στο αλμπουμ για διαφορους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

::) εγω θα προτεινα να ξοδεψετε οσο χρονο χρειαστει για να βγαλετε το καλυτερο αποτελεσμα που μπορειτε ξεκινωντας καλυτερα με ενα κομματι για να δειτε αν μπορειτε και αν ειστε ευχαριστημενοι με το αποτελεσμα αλλιως βρειτε καποιον που μπορει.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου