Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

IMG_20240303_092234.thumb.jpg.fa1ef2534211b4b72c8b2cde4e75a726.jpg

 

 

IMG_20240303_092829.thumb.jpg.35228c06d53e337feacb54f6f9161a5e.jpg

 

Ξύρισμα: Πρωινό
Γένια ημερών: 3
Razor: Muhle R41 Traditional
Blade: Kai (#1) (ξεπλυμα με κρυο νερο)
Pre shave: Ντουζάκι, Apivita face scrub with olive, PAA CUBE 2.0 carbon, scentless.
Soap: Haslinger Sheepmilk & Lanolin
Brush: Muhle Gustav Nom 41H16 21mm Boar
Περάσματα: 2. WTG, XTG (μάγουλα - πηγούνι - μουστάκι) ATG (λαιμός - χείλια)
Post shave: Osma alum block
After shave balm: Antonio Banderas King of Seduction after shave balm
After shave lotion: Speick Men after shave lotion.
 

Πρώτες δοκιμές σήμερα σε κάποια πράγματα.
- Kai. Κοφτερη και γλυκιά λεπίδα. Ελάχιστο μάγκωμα (ίσως έφταιγε κάτι άλλο όμως). Συνεχίζει πάραυτα η Feather να κρατάει τα πρωτεία στις προτιμήσεις μου.
- Haslinger Sheepmilk & Lanolin. Ωραία μυρωδιά, λεπτή μαρέγκα όμως. Ίσως έφταιγε το πινελάκι. Θα το δοκιμάσω και με άλλο πινέλο που γνωρίζω καλύτερα.
- Muhle Gustav Nom 41H16 21mm Boar. Οικονομικό πινελακι. Όταν το πήρα ήταν αρκετά σκληρό, αλλά το έβαλα στο ψυγείο 4 μέρες σε κουπα με νερό και μαλακτικό μαλλιών και κάθε μέρα το έβγαζα, το έλουζα με σαμπουαν και το έτριβα σε πετσέτα για 10 λεπτά και μαλάκωσε (breaking in). Πήρε και ωραία μυρωδιά. Δεν μου γεμίζει όμως το μάτι για σουπερ μαρέγκα οπως με τα αλλα. Θα το δοκιμάσω και με άλλο σαπούνι για σιγουριά.
- Antonio Banderas King of Seduction after shave balm. Κάπου το είχα ξεχασμένο και το άνοιξα και είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Το άρωμα του μου έδωσε την αίσθηση ότι θα ταιριάξει με την Speick και όντως πολύ καλό αποτέλεσμά. Θα τα κάνω ζευγάρι.
 

Ήταν ωραίο ξύρισμα πάντως. BBS αποτέλεσμα. Άψογο post shave.
Καλη Κυριακη να περασουμε.

 

ΥΓ Δειχνω και ρογα🤣

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, fenderiarhs είπε

Παρακολουθωντας το παρον νημα, ειπα να δοκιμασω και εγω την τυχη μου. Δεν ξυριζομαι ποτε σε καθημερινη βαση λογω δερματολογικου προβληματος, η συχνοτητα ειναι καθε μιαμιση με δυο εβδομαδες, οποτε τα γενια ειναι και πυκνα και εχουν μακρυνει και αρκετα. Μεχρι σημερα ξυριζομαι με τα mach3 της gilette, απο τα οποια ειμαι ευχαριστημενος με εξαιρεση τοο οτι ερεθιζουν αρκετα το δερμα.

 

Δοκιμασα λοιπον με μια μηχανη της merkur 34c και ενα ξυραφακι MERKUR SUPERPLATINUM,  ενω εχω στη διαθεση μου και feather για επομενες δοκιμες, και για σαπουνι ενα tabac. Δεν μπορω να πω οτι εμεινα ευχαριστημενος στα εξης σημεια και αναρωτιεμαι αν εγω κανω κατι λαθος η αν φταιει ο συνδυασμος μηχανης και ξυραφιου. Στα δυσκολα σημεια δηλ. πηγουνι, και κατω απο τη μυτη εμεναν γενια παροτι εκανα πολλα περασματα οποτε αναγκαζομουν για αυτα τα σημεια να χρησιμοποιησω το gilette μου. Επισης πιστευα οτι θα κερδιζα σε χρονο και οτι θα ηταν ταχυτερη η διαδικασια, αλλα κατι τετοιο δεν συνεβη. Εκει που ειδα διαφορα ηταν στο οτι ο ερεθισμος μετα τα ξυρισμα ηταν κατα πολυ μικροτερος.

 

Κανω κατι λαθος εγω, ή δοκιμαζοντας με ενα πιο κοφτερο ξυραφι οπως τα feather θα ειναι καλυτερα τα πραγματα?

Είναι θέμα συνήθειας,στην αρχή έτσι ήμουν και εγώ αλλά βρέθηκε λύση.

 

Κάτω από τη μύτη αν θέλεις δοκίμασε με το χέρι που δεν κρατάς τη μηχανή να τραβήξεις λίγο στα πλάγια το ρουθούνι και πάλι πλάγια η κίνηση του ξυραφιού.

 

Τώρα για το πιγούνι αν μπορείς να το τραβήξεις σε πιο flat σημείο του προσώπου σου και όσο μπορείς με το άλλο χέρι να κρατάς μια σχετική κόντρα όπως κάνουν με τις φαλτσέτες, βοηθάει.

 

Τέλος όπως σου είπαν τα παιδιά μην πατάς τη μηχανή,αν δεν στα παίρνει βαθιά πρέπει να πας σε πιο επιθετική.

Ο λόγος που πήρα τη συγκεκριμένη ήταν ότι είναι ρυθμιζόμενη οπότε μου λύνει κατά πολύ τα χέρια.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Χάρης Ο είπε

Οταν λετε '' μηχανη'' τι ακριβως εννοειτε;

 

 

 

 

 

 

 

 

Μηχανή εννοούμε το όλο σύστημα(το ξυράφι )πλην της λεπίδας.

Αν πατήσεις στο Google ξυριστική μηχανή ασφαλείας θα σου βγάλει αυτό το αποτέλεσμα.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
Στις 3/3/2024 στις 11:34 ΠΜ, fenderiarhs είπε

Παρακολουθωντας το παρον νημα, ειπα να δοκιμασω και εγω την τυχη μου. Δεν ξυριζομαι ποτε σε καθημερινη βαση λογω δερματολογικου προβληματος, η συχνοτητα ειναι καθε μιαμιση με δυο εβδομαδες, οποτε τα γενια ειναι και πυκνα και εχουν μακρυνει και αρκετα. Μεχρι σημερα ξυριζομαι με τα mach3 της gilette, απο τα οποια ειμαι ευχαριστημενος με εξαιρεση τοο οτι ερεθιζουν αρκετα το δερμα.

 

Δοκιμασα λοιπον με μια μηχανη της merkur 34c και ενα ξυραφακι MERKUR SUPERPLATINUM,  ενω εχω στη διαθεση μου και feather για επομενες δοκιμες, και για σαπουνι ενα tabac. Δεν μπορω να πω οτι εμεινα ευχαριστημενος στα εξης σημεια και αναρωτιεμαι αν εγω κανω κατι λαθος η αν φταιει ο συνδυασμος μηχανης και ξυραφιου. Στα δυσκολα σημεια δηλ. πηγουνι, και κατω απο τη μυτη εμεναν γενια παροτι εκανα πολλα περασματα οποτε αναγκαζομουν για αυτα τα σημεια να χρησιμοποιησω το gilette μου. Επισης πιστευα οτι θα κερδιζα σε χρονο και οτι θα ηταν ταχυτερη η διαδικασια, αλλα κατι τετοιο δεν συνεβη. Εκει που ειδα διαφορα ηταν στο οτι ο ερεθισμος μετα τα ξυρισμα ηταν κατα πολυ μικροτερος.

 

Κανω κατι λαθος εγω, ή δοκιμαζοντας με ενα πιο κοφτερο ξυραφι οπως τα feather θα ειναι καλυτερα τα πραγματα?

 

ΚΟΝΤΡΑ ξυριστηκες? Αν  οχι μη περιμενεις να φυγουν εντελως τα γενια σε τοσο δυσκολες περιοχες . Τουλαχιστον παρτα με ενα across περασμα, με την φορα της τριχας αποκλείεται να φυγουν ολα τα γενια οσο επιθετικη και αν ειναι η μηχανη και οσο κοφτερη και αν ειναι η λεπιδα.

 

Και παλι βεβαια η φαση ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ YMMV...ας πουμε αν εγω παω να ξυριστω με ΚΡΥΟ νερο οπως ο @Spyros Delta απλα....δεν θα κοβει το ξυραφι τα γενια  μου....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Επισης πιστευα οτι θα κερδιζα σε χρονο και οτι θα ηταν ταχυτερη η διαδικασια, αλλα κατι τετοιο δεν συνεβη.

 

οχι αυτο δεν ισχυει με την καμμια, οταν ειμαι σε ταξιδι και πρεπει να χρησιμοποιησω μοντερνα μηχανη γιατι τα DE, ή μαλλον οι λεπιδες τους, απαγορευονται, ξυριζομαι σε 2 λεπτα (ενω κανονικα με την DE θελω τουλαχιστον 4) ειδικα  αν βαλεις και τον χρονο για τη δημιουργια αφρου με πινελο σε σχεση με τον ετοιμο αφρο 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gillette Blue II Ξυραφάκια μιας Χρήσης με 2 Λεπίδες (το παλιό, το καλό, το "μπακιρένιο" χωρίς λιπαντική ταινία)
Τι να πει κανείς γι' αυτό το ξυραφάκι; ...ότι και να πει λίγο θα 'ναι!

+

Brut After Shave Original 100ml
Το βάζω πάνω από 25 χρόνια και δεν το αλλάζω με κανένα. Κάποτε ένας καλός φίλος μου το έκανε δώρο στα γενέθλια μου, είχα πρόβλημα ακμής όταν ήμουν νέος και παρατήρησα ότι όποτε έβαζα αυτό μετά το ξύρισμα δεν έβγαζα ποτέ ακμή. ενώ με άλλα μετά από 2-3 ημέρες πάντα έβγαζα και μια ακμή, δεν ξέρω αν είναι πλασέμπο ή όχι αλλά συμβαίνει ακόμα και σήμερα, έχω λιπαρό δέρμα.

Σαπουνάκι ότι τύχει, αλλά με καλό τρίψιμο-μασάζ πριν το ξύρισμα..
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dos.gr είπε

Gillette Blue II Ξυραφάκια μιας Χρήσης με 2 Λεπίδες (το παλιό, το καλό, το "μπακιρένιο" χωρίς λιπαντική ταινία)

+ ΝΟΧΖΕΜΑ + κάποιο BALSAM

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι σαν να λέμε για αναλογικά σύνθια στην εποχή των VSTI :-)

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου