Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπαιξα παραδοσιακά σήμερα με εξαίρεση το κινέζικο Ease Ace που ζυγίζει πέντε κιλά και κάνει τρομερό ξύρισμα (15 ευρώ από Αλή Εξπρές τέλεια κατασκευή).

@Spyros Delta ευτυχώς που είπες για την αλουμα γιατί μου τελειώνει και πρέπει να πάω στον Πακιστανό να αγοράσω

20240221_104945.thumb.jpg.49de50f5096ecae56f1eb9bb05752c68.jpg

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Φόνισσα μηχανή με φόνισσα λεπίδα. 

Μην τα πολυακούς αυτά, είναι ως επί το πλείστον υπερβολές. Το ότι η R41 είναι επιθετικότερη απ' το μέσο όρο και το ότι η feather αντιστοίχως αιχμηρότερη, δεν τις κάνει φονικά εργαλεία. Απλά θέλουν λίγο παραπάνω προσοχή και αποδίδουν καλύτερα σε πιο έμπειρα χέρια. Αλλά αυτά που αναπαράγουν διάφοροι γνωστοί και άγνωστοι ότι η R41 π.χ. δεν είναι για γένια κοντύτερα των 5 ημερών ξέρω γω και ότι θα βγάλεις σκουλαμέθρα άμα παραβείς τον κανόνα, είναι σαχλαμάρες.

 

Γενικά όπως ξέρουμε και από το χώρο του μουσικού gear, ο καθένας λέει το μακρύ του και τον κοντό του και κυκλοφορεί άπειρη μούφα.

 

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Flotzen είπε

WTF...???

🤣 χαχαχα η δυναμη της συνηθειας

WTG ηθελα να γραψω
 

6 ώρες πριν, fenderiarhs είπε

Αυτο δεν ειναι ξυρισμα, αυτο ειναι 8ωρο με υπερωριες σε ορυχειο.

 

Και επι τη ευκαιρια, ποσες φορες την εβδομαδα ασχολειστε με το σπορ, γιατι εγω ειμαι στο μια φορα ανα μιαμιση/δυο εβομαδες.....

Οχι ρε μιση ωρα εκανα και με το πασο μου, να το ευχαριστηθω.
Εγω καθε 2 μερες συνηθως. Μερικες φορες, αναλογα, κανω και 3 ή 4.
Τωρα με τετοιες ξουρες το βλεπω για καθε 3 μερες θα παω.

Εχει παει απογευμα και φαινομαι πολυ πιο ξυρισμενος απο οτι φρεσκοξυρισενος με πλαστικο ξυραφακι.

Σκεψου οτι εγω εχω πια ασπρισει και πλεον τα μακρυα μαλλια που διατηρουσα νεος και η αξυρισια (Αγιοβασιλιατικη), θα με εκαναν να φαινομαι ακομα χειροτερα.
Κοντο μαλακι και ξυρισμα εδω και πολλα χρονια.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Μην τα πολυακούς αυτά, είναι ως επί το πλείστον υπερβολές. Το ότι η R41 είναι επιθετικότερη απ' το μέσο όρο και το ότι η feather αντιστοίχως αιχμηρότερη, δεν τις κάνει φονικά εργαλεία. Απλά θέλουν λίγο παραπάνω προσοχή και αποδίδουν καλύτερα σε πιο έμπειρα χέρια. Αλλά αυτά που αναπαράγουν διάφοροι γνωστοί και άγνωστοι ότι η R41 π.χ. δεν είναι για γένια κοντύτερα των 5 ημερών ξέρω γω και ότι θα βγάλεις σκουλαμέθρα άμα παραβείς τον κανόνα, είναι σαχλαμάρες.

 

Γενικά όπως ξέρουμε και από το χώρο του μουσικού gear, ο καθένας λέει το μακρύ του και τον κοντό του και κυκλοφορεί άπειρη μούφα.

 

Ακριβως. Και εγω λες και δεν τα ξερω, ειχα παρασυρθει με αυτα που ακουγα και ελεγα δεν θα βαλω ποτε feather στη R41. Μονο αν αποφασισω να κανω χαρακιρι.

Ευτυχως που μου εκοψε και σκεφτηκα λογικα εκεινη την ωρα που μαγκωναν οι αλλες λεπιδες και ειχα διαθεσιμη feather (που τις πηρα για την rockwell).

Βεβαια παιζουν πολλα ρολο. Πχ το οτι ειχα 4 ημερων γενια.
Αν ημουν στις 2 μπορει να μη χρειαζοταν τοσο κοφτερη λεπιδα.

Σιγα σιγα θα με μαθω και αναλογα τη φαση θα επιλεγω μηχανη και λεπιδα.

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Superfunk είπε

Έπαιξα παραδοσιακά σήμερα με εξαίρεση το κινέζικο Ease Ace που ζυγίζει πέντε κιλά και κάνει τρομερό ξύρισμα (15 ευρώ από Αλή Εξπρές τέλεια κατασκευή).

@Spyros Delta ευτυχώς που είπες για την αλουμα γιατί μου τελειώνει και πρέπει να πάω στον Πακιστανό να αγοράσω

20240221_104945.thumb.jpg.49de50f5096ecae56f1eb9bb05752c68.jpg

 

Εντωμεταξυ εσυ που βαζεις shark λεπιδες και εχεις χρησιμοποιησει και feather και perma αν θυμαμαι καλα, τι λενε οι shark απο sharpness συγκριτικα με αυτες?
Πολυ μακρυα? Καποιες αλλες με παρομοιο sharpness?
Με την ιδια μηχανη αν θυμασαι βεβαια συγκριση.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Εντωμεταξυ εσυ που βαζεις shark λεπιδες και εχεις χρησιμοποιησει και feather και perma αν θυμαμαι καλα, τι λενε οι shark απο sharpness συγκριτικα με αυτες?
Πολυ μακρυα? Καποιες αλλες με παρομοιο sharpness?
Με την ιδια μηχανη αν θυμασαι βεβαια συγκριση.

 

 

.

 

Γενικα μετα απο 45 χρονια ξυρισματος με DE εχω να πω οτι το ποσο  αποτελεσματικη, ειναι μια λεπιδα εχει να κανει και με τον καθε χρηστη και οχι με το sharpness της...ας πουμε σε εμενα οι Feather δεν κανουν τοσο καλη δουλεια δεδομενου οτι κανω παντα 3 περασματα with, across and against the grain οπότε με ερεθιζουν γιατι δεν ειναι smooth  (δεν κοβομαι φυσικα με τοσα χρονια πειρα ποτε). Eπισης στα γενια τα δικα μου 'αχρηστευονται" γρηγορα (αντι για 7 ξυρισματα που κανω με τη Shark κανω το πολυ 3 με την Feather).

 

Oι Shark για εμενα ειναι η χρηση τομη, και πολυ smooth & αρκουντως κοφτερες ωστε να επιτυγχανω παντα και καθημερινα BBS.  

 

Θα ελεγα οτι σε σχεση με τις Feather ειναι 30% λιγοτερο "σφαχτικες" και 15% λιγοτερο "κοφτερες" αλλα πολυ πιο smooth για καθημερινο 3 pass shave...αν ειναι να κανεις μονο 1-2 περασματα τοτε οι Feather ειναι ισως καλύτερες 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Γενικα μετα απο 45 χρονια ξυρισματος με DE εχω να πω οτι το ποσο  αποτελεσματικη, ειναι μια λεπιδα εχει να κανει και με τον καθε χρηστη και οχι με το sharpness της...ας πουμε σε εμενα οι Feather δεν κανουν τοσο καλη δουλεια δεδομενου οτι κανω παντα 3 περασματα with, across and against the grain οπότε με ερεθιζουν γιατι δεν ειναι smooth  (δεν κοβομαι φυσικα με τοσα χρονια πειρα ποτε). Eπισης στα γενια τα δικα μου 'αχρηστευονται" γρηγορα (αντι για 7 ξυρισματα που κανω με τη Shark κανω το πολυ 3 με την Feather.

 

Oι Shark για εμενα ειναι η χρηση τομη, και πολυ smooth & αρκουντως κοφτερες ωστε να επιτυγχανω παντα και καηθημερινα BBS.  

 

Θα ελεγα οτι σε σχεση με τις Feather ειναι 30% λιγοτερο "σφαχτικες" και 15% ligotero "κοφτερες" αλλα πολυ πιο smooth για καθημερινο 3 pass shave...αν ειναι να κανεις μονο 1-2 περασματα τοτε οι Feather ειναι ισως καλύτερες 

Εχω παρει 10 τμχ. Θα δοκιμασω σε ενα ξυρισμα με γενια 2 ημερων ενα με R41 και ενα με 6s, θα δω πως παει και αν δεν, σου στελνω τις υπολοιπες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

ενα με R41

 

με open comb δουλευουν σε εμενα εξαιρετικα σε γενια μεχρι 4-5 ημερων (στις διακοπες εις τα νησια με χαλια νερο 🤣)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανάληψη (μήτηρ μαθήσεως) και συμπληρώματα:

 

- Μην αλλάζετε μηχανή και λεπίδα στον ίδιο κύκλο δοκιμών.

- Υπάρχουν οι Kai, οι Feather, μετά οι υπόλοιπες, μετά αυτές που φτιάχνονται στην πρώην ΕΣΣΔ και τέλος.

- Η R41 δεν είναι ακριβώς "ανοικτού τύπου", έχει ένα προφυλακτήρα σαν παλιά Σεβρολέτα. Αυτός είναι ο λόγος που λειτουργεί πολύ ωραία με κοφτερές λεπίδες ΑΝ είσαι προσεκτικός, δηλαδή επενδύσεις αυτή την εξτρά δόση προσοχής που συνήθως δίνουμε όταν φοβόμαστε μήπως κοπούμε (αυτός είναι ο λόγος που ο Δέλτα έκανε το σούπερ ξύρισμα με αυτό το συνδυασμό).

- Μία όντως ανοικτού τύπου χρησιμοποιημένη απρόσεκτα μπορεί να σε στείλει στα επείγοντα.

- Οι λεπίδες που είναι "μουντές" είναι επίτηδες μουντές για να χρησιμοποιούνται πιο βιαστικά, πιο συχνά και πιο "απρόσεκτα" χωρίς να σου οργώνουν το πρόσωπο. Αν ξυριζόμουν κάθε μέρα, μουντή θα επέλεγα.

- Μεγάλη, μεγάλη, μεγάλη προσοχή στην κεφαλή της μηχανής να κρατάει τις ακμές της λεπίδας σε απόλυτα παράλληλη θέση σε σχέση με τα άκρα της κεφαλής. Δεν είναι λίγες οι μηχανές που το χάνουν αυτό το σημείο, ειδικά κάτι πεταλούδες μηχανές και ρυθμιζόμενες.

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με παραξένεψε αυτό το gasοειδές κόλλημα στα σαπούνια με tallow και το έψαξα λιγάκι, από ότι φαίνεται το συν του είναι ο πηχτός/πλούσιος αφρός. Κάτι διαφημιστικές πίπες του στυλ "έχει περισσότερες βιταμίνες" με προβληματίζουν, διότι από την στιγμή που θα πέσει η καυστική η σόδα/ποτάσα στο λίπος του μοσχου του σιτευτού για να γίνει η σαπωνοποίηση, ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΑΓΙΑΝΤΡΕΑΣ. Οπότε μην τσιμπάτε, ότι ταιριάζει στο τομάρι σας καλύτερα. Ναι, ακόμα και αν αυτό είναι ετοιματζίδικος αφρός.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου