Προς το περιεχόμενο

EMG SA (active) κ Compressor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακούγωντας δείγματα απο τους active single coil μαγνήτες EMG SA μου δωσαν την εντύπωση ενός κομπρεσσαρισμένου καθαρού σφιχτού ήχου. Παλιότερα είχα συμβουλευτεί ότι ένας compressor βελτιώνει τον ήχο των single coil μαγνητών όμως στη προηγούμενη περίπτωση μου φαίνεται περιττός ο ρόλος του.

Αποτελεί γενίκευση ότι οι active μαγνήτες δε χρειάζονται compressor pedal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγωντας δείγματα απο τους active single coil μαγνήτες EMG SA μου δωσαν την εντύπωση ενός κομπρεσσαρισμένου καθαρού σφιχτού ήχου. Παλιότερα είχα συμβουλευτεί ότι ένας compressor βελτιώνει τον ήχο των single coil μαγνητών όμως στη προηγούμενη περίπτωση μου φαίνεται περιττός ο ρόλος του.

Αποτελεί γενίκευση ότι οι active μαγνήτες δε χρειάζονται compressor pedal;

 

Είναι πράγματι σφιχτός αλλά νομίζω ότι δεν έχει μεγάλο φάσμα δυναμικών ανταποκρίσεων.Έχω έναν SA και υπακούει σαν ήσυχο κουτάβι :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι και τοσο κομπρεσσαρισμενοι (κατ εμε δεν ειναι καν κομπρεσσαριεμνοι απλα εχουν τη κλασσικη καθαροτητα των emg με την απολυτη διαυγεια και καπως hi fi ηχο που δινει την εντυπωση compression) ωστε να πεταξεις τους κομπρεσσορες σου στα σκουπιδια......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω, ότι αυτο που δίνει την εντύπωση του κομπρεσσαρισμένου ήχου είναι ότι δίνουν ένα παρα πολύ καθαρό και ομαλό σήμα, κάτι το οποίο σε γενικές γραμμές δεν συμβαίνει με όλους τους μαγνήτες.

 

Εχω παρατηρήσει πχ ότι το GT-8 μοιάζει να αποδίδει καλλίτερα με αυτούς τους μαγνήτες, ίσως γιατί παίρνει πιο σταθερό σήμα. (δεν το λέω με βεβαιότητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα είχα συμβουλευτεί ότι ένας compressor βελτιώνει τον ήχο των single coil μαγνητών

 

Οχι απαραιτητα,εξαρταται τι θελεις να παιξεις και τι ενισχυτη εχεις....

 

 

Αποτελεί γενίκευση ότι οι active μαγνήτες δε χρειάζονται compressor pedal;

 

κανενας μαγνητης δεν "χρειαζεται" κομπρεσσορακι,και παλι εξαρταται,παντως ο Γκιλμορ που τους χρησιμοποιουσε πολλα χρονια ειχε ΤΕΣΣΕΡΙΣ κομπρεσσορες... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δικη μου εμπειρια ειναι οτι , η ροκινγερ swamp ash strat με το dg-20 πανω της,και στον boogie παρεμβαλοντας το κομπρεσσορακι της marshall, δινει πολυ καθαρο ηχο,"μαζευει" τις ακρες των 2 κυκλωματων του σετ, και γενικα ειναι οτι πρεπει ... με εχει ενθουσιασει πολυ :wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου