Προς το περιεχόμενο

Pedal Board - Τροφοδοσια & διαταξη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον σταθεροποιητή τον βρίσκεις εύκολα δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Εγώ έκανα την κατασκευή και μετά την κατασκευή κούμπωνα το χταπόδι για τα πετάλια,δεν χρειάζεται χώρια για το κάθε πετάλι  ;)

 

Μπορείς για αρχή να κάνεις αυτό της boss που είναι και απλό (μετά τις 4 διόδους) και που θα σου κάνει δουλειά.

 

Αν δεις ότι βγάζει λίγο θόρυβο (αυτό που σου είπα που μπορεί να οφείλεται και στα υλικά)τότε πας σε κάτι πιό σύνθετο.

 

Οπότε ξεκινάς από τον μεγάλο πυκνωτή 1000uf και με τέσσερα εξαρτήματα βλέπες αποτέλεσμα.

 

Τον σταθεροποιητή θα τον ζητήσεις απλά με το όνομα του.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το τροφοδοτικό σου είναι σίγουρα regulated (όπως πχ το κλασικό της Boss)? Συνήθως αυτά με τροποποιήσιμη τάση δεν είναι, αλλά δεν είμαι ειδικός. Επίσης, όταν το τροφοδοτικό δίνει πολλά παραπάνω mA από αυτά που τραβάνε τα πετάλια, η τάση που θα δουν τα πετάλια είναι μεγαλύτερη από την ονομαστική και αυτό μπορεί να προκαλεί προβλήματα που λύνονται με αυτά που γράφει ο φίλτατος kbasilis- αλλά και πάλι με κάθε επιφύλαψη αυτά γιατί δεν είμαι ειδικός. Αν έχεις εξοικείωση μ αυτά και ένα πολύμετρο μπορείς να το μετρήσεις ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ :)

 

Αν μπορεί κάποιος πιο έμπειρος ας επιβεβαιώσει αυτά που γράφω.

 

Thumbs up για το Small stone από το 80 :) Με 60Ε παίρνεις το μοντέρνο πάντως για καθημερινή χρήση, δεν ξέρω αν ακούγεται τόσο διαφορετικό :)

 

PS: Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, με 30Ε πήρα από το thomann το harley benton power plant JUNIOR με isolated outputs (λογικά πρεπει να είναι και regulated αλλά ίσως και όχι)και δουλεύει μια χαρά :)

 

edit: εμένα το wah μου αρέσει μετά τα drives γιατί βλέπει μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων και πιάνει καλύτερα σε όλη τη διαδρομή.

 

Επίσης το phaser πριν τα drives γιατί μετά γίνεται πολύ έντονο. Γενικά με πολύ drive πάντως, και ειδικά με το πόσα μεσαία από humbuckers ή ενισχυτή, το phaser αρχιζει να θολώνει πολύ τα πραγματα.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό σου είναι σίγουρα regulated (όπως πχ το κλασικό της Boss)? Συνήθως αυτά με τροποποιήσιμη τάση δεν είναι, αλλά δεν είμαι ειδικός. Επίσης, όταν το τροφοδοτικό δίνει πολλά παραπάνω mA από αυτά που τραβάνε τα πετάλια, η τάση που θα δουν τα πετάλια είναι μεγαλύτερη από την ονομαστική και αυτό μπορεί να προκαλεί προβλήματα που λύνονται με αυτά που γράφει ο φίλτατος kbasilis- αλλά και πάλι με κάθε επιφύλαψη αυτά γιατί δεν είμαι ειδικός. Αν έχεις εξοικείωση μ αυτά και ένα πολύμετρο μπορείς να το μετρήσεις ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ :)

 

Αν μπορεί κάποιος πιο έμπειρος ας επιβεβαιώσει αυτά που γράφω.

 

Thumbs up για το Small stone από το 80 :) Με 60Ε παίρνεις το μοντέρνο πάντως για καθημερινή χρήση, δεν ξέρω αν ακούγεται τόσο διαφορετικό :)

 

PS: Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, με 30Ε πήρα από το thomann το harley benton power plant JUNIOR με isolated outputs (λογικά πρεπει να είναι και regulated αλλά ίσως και όχι)και δουλεύει μια χαρά :)

 

edit: εμένα το wah μου αρέσει μετά τα drives γιατί βλέπει μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων και πιάνει καλύτερα σε όλη τη διαδρομή.

 

Επίσης το phaser πριν τα drives γιατί μετά γίνεται πολύ έντονο. Γενικά με πολύ drive πάντως, και ειδικά με το πόσα μεσαία από humbuckers ή ενισχυτή, το phaser αρχιζει να θολώνει πολύ τα πραγματα.

 

Τα mA του τροφοδοτικού αν είναι πιό πολλά δεν πειράζει,το αντίθετο όμως πειράζει.

 

Εννοήται πως θα μετρίσει με πολύμετρο πριν δοκιμάσει,πιστεύω πως χωρίς την κατασκευή θα έχει το τροφοδοτικό του στο 9 και αυτό θα του δείνει μέχρι και 11 και με την κατασκευή θα έρθει στα ίσια του,αλλά πάντα έλεγχος.

 

Ακόμα και σε τροφοδοτικό ασύρματου τηλεφώνου Toshiba που ήταν 24 ώρες στην μπρίζα άρα θελει σωστό τροφοδοτικό,ακόμα και εκεί αντί να δείνει 9(αυτό έγραφε) έδεινε ή 10 ή 11.

 

Η λύση που λές harley benton μπορεί να είναι καλή(δεν το γνωρίζω προσωπικά)οπότε με την κατασκευούλα μπορεί να τσεκάρει χωρίς πολλά έξοδα,αν έχει κάποια θετική αλλαγή στο πρόβλημά του και μετά μπορεί να αποφασίσει ή το harley benton ή ότι άλλο θέλει.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η λύση που λές harley benton μπορεί να είναι καλή(δεν το γνωρίζω προσωπικά)οπότε με την κατασκευούλα μπορεί να τσεκάρει χωρίς πολλά έξοδα,αν έχει κάποια θετική αλλαγή στο πρόβλημά του και μετά μπορεί να αποφασίσει ή το harley benton ή ότι άλλο θέλει.

 

Ναι δεν το αντιπαρέβαλα - σαν ιδέα το ριξα, έχεις δίκιο. :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Thumbs up για το Small stone από το 80 :) Με 60Ε παίρνεις το μοντέρνο πάντως για καθημερινή χρήση, δεν ξέρω αν ακούγεται τόσο διαφορετικό :)

 

 

 

  Απο οτι εχω ακουσει στο youtube το ιδιο μου φαινεται!!!Και θεωρω οτι καποιοι που πουλανε μια ουαουα ας πουμε Vox η Crybaby kai epeidh einai original vintage θελουνε ενα τσουβαλι λεφτα ψαχνουν για θυματα!!!MONO σε λαμπες εχω δει ΠΟΛΥ μεγαλη διαφορα!!Με 1000 υπογραφες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν το αντιπαρέβαλα - σαν ιδέα το ριξα, έχεις δίκιο. :)

 

Καλά έκανες και το έριξες  :D

 

Αφού είναι φτηνή και καλή λύση,πολύ καλά έκανες.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον Κοι:  εφτειαξα το φιλτρο του Boss που ποσταρε ο φιλος πιο πανω..Αλλα το εκανα με ενα παλιο τροφοδοτικο με μετασχηματιστη που εβγαζε διαφορες τασεις και αλλαξα ολο το φιλτρο και κατηργησα τις αλλες τασεις, κρατησα μονο 9V.  ειναι 1Α εβαλα επανω7 πεταλια επαιξε τζαμι με ολα!!!!ακομη και 2 που οτι και να εκανα εβγαζαν βομβο(ενα eq Yamaha παλιο και ενα Harley Benton Distortion)  ola hsyxasan kai ola ok!! Αλλα εχω να πω ενα που για καλη  ου τυχη συναντησα το φιλαρακι ου τον Telegun και ου ειπε μην πεδευεσαι με τα switching τροφοδοτικα(αυτα τα ελαφρια νεας τεχνολογιας) βαλε το φιλτρο σε κανονικο μετασχηματιστη!Τα switching ΜΟΝΟ τα ακριβα κανουν δουλεια!!Και πραγματι ετσι ειναι!  Ευχαριστω πολυ οσους ασχολειθηκαν με το θεμα μου η λυση του κυκλωματος του τροφοδοτικου της Boss αποδειχθηκε τελεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον Κοι:  εφτειαξα το φιλτρο του Boss που ποσταρε ο φιλος πιο πανω..Αλλα το εκανα με ενα παλιο τροφοδοτικο με μετασχηματιστη που εβγαζε διαφορες τασεις και αλλαξα ολο το φιλτρο και κατηργησα τις αλλες τασεις, κρατησα μονο 9V.  ειναι 1Α εβαλα επανω7 πεταλια επαιξε τζαμι με ολα!!!!ακομη και 2 που οτι και να εκανα εβγαζαν βομβο(ενα eq Yamaha παλιο και ενα Harley Benton Distortion)  ola hsyxasan kai ola ok!! Αλλα εχω να πω ενα που για καλη  ου τυχη συναντησα το φιλαρακι ου τον Telegun και ου ειπε μην πεδευεσαι με τα switching τροφοδοτικα(αυτα τα ελαφρια νεας τεχνολογιας) βαλε το φιλτρο σε κανονικο μετασχηματιστη!Τα switching ΜΟΝΟ τα ακριβα κανουν δουλεια!!Και πραγματι ετσι ειναι!  Ευχαριστω πολυ οσους ασχολειθηκαν με το θεμα μου η λυση του κυκλωματος του τροφοδοτικου της Boss αποδειχθηκε τελεια!

 

Μπράβο φίλε μου  :D χάρηκα που βρήκες λύση στο πρόβλημά σου ή που βρήκες από που προέρχεται το πρόβλημα

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως ξεχασα να μετρησω πριν το φιλτρο αλλα αυτη τη στιγμη με 6 πεταλια συνδεδεμενα η εξοδος εχει 8,95V .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου