Προς το περιεχόμενο

απλο multimedia mic σε M-Audio ProFire 610??


MasterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω την M-Audio ProFire 610 http://www.thomann.de/gr/maudio_profire_610.htm?sid=f971e08541b2de13267abf8770337ca1.

 

επειδη εχω απενεργοποιησει πλεον την καρτα ηχου της μητρικης για να χρησιμοποιω αυτη και στα multimedia της καθημερινης χρησης του υπολογιστη, θελω να συνδεσω ενα μικροφωνο υπολογιστη http://www.e-shop.gr/product?id=PER.802911 για να το χρησιμοποιω στο Skype.

Εχω 2 τετοια multimedia μικροφωνα (το ενα ειναι παλιο Creative)..και τα 2 καταληγουν σε στερεο μικρο καρφι.. το οποιο το συνδεω στην ProFire με ενα μετατροπεα μκρο-σε-μεγαλο-καρφι στερεο. Αλλα κανενα απο τα 2 δουλευει.

Ενω το Shure Beta 58A μικροφωνο που το συνδεω (προσωρινα) με ενα XLR-μεγαλο καρφι μονό, δουλευει..

Αρα η εισοδος δεχεται μονο σημα, ενα τα μικρα μικροφωνα που εχουν το στερεο καρφι το βραχυκυκλωνουν;

 

Τι μπορω να κανω; υπαρχει καποιος μεταροπεας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα.Αναγκαστικα να παρω μια επιτραπεζια βαση για το μικροφωνο μου και να μιλαω στο skype.Αλλα πιστεψε με ειναι καλυτερα μιας και ο συνομιλιτης σου θα σε καταλαβαινει καλυτερα λογω της ΑΠΕΙΡΟΥ καλυτερης ποιοτητας αλλα εμενα με βολεψε και σε κατι online μαθηματα που εκανα που απο τον ενισχυτη ακουγοταν στον δασκαλο μια χαρα  ;) . Αν καποιος ομως βρει γιατι γινεται αυτο θα ηθελα πολυ να μαθω και εγω :D

 

Υ.Γ.Το ανταπτορακι που συνδεεις ειναι στερεο και αυτο ? ή μονοφωνικο ? Μηπως γινεται εκει το συμπλεγμα :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και εγω το Shure συνδεμενο σε βαση και με αυτο μιλαω για την ωρα.

αλλα θα προτιμουσα να χρησιμοποιω το PLANTRONICS AUDIO 300 που το πηρα για Skype και πιστευω μια χαρα ποιοτητα θα εχει..

 

το ανταπτορακι ειναι στερεο, οπως και το βυσμα του μικροφωνου, οποτε αυτο δεν αλλαζει τιποτα.. προφανως η εισοδος της καρτας ηχου θελει μονο βυσμα.

Λογικα θα υπαρχει καποια λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αυτά τα μικροφωνάκια για Skype κλπ έχουν κάποιο είδος προενίσχυσης και δίνουν κατευθείαν σήμα επιπέδου line; Έτσι αν το συνδέεις στις μπροστινές εισόδους, δεν ταιριάζει γι' αυτό και δεν ακούς τίποτα.

 

Αν συνέδεες στις εισόδους Line 3-4 της Profire ένα τέτοιο:

 

206xusj.jpg

 

με δύο τέτοια στις rca άκρες:

 

iz3xiq.jpg

 

Αν συνδέσεις το μικρόφωνο στο θηλυκό βύσμα minijack του καλωδίου και την άκρη με τα δύο rca-jack ανταπτοράκια στις εισόδους 3-4, πιστεύω ότι θα άκουγες κανονικά το μικρόφωνό σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ισως αυτο να δουλεψει αλλα ειναι ακομψη λυση..

γι αυτο ψαχνω να τα συνδεσω μπροστα στις εισοδους μικροφωνου.

Λογικα παντως δεν νομιζω να εχουν καποια προενισχυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου