Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτης για μπουζουκι... Bugera V22???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλος μου αγορασε καινουργιο μπουζουκι [ με γεια του ] ωραιο οργανο σουπερ και απο περιεργια τον εβαλα να παιξει με τον blues junior που εχω. αποτελεσμα... :o μας κρεμασαν τα σαγονια κι εμενα κι αυτουνου και ειδικα οταν εβαλα λιγο reverb παραπανω....ειδα εκεινο το χαμογελο που εχουν οι μπουζουκσηδες οταν βρισκουν τον ηχο που θελουν. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν θελει οπωσδηποτε ενισχυτη και οχι solid state ας ψαξει για καποιο μεταχειρισμενο παλιο deluxe reverb.

Βεβαια ειναι πιο πανω απο το budget του v22 αλλα θα τον αποζημιωσει με το παραπανω.  ;)

 

Καλη ιδεα αλλα που να το βρεις τον deluxe reverb... και το κυριοτερο, ΠΟΣΟ θα τον βρεις

 

 

Αγγελιες και υπομονη,κατα καιρους εμφανιζονται κομματια εκει.

Στην Ελλαδα ειμαστε τυχεροι γιατι υπαρχουν πραγματικα παρα πολλοι παλιοι φεντερ ενισχυτες και σε πολυ καλες τιμες.

Τιμη συνηθως οσο 2 v22 πανω κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εγώ θα δοκίμαζα και κάτι τέτοιο

 

http://www.thomann.de/gr/vox_aga150.htm

 

Ζυγίζει 10 κιλά, βγάζει ακουστικά όργανα, έχει reverb/chorus ενσωματωμένο, μια λαμπίτσα προενίσχυση και 150 watt rms.  Δεν θα ήταν καλός για εντασεις επιπέδου twin βέβαια αλλά δεν ξέρω τί παίζει έτσι κι αλλιώς με feedback. Χώρια του ότι κάποιοι ενισχυτές που αναφέρατε θα έσπαγαν σε μεγάλες εντάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαστε ΟΝΤΩΣ τυχεροι που υπαρχουν ΠΟΛΛΟΙ fender παλιοι και πιο πολλοι twin reverb και αυτο γιατι πιο παλια σχεδον ολοι οι μπουζουξιδες επαιζαν με αυτον.Το προβλημα ηταν η μεταφορά.Κακα τα ψεμματα παιδια ειναι θηριο ανημερο και αμα δεν εισαι σε σκηνη μονιμος να μην τον μετακινεις μονο τοτε "συμφαιρει" να τον εχεις.Σε ακτινα 50 χλμ απο εδω που ειμαι υπαρχουν τουλαχιστον 10 ενισχυτες και οι 9 πωλουνται.3 εχουν περασει απο τα χερια μου και μονο λεφτα μου φυγανε σε αναπαλαιωσεις και τους "σκοτωσα" στην κυριολεξια μονο και μονο για να τους ξεφορτωθω.

 

Αν διαβαζει ο Superfunk ειμαι σιγουρος οτι θα προτεινει κατι αντιστοιχο σε ηχο fender που δεν κοστιζει και δεν θα χρειαστεις ακτινογραφια στη μεση μετα απο καθε λαιβ.

 

Γνώμη μου είναι πως ο ήχος των fender ταιριάζει γάντι στο μπουζούκι ακόμη κι αν πρόκειται για solid-state, ας δοκιμάσει ο φίλος, δε χάνει τίποτε... π.χ εκείνος ο champion ο 40άρης... είναι και πολύ οικονομικός...

Συμφωνω.....απολυτως.

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο με τους  twin reverb και το μπουζουκι ειναι οντως γεγονος.Εχω συναδελφο που ειναι πληκτρας λαικοσκυλας "εχω βγαλει μεγαλε κατι γαμους με αυτον το ενισχυτη" καλα ρε τρελε του λεω με ενισχυτη κιθαρας επαιζες πληκτρα? "αα ειναι του πατερα μου που επαιζε μπουζουκι,τον εχει απο το 70 ,δυνατο εργαλειο" μου απαντησε.

Τον ειχα καμια εβδομαδα στο σπιτι ,για να τον βγαλουμε απο το αμαξι του και να τον βαλω σπιτι ειδα και επαθα ...ασηκωτος ο φουστης  ;D

Λιγο ψαξιματακι και μπορει να πεσεις και σε κανενα τυπο που να σου πει "...καλα ρε φιλε αυτο το παλιοπραμα θες ...χαλαλι σου μου επιανε και χωρο στην αποθηκη" και να το σκοτωση!

Παντως ο" δικος μου" δεν τον πουλαει ,ξερει τι εχει και τον θελει για τα παιδια του ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παδια για τις απανατησεις.

 

Σχετικα με τους fender, εχουνε περασει ολοι απο τα χερια μου και καποιοι

και δυο φορες, κριμα που δεν κρατησα κανεναν...  :-[

 

Επι του θεματος τωρα, παμε η για τον champion (εγω θα προτιμουσα τον κατοσταρη) η για τον blues Junior, οποιος ξερει που θα τους ακουσουμε στην Αθηνα ας ενημερωσει.

 

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω σε μια παλια ηχογραφηση της μπαντας μου μπορεις να ακουσεις πως ακουγεται ενα μπουζουκι μεσα απο εναν 30αρη PV CLASSIC (πολυ κοντα στον ηχο και τη φιλοσοφια του V22) (σολο μπουζουκι μετα το 3.11... ;D)

 

 

δεν ειναι αναγκη να ειναι....500 βαττ ο ενισχυτης για να εχεις ωραιο ηχο μπουζουκιου,μη ξεχνας οτι ο ...ΕΦΕΥΡΕΤΗΣ του ηλεκτρικου μπουζουκιου (Μ.Χιωτης) επαιζε με εναν 15αρη Gibson....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω σε μια παλια ηχογραφηση της μπαντας μου μπορεις να ακουσεις πως ακουγεται ενα μπουζουκι μεσα απο εναν 30αρη PV CLASSIC (πολυ κοντα στον ηχο και τη φιλοσοφια του V22) (σολο μπουζουκι μετα το 3.11... ;D)

 

"κιθαρίζει" αρκετά ο ήχος, δεν βγαίνει η μπουζουκίλα, βέβαια είναι και θέμα γούστου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο διαφορες παντως κουβεντες που ειχα κατα καιρους με μπουζουκσηδες οσον αφορα ενισχυτες κιθαρας μονο απο τους fender εμειναν ικανοποιημενοι.. [ ο ενας μαλιστα ειχε marshall..!!!!!! ]. ισως να παιζει ρολο και το reverb.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εδω και πολλα χρονια ο std ενισχυτης μπουζουκιου ειναι ο SOLITAIRE...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου