Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Μ τι πινέλο

 

Atomic Rocket της Phoenix Artisan συνθετικό. Μακράν το καλύτερο πινέλο μου και από ασβούς και χοίρους και όλα.

 

Phoenix Artisan Shaving Brush Atomic Rocket @ Men Shop | Beard | Shaving |  Razors | Gifts for Him | Mens Grooming

  • Like 3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2024 στις 12:52 ΜΜ, Jazzjoker είπε

 

Μια που μιλάμε για pre και κατά πόσο είναι απαραίτητο, εγώ από περιέργεια έχω κάνει το εξής "πείραμα": Θέλοντας να μετρήσω την αποτελεσματικότητα των καλύτερων σαπουνιών μου σε συνθήκες μηδενικού pre-shave, ξυρίστηκα κάποιες μέρες χωρίς καμία προετοιμασία. Ούτε μπανιο, ούτε pre-shave, μόνο νερό στο πρόσωπο και μετά πινέλο-σαπούνι.

 

Το αποτέλεσμα ήταν eye opening. Ένα, άντε δύο έκαναν πραγματικά δουλειά.

 

Εδιτ: Και για να μη σας κρατάω σε αγωνία, τι artisan, τι εφτακόσιες χιλιάδες συστατικά, τι με ψήγματα πετρωμένης λάβας από τα ηφαίστεια της Ισλανδίας και νύχι σαρανταποδαρούσας, το μόνο που πέρασε τη δοκιμασία με flying colours είναι το παρακάτω αριστούργημα:

 

Mitchell's Wool Fat Shaving Soap Review - Tailor & Barber

Tελος και το Mitchell's Wool Fat.

Vegan κι αυτο πλεον.
Παει το tallow.

Παρολο που κοιταξα τα συστατικα πριν παραγγειλω στη φωτογραφια του σαιτ και εγραφε Sodium Tallowate, αυτο που μου ηρθε ειναι με Sodium Laurate.

Εψαξα κι αλλου δεν το βρηκα πουθενα. New formula λενε.
Εψαξα για το Kent (ιδιο σαπουνι - τους το φτιαχνει η Mitchell), κι αυτο Vegan.
 

IMG_20240220_182207.thumb.jpg.d39e7f516c2f600cc14493e620d12877.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο σα να ανακαλύπτει κανείς τους Pink Floyd, αφού έφυγε ο Ρότζερς, ε; Εντάξει, δεν τρέχει και τίποτε, υπάρχουν τόσα σαπούνια και κρέμες που μία την εβδομάδα να δοκιμάζεις, θα ξεχάσεις την πρώτη μέχρι να φτάσεις στην τελευταία.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Spyros Delta

Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος κάθε πότε ξυριζεσαι;

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξύρισμα είναι μια βαρετή διαδικασία και όσο την ψειρίζεις τόσο πιο βαρετή γίνεται. Εγώ δεν ξυρίζομαι, τα κουρεύω πολύ κοντά μια φορά την εβδομάδα μπορεί και ανά 2 βδομάδες, οπότε το στιλ μου είναι αξυρισιές μόνιμα... Είμαι και λίγο τυχερός γιατί έτσι όπως φυτρώνουν είναι σαν να τα έχω φτιάξει σχεδιάκι ενώ είναι απλώς το φυσικό τους φύτρωμα

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
20 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Το ξύρισμα είναι μια βαρετή διαδικασία και όσο την ψειρίζεις τόσο πιο βαρετή γίνεται. Εγώ δεν ξυρίζομαι, τα κουρεύω πολύ κοντά μια φορά την εβδομάδα μπορεί και ανά 2 βδομάδες, οπότε το στιλ μου είναι αξυρισιές μόνιμα... Είμαι και λίγο τυχερός γιατί έτσι όπως φυτρώνουν είναι σαν να τα έχω φτιάξει σχεδιάκι ενώ είναι απλώς το φυσικό τους φύτρωμα

Δεν έχεις άδικο. 

Αλλά αν το καλοσκεφτείς όλα τα parts της περιποίησης είναι βαρετά. 

Το ξύρισμα,  η αποτρίχωση. Το πλύσιμο των δοντιών....όλα.

Αλλά πρέπει να γίνουν. 

Αν καταφέρεις να το κάνεις ιεροτελεστία,  απλά γίνεται πιο ευχάριστο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, LK είπε

Δεν έχεις άδικο. 

Αλλά αν το καλοσκεφτείς όλα τα parts τις περιποίησης είναι βαρετά. 

Το ξύρισμα,  η αποτρίχωση. Το πλύσιμο των δοντιών....όλα.

Αλλά πρέπει να γίνουν. 

Αν καταφέρεις να το κάνεις ιεροτελεστία,  απλά γίνεται πιο ευχάριστο. 

Τα βούρτσισμα των δοντιών είναι ανάγκη, αν δεν προσέξεις εκτός του ότι θα πρέπει να τα σκάσεις χοντρά και να υποφέρεις, χαλάς και την υγεία σου. Είναι σε άλλη κατηγορία διαφορετική από το ξύρισμα

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Άγιος είπε

Τα βούρτσισμα των δοντιών είναι ανάγκη, αν δεν προσέξεις εκτός του ότι θα πρέπει να τα σκάσεις χοντρά και να υποφέρεις, χαλάς και την υγεία σου. Είναι σε άλλη κατηγορία διαφορετική από το ξύρισμα

Σίγουρα δεν είναι το ίδιο,  αλλά ας πούμε και οι τρίχες μπορούν να μαζέψουν διαφορά,  οπότε από άποψη υγιεινής καλλίτερα ένα ξυρισμένο πρόσωπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LK είπε

@Spyros Delta

Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος κάθε πότε ξυριζεσαι;

Αναλογα
Καθε 2 μερες συνηθως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου