Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξύρισμα με Bic ξυραφακι με κρύο νερό και ενίοτε χωρίς αφρό 6 το πρωί για να είσαι έτοιμος για την επιθεώρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
Στις 4/3/2024 στις 4:47 ΜΜ, Superfunk είπε

ας πουμε αν εγω παω να ξυριστω με ΚΡΥΟ νερο οπως ο απλα....δεν θα κοβει το ξυραφι τα γενια  μου....

Διευκρινηση. Κρυο νερο, βαζω μονο στο ξεπλυμα του ξυραφιου κατα το ξυρισμα και στο τελευταιο ξεβγαλμα του προσωπου (για να κλεισουν οι ποροι).

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Διευκρινηση. Κρυο νερο, βαζω μονο στο ξεπλυμα του ξυραφιου κατα το ξυρισμα και στο τελευταιο ξεβγαλμα του προσωπου (για να κλεισουν οι ποροι).

 

 

.

 

Α ετσι παω πασο, ειδικα το τελευταιο ξεβγαλμα του προσωπου ειναι must το κρυο νερο μια και μιλαμε για ΤΗΝ απολαΦσηΣ (αν και ειναι μαλλον μυθος οτι "κλεινουν οι ποροι" 😁) .

στο ξεπλυμα του ξυραφιου δεν ξερω αν παιζει ρολο στον ερεθιΖμο μια και εχω δερμα σολα που δεν ερεθιζεται με τιποτιΣ  

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

στο ξεπλυμα του ξυραφιου δεν ξερω αν παιζει ρολο στον ερεθιΖμο μια και εχω δερμα σολα που δεν ερεθιζεται με τιποτιΣ  

 

Oυτε εγω ξερω τι παιζει. Απλα οταν ξυριζομουν με τα ξυραφακια του εμποριου, παρατηρησα οτι οταν ξεπλενα με κρυο νερο το ξυραφακι, δεν ερεθιζομουν καθολου.
Οταν ξεκινησα το ΠΞ, ολοι ελεγαν με ζεστο νερο, ειναι must κλπ, και λεω ας το κανω με ζεστο και ψιλοφουντωνα μετα.

Ελεγα φταιει η λεπιδα, να δοκιμασω με αλλη, ελεγα φταιω εγω δεν ξερω να βαλω σωστη κλιση στη μηχανη ή το παρακανα με την κοντρα, και καποια στιγμη λεω δεν το κανεις οπως ξερεις με κρυο νερο?
Αυτο ηταν.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Και το rig επεκτείνεται.

Νέο πινέλο Maseto Manchurian Two Band Silvertip Badger 26mm Handmade.

 

Εδώ στεγνό μόλις βγήκε από το κουτί.

IMG_20240314_192400.thumb.jpg.ffcbc6950f5eca0507380df3538bc474.jpg

 

Μόλις βράχηκε "άνοιξε"

IMG_20240314_222014.thumb.jpg.a46fe9be43417e10a95c159c90d903c6.jpg

 

Τρομερή και thick μαρέγκα με το Tabac.

IMG_20240314_220946.thumb.jpg.7d951fa0ceaf07f4b249909d057fa750.jpg

 

κι εδώ στεγνώνει στη θέση του δίπλα στη R41 

IMG_20240314_222004.thumb.jpg.95dcb2482fb63af1bd89f9d79ec77413.jpg

 

Ήδη έχω πάρει και το συνθετικο πινέλο simpson Trafalgar T3. (Πολύ καλύτερο backbone το T3 απο το atomic rocket, αλλά καλύτερο overall το δεύτερο).

Νέα κρέμα Taylor of Old Bond Street Sandalwood.

Νέα after shaves, Taylor of Old Bond Street - Sandalwood και Fine Classic L'Orange Noir.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
Στις 21/2/2024 στις 5:17 ΜΜ, Superfunk είπε

 

Γενικα μετα απο 45 χρονια ξυρισματος με DE εχω να πω οτι το ποσο  αποτελεσματικη, ειναι μια λεπιδα εχει να κανει και με τον καθε χρηστη και οχι με το sharpness της...ας πουμε σε εμενα οι Feather δεν κανουν τοσο καλη δουλεια δεδομενου οτι κανω παντα 3 περασματα with, across and against the grain οπότε με ερεθιζουν γιατι δεν ειναι smooth  (δεν κοβομαι φυσικα με τοσα χρονια πειρα ποτε). Eπισης στα γενια τα δικα μου 'αχρηστευονται" γρηγορα (αντι για 7 ξυρισματα που κανω με τη Shark κανω το πολυ 3 με την Feather).

 

Oι Shark για εμενα ειναι η χρηση τομη, και πολυ smooth & αρκουντως κοφτερες ωστε να επιτυγχανω παντα και καθημερινα BBS.  

 

Θα ελεγα οτι σε σχεση με τις Feather ειναι 30% λιγοτερο "σφαχτικες" και 15% λιγοτερο "κοφτερες" αλλα πολυ πιο smooth για καθημερινο 3 pass shave...αν ειναι να κανεις μονο 1-2 περασματα τοτε οι Feather ειναι ισως καλύτερες 

Ρε φίλε τι "ζημιά" έπαθα σήμερα με τις shark και όχι μόνο. Υπενθυμίζω ότι είμαι Featherακιας.

 

Σήμερα έκανα ενα πείραμα επιλέγοντας τον χαμηλότερου κόστους εξοπλισμό που διαθέτω και πολύ θα ήθελα ως αρχάριος και αν ειχα χαμηλό μπάτζετ να μου είχαν προτείνει αυτό το σετάκι για να μπω ομαλά και οικονομικά στο ΠΞ.

 

Razor: Qshave Short Handle Classic Safety Razor RD729 4,44 € από Ali (πρώτη δοκιμή)

Blade: Shark Super Stainless (#1) 0,12€ (πρώτη δοκιμή)

Pre shave: Ντουζάκι και νερό από το μουλιασμα του σαπουνιού.

Soap: Haslinger Sheepmilk & Lanolin 6,90€

Brush: Omega 10048 Boar 28mm 8,65€ (στρωμένο)

Περάσματα: 2,5, δύο WTG, κι μισό ATG (στο λαιμό μόνο).

After shave lotion: Denim After Shave Original 4,85€

Ξύρισμα: Πρωινό

Γένια: 2 ημερών

IMG_20240325_230450.thumb.jpg.88e0c130c15ad2e623991944c510b4b5.jpg

 

IMG_20240325_230127.thumb.jpg.2750934f2c3ed3366fc8c1673fc098a9.jpg

 

IMG_20240325_230153.thumb.jpg.51c1075a366d4f66bc401147f035a49e.jpg

Σύνολο budget 24.96€

 

Οι τιμές χωρίς μεταφορικά αφού μόνο για τη μηχανή πλήρωσα επιπλέον 2.99€ για μεταφορικά και τα υπόλοιπα τα παρέλαβα από καταστήματα που ήταν στο δρόμο μου.

Θα μπορούσαμε για "πολυτέλεια", να προσθέσουμε 7€ ακόμα για τη nipavo βάση πινέλου και μηχανής και 5€ για ένα osma alum block.

 

Ήταν ένα πολύ γρήγορο ξύρισμα.

Το ξυράφι κατέβαινε λες και δεν είχα βάλει μέσα λεπίδα και δεν είχα γενιά, ενώ είχα audio feedback. Χαμηλό μεν, αλλά είχα.

H όλη διαδικασία πολύ γρήγορη. (Ένα πέρασμα με την R41 ή με την Rockwell 6s στο 4 θα ήταν πιο χρονοβόρο).

8.00 ξύπνησα. 8.35 ήμουν στο αυτοκίνητο και αναχωρούσα.

Βέβαια είχα ήδη ζεστό νερό από τον ηλιακό και δεν περίμενα. Όσο μπανιαριζομουν (5 λεπτά) είχα βαλει το πινέλο να μουλιαζει σε ζεστό νερό, το ίδιο και το σαπούνι.

 

Το αποτέλεσμα απρόσμενα εξαιρετικό.

Σχεδόν BBS χωρίς ερεθισμούς και τραβήγματα. Το post shave απίθανο.

Αν έκανα το 2ο χέρι XTG θαπ το είχα σίγουρο το BBS.

 

 

.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινό ξύρισμα: Gillette Mach 3, συνθετικό πινέλο Omega, κρέμα Palmolive πράσινη, Aqua Velva after shave (ισπανικό), και για το τέλος, η αγαπημένη και vfm Azur & Lime cologne της Proraso.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπκα, ανθρακας ο θησαυρος τελικα. Μετα απο δοκιμες επεστρεψα παλι στο κλασσικο μου gilette mach3. Πολυ κακο για το τιποτα τα ξυραφακια, μηχανες κ.λ.π σαν να ακους βινυλιο την εποχη του digital streaming. Ξυριζομαι στο 1/3 του χρονου, πιο βαθεια, με μονο μεινοεκτημα τον λιγο  μεγαλυτερο ερεθισμο του δερματος.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου