Προς το περιεχόμενο

Με τι ξυρίζεστε?


ex-Ritchie77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

Βρήκα την υγειά μου! 

 

 

Όμως εγω δεν καίγομαι για να φτιάξω σαν κωλαράκι μωρού το μάγουλο (για closest shave μόνο ξυραφάκι) και βαριέμαι αφάνταστα τη διαδικασία του υγρού ξυρίσματος, όχι πως δεν κάνει και υγρο η Philips, αλλά αν δεν είσαι τυπικός, καθημερινός τύπος, αυτή είναι αποκάλυψη.

 

ΧΑου καν αϊ ΑΝΣΙ ΔΙς?

  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕμπνεΦστικα από τον @Spyros Deltaκαι έκανα full Tabac κσουρα το πρωί.

Με την πιστή μου Gillette Fatboy του 1960 που χρησιμοποιώ ανελλιπώς από το 1980 που μου την χάρισε ο πατέρας μου (και το σαπούνι βιντατζ είναι ,το "ταξιδιωτικό" μου το οποίο βρίσκεται στο travel ΝΕΣΕΣΕΡ μου από το 2000 και δεν λέει να τελειώσει 🤣)

 

20240217_091554.thumb.jpg.814a57df01c8220798765e8d8a54e5d7.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ από ξουριστικά- είδη τριμαρίσματος vintage ,έχω αυτά 😆

Φυσικά και δεν τα χρησιμοποιώ,  η τεχνολογία προχώρησε. 😆

Τα έχω και αναπαύονται στο μουσείου του πύργου,  μαζι με άλλα πράγματα που βρήκα στον οίκο...και δεν πέταξα. 

20240217_092806.jpg

20240217_093241.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, LK είπε

Εγώ από ξουριστικά- είδη τριμαρίσματος vintage ,έχω αυτά 😆

Φυσικά και δεν τα χρησιμοποιώ,  η τεχνολογία προχώρησε. 😆

Τα έχω και αναπαύονται στο μουσείου του πύργου,  μαζι με άλλα πράγματα που βρήκα στον οίκο...και δεν πέταξα. 

20240217_092806.jpg

20240217_093241.jpg

 

 

κριμα να μη τα χρησιμοποιεις...το Super adjustable που εχεις ειναι εξαιρετικο

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, LK είπε

η τεχνολογία προχώρησε

 τι να την κανω την προχΩρισια αμα μου κανει τη μουρη κρεασ? 🤣

ασε που ειναι σαν να κανεις ντους με καπελο 😅 η σεΧ με τρια προφυλαΧτικα 😅

 

εξω απο την πλακα το θεμα μου με τις πλαστικες 3λεπιδες/4 λεπιδες/8λεπιδες μηχανες ειναι το ποσο ΑΡΓΑ και αναποτελεΖματικα ξυριζουν...με την DE σε 2 λεπτα εχω ξουριστει τελεια χωρις να στουμπωνουν ή να τραβανε...στα ταξιδια που απαγορευεται να εχω μαζι μου DE (δεν τσεκαρω ποτε βαλιτσα) μου βγαινει η πιστη για να ξυριστω σαν ανθρωπος με τις "μοντερνες" μηχανες....εχω βρει ευτυχως τα BIC Metal που ειναι σαν πσεΦτο Schick Injector και κανουν δουλεια αλλα και παλι....close but no cigar...

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η μόνη ιδιαιτερότητα που έχω στο ξύρισμα  είναι ότι ξυρίζομαι σχεδόν πάντα στο γραφείο. 

Ίσως γιατί περνάω εκεί 14 ώρες την ημέρα τουλάχιστον. 

Κατά τα λοιπά το πιο φθηνό bic που έχει στο σούπερ. Και αφρό ο,τι πιο μικρό βρίσκω σε μέγεθος, για να μην πιάνει χώρο. 

Πολύ ζεστό νερό και καθόλου βιασύνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2014 στις 8:43 ΜΜ, cos_dr είπε

Ξυρίζομαι με Gilette fusion power.

Τραβαει στην ανηφόρα, εχει δονηση, τα παιρνει ολα, δεν αφηνει αντερο.

 

Τελος την κορμαρα μου το καλοκαιρι την ξυριζω με phillips bodygroom, γιατι ειμαι πραγματικός αντρας, καρφιτσα να ριξεις πανω μου, θα γλυστρισει και θα πεσει χαμω. λολ Τοσο αντρας...........

Δέκα χρόνια μετά το post συνεχίζω να ξυρίζομαι με Gilette fusion power.

 

 Δεν ξυρίζω πια την κορμάρα μου γιατί δεν είναι τόσο κορμάρα πια😃, η bodygroom δουλεύει ακόμα αλλά χάνει γρήγορα τη φόρτιση. Λύνεται αυτό, να φτιάξω την μπαταρία αλλά δεν το έχω κάνει γιατί προλαβαίνω όσο κρατάει να ξυρίζω τα @@ μου,  αυτό συνεχίζω να το κάνω. 😀

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Superfunk είπε

@Spyros Delta

Τσεκαρε και αυτές

 

17080945961331537424669422999605.thumb.jpg.156eb15d8ca59edc8fc96981dbf33b67.jpg

+1 

Τις έχω μετά την πρώτη τριάδα.

Για τις πράσινες (Gillette)έχω ακούσει και από αλλού πολύ καλά λόγια και είναι υποψήφιες για δοκιμή.

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχω μάθει τα χρόνια που ασχολήθηκα με το Wet Shaving (δεν είναι πολλά, ας πούμε ότι είναι τόσα, όση η ηλικία αυτού του νήματος).

 

- Μην αλλάζεις ξυραφάκια ΚΑΙ μηχανές την ίδια περίοδο. Επέλεξε ΕΝΑ ξυραφάκι και δοκίμασέ το σε διάφορες περιπτώσεις μηχανών, ή επέλεξε ΜΙΑ μηχανή και δοκίμασε διάφορα ξυραφάκια. Το δεύτερο είναι οικονομικότερο προφανώς.

 

- Οι καλύτερες μηχανές (από κάθε άποψη) είναι οι Rex (Envoy / Ambassador) αλλά είναι ακριβές και δεν καταπραϋνουν το GAS απόκτησης ξυριστικού εξοπλισμού.

 

- Οι Muhle έχουν πολύ καλύτερο φινίρισμα από τις Merkur, αλλά η 34C είναι το Workhorse / Industry Standard, και επιβεβαιώνω ότι είναι η τέλεια μηχανή για να βρεις πάνω της ποιο ξυράφι πραγματικά σου κάνει.

 

- Τα αρνητικά που γράφονται για την Futur είναι μαλακίες: η μηχανή είναι άψογη. Ακόμη και το "πρόβλημα" ότι και καλά δε χωράει καλά κάτω από τη μύτη, είναι μόνο για όντα που δεν μπορούν να σκεφτούν ότι εκεί μπορείς να ξυριστείς κρατώντας την ανάποδα.

 

- Οι ινδικές μηχανές είναι μπάζα.

 

- Τα πιο κοφτερά ξυραφάκια είναι τα ΚΑΙ, δηλαδή τα καλύτερα. Αν δεν μπορείς να βρεις τέτοια παίρνεις Feather. Τα υπόλοιπα ξυραφάκια θα μπορούσαν και να μην υπάρχουν, αλλά είπαμε... GAS.

 

- ΠΑΝΤΑ Pre-Shave όταν υπάρχει χρόνος. Ο ΚΥΒΟΣ είναι το ιδανικό προϊόν, ούτε λάδια, ούτε μαργαρίνες, ούτε μηχανόλαδα.

 

- Χρειάζεσαι μόνο ΕΝΑ πινέλο (αν και θα πάρεις δέκα). Αυτό το ΕΝΑ, ας είναι ένα καλά στρωμμένο γουρουνοπίνελο, το οποίο κάνει και για σαπούνια και για κρέμες, ακόμη και για άπλωμα οδοντόπαστας αν χρειαστεί.

 

- Τόσο τα σαπούνια, όσο και οι κρέμες, ανεξαρτήτως τιμής, χάνουν την οσμή τους σε μερικές εβδομάδες ή μένει ελάχιστη οσμή, τόσο που δεν είσαι βέβαιος αν τη θυμάσαι ή αν όντως είναι εκεί.

 

- Αν δεν έχεις After Shave, δεν πειράζει. Χλιαρό νεράκι, είναι ότι πρέπει. Αν όμως θέλεις After Shave, εκεί όντως το GAS είναι δικαιολογημένο, διότι υπάρχει κάποια δυσκολία στο να βρεις αν το δέρμα σου απαιτεί και λίγο οινόπνευμα ή όχι, επίσης βάζουν μέσα διάφορα λάδια και ουσίες που μετά από λίγο (ειδικά στο δικό σου δέρμα) μπορεί να μυρίζουν.. περίεργα. Έχω ένα After Shave που όποτε το βάζω μετά με ρωτούν αν μόλις γύρισα από σκυλάδικο (συνειδητοποίησα ότι τελικά αφήνει μία οσμή τσιγάρου).

 

- Προσπάθησε να μη γεμίσεις πάνω από ένα (έστω μεγάλο) συρτάρι με υλικά ξυρίσματος. Είναι απόλυτα βέβαιο ότι θα σπαταλήσεις λεφτά, αλλά από ένα σημείο και μετά αρχίζεις και αισθάνεσαι πραγματικά βλάκας, καθώς δεν προλαβαίνεις να δοκιμάσεις / απολαύσεις όλα αυτά τα υλικά.

 

Αυτά

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trolley είπε

- Οι καλύτερες μηχανές (από κάθε άποψη) είναι οι Rex (Envoy / Ambassador) αλλά είναι ακριβές και δεν καταπραϋνουν το GAS απόκτησης ξυριστικού εξοπλισμού.

 

Gasάροντας με βάση αυτό, επικράτησε η λογική και πήρα μια Pearl Flexi.

Οπότε, από προσωπική εμπειρία, δεν θα συμφωνήσω με αυτό

1 ώρα πριν, trolley είπε

- Οι ινδικές μηχανές είναι μπάζα.

 

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου