Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες και παρουσίαση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή προσφάτως τριγύριζα πολύ στο τμήμα των αγγελιών του νόιζ, παρατήρησα ότι ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει καθόλου πώς να παρουσιάσει αυτό που πουλάει ή αντιστοίχως να τραβήξει το ενδιαφέρον σχετικά με αυτό που ζητάει. Επίσης έπιασα τον εαυτό μου να προσπερνά σχεδόν εκνευρισμένος αγγελίες (ακόμη κι αν το περιεχόμενο με ενδιέφερε) που ήταν εμφανώς προχειρογραμμένες, ανορθόγραφες, χωρίς φωτογραφίες κλπ.

 

Σκέφτηκα λοιπόν να παραθέσω μια λίστα με στοιχεία που με τραβούν σε μία αγγελία και που με έχουν κάνει να ανταποκριθώ αρκετές φορές. Τα αυτά ισχύουν και για τη μετέπειτα επικοινωνία με τον υποψήφιο αγοραστή/πωλητή. Συνεπώς, μια αγγελία είναι θελκτική όταν:

 

- Είναι γραμμένη με ελληνικούς πεζούς χαρακτήρες, με σωστό συντακτικό και καλή ορθογραφία.

 

- Έχει όσο το δυνατόν λεπτομερέστερες φωτογραφίες του προϊόντος. Αν δεν πρόκειται για προϊόν (π.χ. μουσικοί/ηχολήπτες), ας έχει μια φωτογραφία σχετική με το θέμα. Αγγελίες χωρίς φωτογραφία, σπανίως ανοίγω.

 

- Περιέχει λεπτομερή και οργανωμένη περιγραφή αυτού που ζητείται ή πωλείται. Όχι προχειρότητες και πασαλείμματα. Όταν βιαζόμαστε να τελειώνουμε, φαίνεται.

 

- Περιέχει σωστά links. Κανείς δε θα κάτσει να μαντέψει και να διορθώσει σπασμένα links.

 

- Δεν περιέχει υπερβολές, ανακρίβειες, ψέματα και γενικώς μπούρδες. Π.χ.:

 

"ΤΟ ΚΑΛΙΤΕΡΟ ΟΡΓΑΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΑΙ ΠΑΙΞΕΙ. ΓΙΑ ΕΞΗ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΕΙΧΕ ΣΤΗ ΠΑΡΑΓΟΓΗ Η ΦΕΝΤΕΡ (1984ΜΙΣΗ) ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΒΓΑΛΕ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΙΜΦΕΡΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ!!!!!!!"

 

Σε γενικές γραμμές, για να κάνουμε μια συναλλαγή με κάποιον άγνωστο, πρέπει να μας εμπνεύσει μια ελάχιστη εμπιστοσύνη και σοβαρότητα. Την επόμενη φορά που θα συντάξουμε κάποια αγγελία με προσδοκία επιτυχούς συναλλαγής, ας της ρίξουμε μια παραπάνω ματιά και ας κρίνουμε αν εμείς, στη θέση αυτού που θα τη διαβάσει, θα την παίρναμε στα σοβαρά ή όχι.

 

Γράψτε ελύθερα τις απόψεις σας αν θέλετε.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

- Περιέχει σωστά links. Κανείς δε θα κάτσει να μαντέψει και να διορθώσει σπασμένα links.

 

Υπόψην, όταν βάζεις ένα link το σύστημα μόνο του βάζει ένα κενό σε τυχαίο σημείο. Γι' αυτό και πολλά links δεν δουλεύουν.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψην, όταν βάζεις ένα link το σύστημα μόνο του βάζει ένα κενό σε τυχαίο σημείο. Γι' αυτό και πολλά links δεν δουλεύουν.

 

Ναι το ξέρω. Δεν αναφέρομαι σε αυτά. Υπάρχουν πολύ συχνά ληγμένα, γραμμένα λάθος, μισοσβησμένα και γενικώς ένα σωρό κακόμοιρα, αποτυχημένα και κατηφή.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εκτός από αυτά που λες, βασικά επίσης:

 

Τηλέφωνο επικοινωνίας, γιατί ό,τι λες  μέσα σε 20” στο τηλέφωνο, είναι περίπου 10 –emails ;D

 

Τρόπους αποστολής/ πληρωμής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έπιασα τον εαυτό μου να προσπερνά σχεδόν εκνευρισμένος αγγελίες (ακόμη κι αν το περιεχόμενο με ενδιέφερε) που ήταν εμφανώς προχειρογραμμένες, ανορθόγραφες, χωρίς φωτογραφίες κλπ.

 

 

Εξαρταται γιατι πηγαινεις στις αγγελιες...θες να αγορασεις κατι η να κανεις παρεα τον πωλητη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται γιατι πηγαινεις στις αγγελιες...θες να αγορασεις κατι η να κανεις παρεα τον πωλητη?

 

Και γιατί η φωτογραφία πρέπει να παίζει ρόλο στο αν θα κάνω κάποιον παρέα ή όχι; Ρατσιστικό είναι αυτό.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί η φωτογραφία πρέπει να παίζει ρόλο στο αν θα κάνω κάποιον παρέα ή όχι; Ρατσιστικό είναι αυτό.

 

Βασικα ρατσιστικο ειναι αυτο που λες εσυ.Δηλαδη επειδη ενας ειναι αμορφωτος,ανορθογραφος που προχειρογραψε μια αγγελια,εβαλε χαλια φωτο  η δεν ξερω και εγω τι θα αγνοηθει παροτι μπορει να εχει αυτο που θες?

 

Μια ιστοριουλα για σενα.Καποτε σε μια αντιπροσωπεια αυτοκινητων εσκασε ενα τυπος με περιεργα ρουχα,περιεργο βλεμμα οχι και τοσο...καθαρος κτλ κτλ κτλ και ζηταγε πληροφοριες για ενα μοντελο....ο πρωτος ο...καθωσπρεπει πωλητης ειπε μια δικαιολογια και τον εγραψε στα παπαρια του....ο δευτερος ομως καθοτι γατονι....επιασε την φαση στον αερα πηρε το καλυτερο gameface του και του φερθηκε σαν να ηταν ο καλυτερος πελατης...αποτελεσμα...ο...περιεργος που φαινοταν οτι δεν ειχε να φαει καλα καλα εβγαλε απο μια ...σακα πακετα με χιλιαρικα πληρωσε μετρητα την αξια του αυτοκινητου και ο πρωτος πωλητης μαζευε το σαγονι απο τα πατωματα.........food for thought for ya..... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ρατσιστικο ειναι αυτο που λες εσυ.Δηλαδη επειδη ενας ειναι αμορφωτος,ανορθογραφος που προχειρογραψε μια αγγελια,εβαλε χαλια φωτο  η δεν ξερω και εγω τι θα αγνοηθει παροτι μπορει να εχει αυτο που θες?

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, ειδικά στο θέμα του ρατσισμού. Και την έπιασα και την παραβολή με τον κακοντυμένο (πολύ εύστοχη). Αποποιούμαι το αρχικό μου κείμενο και δηλώνω μετανοημένος.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τηλέφωνο επικοινωνίας, γιατί ό,τι λες  μέσα σε 20” στο τηλέφωνο, είναι περίπου 10 –emails

 

Προσωπικά δεν βάζω πια τηλέφωνο στις αγγελίες μου. Δεν θέλω να είναι διαθέσιμο στον οποιοδήποτε. Αν κάποιος ενδιαφέρεται θα στείλει ένα mail και όταν προχωρήσει το πράγμα θα ανταλλάξουμε και τηλέφωνα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσωπικά δεν βάζω πια τηλέφωνο στις αγγελίες μου. Δεν θέλω να είναι διαθέσιμο στον οποιοδήποτε. Αν κάποιος ενδιαφέρεται θα στείλει ένα mail και όταν προχωρήσει το πράγμα θα ανταλλάξουμε και τηλέφωνα.

 

Πλέον και εμένα (ως αγοραστής), το πρώτο e-mail είναι default.

Δώκε μΕ τηλέφωνο να συννενοηθούμε.  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου