Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος όταν ανοίγω το πετάλι


vanbartzi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερωτηση.. τι εφε ειναι? Κανονικα η πλακετα παιρνει παντα ρευμα ο μονος τροπος να κοβεις το ρευμα απο το κυκλωμα εαν δεν κανω λαθος ειναι με στερεο βυσμα στην εισοδο να γειωνεις  το "-" του ρευματος στο ring του βυσματος ετσι ωστε οταν βγαζεις το βυσμα να διακοπτετε η τροφοδοσια για να μην χαλαει μπαταρια. Αναλογα με το εφε εαν σου ακουγοτανε οταν το ειχες off  τοτε θα πρεπει να βαλεις θωρακισμενα καλωδια σε input kai output γειωμενα μονο στην μια πλευρα τους.

Είναι το rebote delay 2.5. Το θωρακισμένο καλώδιο είναι αυτό που έχει κανονικά το καλώδιο και γύρω του ένα πολύκλωνο (σαν τριχίτσες);Και αν είναι αυτό πώς το συνδέω;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα ειναι ο διακοπτης ή η συνδεσμολογια που εχεις κανει σε αυτον (οταν ακουγεται το εφε σε off κατασταση)

με κλειστο διακοπτη το σημα δεν περναει καθολου απο το εφε (true bypass)

 

αλλα για να εφτιαξες το rebote delay k οχι κανα απλο booster λογικα θα γνωριζεις ηδη το offboard wiring.  ::)

 

Υ.Γ.  οσο για το "γκουπ" των πυκνωτων οταν ανοιγεις ή κλεινεις το εφε προσθετεις μια αντισταση 1Μ οπως αναφερθηκε πιο πριν. καμια φορα χρειαζεται να πειραματισεις λιγο με την τιμη της αντιστασης.

google it : anti pop resistor

 

Υ.Γ. 2    οταν η συνδεσμολογια εινα true bypass δεν εχει σημασια αν το πεταλι εχει ρευμα η οχι.  ειπες πως οταν εχεις πχ. ενα ovedrive και κλειστο το ρευμα στο delay δεν περναει καθολου το σημα. (αν καταλαβα σωστα.)

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντηση στο ΥΓ2. Είπα πως όταν περνάει ρεύμα άπο την πλακέτα του delay ενώ είναι στο off και ταυτόχρονα είναι συνδεδεμένο κάποιο άλλο πετάλι (κυρίως overdrive distortion fuzz) τότε ακούγεται σιγά απο πίσω το εφε του delay. Παρατήρησα ότι όταν αφαιρέσω το βύσμα της τροφοδοσίας σταματά να ακούγεται (το delay παντα στο off). Έτσι σύνδεσα τον ποδοδιακόπτη με τέτοιο τρόπο ώστε να κόβει το ρεύμα όταν είναι στη θέση off, και το σήμα μου να μην επιρεάζεται από το κλειστό delay.

Πάντως και εγώ νομίζω πως είναι ο διακόπτης. Θα τον αλλάξω και θα ενημερώσω ;)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο ειναι το θωρακισμενο καλωδιο. Επειδη το συγκεκριμενο το εχω φτιαξει και εγω απ' οτι θυμαμαι εχει, pulldown h antipop resistor στο σχηματικο του. Εαν σου περναει σημα στο off  τοτε ή διακοπτης ειναι η κατι εχεις κανει λαθος στην καλωδιωση. Θα προτεινα να κοιταξεις προσεκτικα και τις κολλησεις των καλωδιωσεων για τυχων τριχιτσες που μπορει να εξεχουν και να ακουμπανε καπου που δεν πρεπει, και τις κολλησεις στην πλακετα και τον διακοπτη για τον ιδιο λογο, δεν ειναι θεμα ρευματος στο κυκλωμα το οτι σου περναγε ηχο στο bypass η ελλατωματικος διακοπτης ή λαθος κατασκευαστικο ειναι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγο offtopic.

Αλλα επειδη σκεφτομουν σε καποια φαση να ασχοληθω να το φτιαξω

Αξιζει το τελικο αποτελεσμα? ???

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγο offtopic.

Αλλα επειδη σκεφτομουν σε καποια φαση να ασχοληθω να το φτιαξω

Αξιζει το τελικο αποτελεσμα? ???

Είναι καλό πετάλι και αν του κάνεις και τη μόντα με τα endless repeats με ποδοδιακόπτη μετράει ακόμα περισσότερο, άλλα δεν έχω παίξει και με άλλα για να μπορω να συγκρίνω οπότε δεν μπορώ να σε πολυβοηθήσω  :( . Επίσης υπάρχουν και έτοιμα kits για να ενσωματώσεις tap tempo ;) .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Εάν δεν υπάρχει αλλαγή στο popup με την αντικατάσταση του διακόπτη, δοκίμασε να βάλεις έναν ηλεκτρολύτη (220uf) παράλληλα με την 5,1ΜΩ στο input

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου