Προς το περιεχόμενο

Pedal Board - Τροφοδοσια & διαταξη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,θελω να κανω ενα pedal board με διαφορα πεταλακια. Εχω 2 προβληματα.

1. καποια πεταλια δεν μπορουν να ειναι μαζι στο ιδιο chain cable για τροφοδοσια γιατι κανουν HUM. Επεισης καποια γενικως δεν το 'χουν με τα τροφοδοτικα αλλα θελουν με μπαταρια!(μην μου πειτε αλλαξε τροφοδοτικο οταν αλλα πεταλια παιζουν ησυχα τοτε δεν φταει αυτο!!!Φταιει το πεταλι!)

2.αν υπαρχει καποια λογικη σειρα να μπουν τα πεταλια ωστε να υπαρχει η ελαχιστη επιρροη απο το ενα στο αλλο!!!!ΠΧ πρωτα τα Wha η πρωτα τα drive η τελευθταια τα reverb!!!

Nομιζω ειναι ενα θεμα που ολοι ενδιαφερονται και θα εκτιμεισω την απαντηση των "ειδημονων"!!!

ΤΗΝΧ in advance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν μας ελεγες και τι τροφοδοτικο και τι πεταλια εχεις....θα μας βοηθαγε...υποθετω οτι εχεις ενα τροφοδοτικο τυπου 1 spot μια και λες οτι εφαρμοζεις daisy chain λυση...  

 

Απο τη στιγμη που καποια πεταλια σου δεν λειτουργουν ‘ησυχα‘ με τροφοδοτικα τυπου 1 spot

τοτε  πρωτα απο ολα θα δοκιμασεις να βαλεις το τροφοδοτικο οσο το δυνατον ΜΑΚΡΥΤΕΡΑ απο την πεταλιερα σου (πανω απο 4 μετρα) μηπως και ετσι ησυχασουν ..

 

Αν δεν ησυχασουν τοτε μονο ενα ‘‘επαγγελματικο‘‘ τροφοδοτικο με isolated outputs θα σου κανει δουλεια google CIOKS,VOODOO LAB,MXR POWER SUPPLY,T-REX ROWER SUPPLY για να δεις τι υπαρχει και ποσο κανει

 

πεταλια που ‘‘δεν το εχουν με τροφοδοτικο‘‘ δεν υπαρχουν ,απλα χρειαζεσαι το ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ τροφοδοτικο

 

επισης σε οτι σειρα και να τα βαλεις παλι αν ειναι να κανουν...βζζζζζζζ θα κανουν...απο τη στιγμη που δεν εχεις το καταλληλο τροφοδοτικο.

 

 

μην μου πειτε αλλαξε τροφοδοτικο οταν αλλα πεταλια παιζουν ησυχα τοτε δεν φταει αυτο!!!Φταιει το πεταλι!

 

ναι αλλα με το πεταλι παιζεις και για να το επιλεξεις παει να πει οτι σου αρεσει αρα...πρεπει να παρεις ενα σωστο για αυτο τροφοδοτικο...αλλοιως παρε μονο BOSS πεταλια που δεν κανουν ποτε bzzzz  ;D  για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις fuzz γερμανιου ? Αν ναι προτείνω να το βαλεις με μπαταρια και πρωτο πρωτο, πριν από το wha.

 

Κατά τα άλλα γραψε μας τι εχεις.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

Για ποια πεταλακια ακριβως?

Τι τροφοδοτικα χρησιμοποιες τωρα?

Αν γινεις γενικως πιο συγκεκριμενος,θα μπορεσουμε να σε βοηθησουμε περισσοτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πεταλια φαινινται στη φωτο.Το Small stone kai to SD-1 ειναι απο το 1980.τοτε θυμαμαι επρεπε να βαλω την κιθαρα στο small stone kai apo ekei sto sd-1 και μετα ενισχυτη για να παιζουν και τα δυο ταυτοχρονα!Αναποδα γινοτανε ενα κομφουζιο,(πιθανως το S.T εκανε καποια μικροενισχυση που υπεροδηγουσε το sd1) Τωρα εβαλα Vox > FB-2 >Small Stone> sd-1 paizoyn kala μονο το sd-1 bgazei kati.Το ΥΑΜΑΗΑ EQ (apo to 1990)μονο του το βαζω και βγαζει ενα θορυβο ενω με μπαταρια παιζει τελεια!εχω 2 τροφοδοτικα ωστε να μην τα βαζω ολα σε 1. Και τα 2 ειναι 1Α. Το ειχα σε μια zoom πεταλιερα και επαιζε(και παιζει κρυσταλλινα!) το Harley Benton μονο με μπαταρια παιζει σωστα!.Να παρω ενα καλο τροφοδοτικο αλλα αν μοπυ κανει τα ιδια???ειναι και ακριβα!

DSC02934.thumb.JPG.0fec7bfa0b269e4e18608ce5e2e1c915.JPG

DSC02935.thumb.JPG.8822bbdcaa6646074eda9eb7218f807d.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα mA σηκώνει το τροφοδοτικό σου και πόσα καταναλώνουν όλα τα πετάλια συνολικά? Phaser πρίν το drive? Περί ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις περισότερες φορές το πρόβλημα του hum οφείλεται σε κακό τροφοδοτικό.

 

Αν κάποιο πετάλι έχει hum και πριν από αυτό (προς την κιθάρα)έχει κάποιο άλλο ανοιχτό το οποίο boostάρει το σήμα,τότε είναι λογικό μαζί με το σήμα να boostάρει και το hum και να γίνεται ένας χαμός.

 

Σε diy πετάλια που δοκίμασα απλό τροφοδοτικό είδα το εξής,στο ένα υπήρχε ησυχία και στο άλλο έβγαζε hum.

 

Το "ήσυχο" ήταν το tubescreamer και το "φασαρτσίζικο" το clean boost LPB-1 EHX.

 

Όταν έβαζα το τροφοδοτικό της boss ο θόρυβος εξαφανιζόταν.

 

Το τροφοδοτιό της boss έχει αυτό το κύκλωμα (μετά τις 4 διόδους)

 

Boss%20Standard%20Power%20Adapter.gif

 

που έχει σταθερά 9volt και "φίλτρο" για θόρυβο.

 

Έφτιαξα κάτι παρόμοιο και το κούμπωσα μπροστά από το απλό τροφοδοτικό και είχε αποτέλεσμα.

 

Υπάρχουν και πιό σύνθετα κυκλώματα για αυτή την δουλειά.

 

Μπορείς άμα θέλεις να δοκιμάσεις σε κάποιον γνωστό που έχει καλό τροφοδοτικό για να δεις αν θα έχει διαφορά.

Αν δεν έχεις γνωστό μπορείς να βρεις κάποιο παιδί μέσα από το forum που έχει καλό τροφοδοτικό και μπορεί να σε βοηθίσει.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις περισότερες φορές το πρόβλημα του hum οφείλεται σε κακό τροφοδοτικό.

 

Αν κάποιο πετάλι έχει hum και πριν από αυτό (προς την κιθάρα)έχει κάποιο άλλο ανοιχτό το οποίο boostάρει το σήμα,τότε είναι λογικό μαζί με το σήμα να boostάρει και το hum και να γίνεται ένας χαμός.

 

Σε diy πετάλια που δοκίμασα απλό τροφοδοτικό είδα το εξής,στο ένα υπήρχε ησυχία και στο άλλο έβγαζε hum.

 

Το "ήσυχο" ήταν το tubescreamer και το "φασαρτσίζικο" το clean boost LPB-1 EHX.

 

Όταν έβαζα το τροφοδοτικό της boss ο θόρυβος εξαφανιζόταν.

 

Το τροφοδοτιό της boss έχει αυτό το κύκλωμα (μετά τις 4 διόδους)

 

Boss%20Standard%20Power%20Adapter.gif

 

που έχει σταθερά 9volt και "φίλτρο" για θόρυβο.

 

Έφτιαξα κάτι παρόμοιο και το κούμπωσα μπροστά από το απλό τροφοδοτικό και είχε αποτέλεσμα.

 

Υπάρχουν και πιό σύνθετα κυκλώματα για αυτή την δουλειά.

 

Μπορείς άμα θέλεις να δοκιμάσεις σε κάποιον γνωστό που έχει καλό τροφοδοτικό για να δεις αν θα έχει διαφορά.

Αν δεν έχεις γνωστό μπορείς να βρεις κάποιο παιδί μέσα από το forum που έχει καλό τροφοδοτικό και μπορεί να σε βοηθίσει.

 

 

 

THNX gia το κυκλωμα μαλλον θα φτειαξω ενα τετοιο φιλτρο και θα το βαλω στην ηδη ανορθωμενη ταση του τροφοδοτικου μου που ειναι 1000μΑ αρα Χ2 που εχω και τα μοιραζω εχω 7 πεταλια πεφτουν 4και 3.Δυστυχως δεν γραφουν επανω καταναλωση μονο να παρω το δικο τους τροφοδοτικο!δηλ 7 τροφοδοτικα! Μαλλον θα φτειαξω το φιλτρο η καποιο απο τα παρακατω που βρεικα!

9vsupply.thumb.jpg.ca0dcb321c56f83f2f09a3c9ef9ab1ca.jpg

Schematic.gif.242b0c5c8991d7cad87b15932c4461e8.gif

WiringInside.gif.87941c8163bf9570b570d2bd19608ced.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

THNX gia το κυκλωμα μαλλον θα φτειαξω ενα τετοιο φιλτρο και θα το βαλω στην ηδη ανορθωμενη ταση του τροφοδοτικου μου που ειναι 1000μΑ αρα Χ2 που εχω και τα μοιραζω εχω 7 πεταλια πεφτουν 4και 3.Δυστυχως δεν γραφουν επανω καταναλωση μονο να παρω το δικο τους τροφοδοτικο!δηλ 7 τροφοδοτικα! Μαλλον θα φτειαξω το φιλτρο η καποιο απο τα παρακατω που βρεικα!

 

Ωραία τότε εγώ το είχα κάνει σε ένα κουτάκι όπως  το τελευταίο σχηματάκι που δείχνεις.

Δηλ το jack του τροφοδοτικού να καρφώνει στο θηλυκό που βρίσκεται στο κουτάκι και από εκεί έβγαζα καλώδιο με ίδιο jack σαν αυτό του τροφοδοτικού.

 

Το OR boss που έχω έχει ακόμα ενα πυκνωτάκι που δεν το δείχνει στο σχηματικό και ή λόγο της απουσίας αυτού ή λόγο ποιότητας υλικών έχω ένα ψιλό hum(πολύ ελάχιστο και όχι ενοχλητικό)ενώ το OR boss δεν το έχει.

 

Αν έχεις πολύμετρο έτσι από περιέργεια μέτρα να δεις πόσα volt δείνει το τροφοδοτικό σου και με το που βάλεις το φίλτρο (με τον σταθεροποιητή jr c 7809A) πόσο θα σου δώσει.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα ειχες κανει αυτο....... Τον σταθεροποιητη (regulator) τον βρεισκει κανεις ευκολα??η και οποιος για 9V ειναι οκ??? .Οποτε αν κατσω και κανω αυτο το κυκλωματακι λογικα θα εχω αποτελεσμα! Και θελω να πω οτι.Η διοδος στην εισοδο ειναι προστασια αναποδης πολικοτητας δεν ειναι απαραιτητη!Τολεδ επεισης καιη εν σειρα αντισταση με το led ειναι για να δουλεψει το led με 9v! αρα μας μενουν 3 εξαρτηματα που κανουν το φιλτρο (μια αντισταση και 2 πυκνωτες η 3 πυκνωτες και ενας ρυθμιστης τασεως στο κυκλωμα του Boss αμεσως μετα τη γεφυρα ανορθωσεως!)κανω αυτα τα 2 κυκλωματα τα δοκιμαζω μεταξυ του τροφοδοτικου και του πεταλιου και σκεφτομαι οτι αν δουλεψει ειναι 3-4 πολυ μικρα εξαρτηματ!!!Τι θα ελεγες αν κανεις το βαλει αυτο το κυκλωματακι ομορφα και νοικοκυρεμενα μεσα στο καθε πεταλι αμεσως μετα απο το βυσμα εισιδου των 9vdc ωστε με οποιο τροφοδοτικο κι αν δουλεψει να εχει το δικο του φιλτρο!Αυτα τα εξαρτηματα για 10 πεταλια 2€ θα εχουν!

InsideA.JPG.efcc794316262a775a0d805f37372e0b.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου