Προς το περιεχόμενο

P-105 yamaha midi recording πως?


undo_an

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας έχω το P-105 yamaha αλλά δεν ξέρω πως μπορώ να ηχογραφήσει με midi αφου έχει μονο |θσβ |για συνδεση με υπολογιστη?

 

Σε καποια φορουμ διαβασα πως με αυτο http://www.kentonuk.com/products/items/utilities/usb-host.shtml

 

μπορω να ηχογραφησω?ισχυει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχογραφω με εξ. κάρτα edirol UE-25x ομως.Οκ θα το δοκιμασω.

 

 

Ναι οκ το οργανο ομως θα παει με usb στο pc εφοσον εχει usb host και δεν εχει midi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας έχω το P-105 yamaha αλλά δεν ξέρω πως μπορώ να ηχογραφήσει με midi αφου έχει μονο |USB |για συνδεση με υπολογιστη?

To MIDI δεν εχει καμια σχεση με ηχογραφηση ηχου, το MIDI στελνει και λαμβανει μονο data. Η USB που εχει το ηλ. πιανο σου στελνει και MIDI data αλλα οχι ηχο. Αν θες να ηχογραφησεις το ηλ. πιανο σου χρησιμοποιησε τις AUX OUT εξοδους του οργανου με μια καρτα ηχου ή την ενσωματωμενη καρτα ηχου του PC σου.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για να χρησιμοποιήσεις το όργανο ως mother keyboard καταγράφοντας ("ηχογραφώντας") midi δεδομένα σε ένα DAW στον υπολογιστή σου (Sonar, cubase ή όποιο άλλο μουσικό software διαθέτεις ή και χρησιμοποιώντας την εσωτερική του γεννήτρια ήχων ώς μέσο αναπαραγωγής των ίδιων ή άλλων ήδη καταγεγραμμένων midi δεδομένων) ακολούθησε τα εξής απλά βήματα:

 

1. έχοντας κλειστό το όργανο, άνοιξε τον υπολογιστή σου...

2. μόλις φορτώσει το λειτουργικό (υποστηρίζει από XP SP3 μέχρι και Windows 8, 32-bit/64-bit και Mac OS X Version 10.5.0 – 10.8.X) σύνδεσε το όργανο μέσω του usb host και άνοιξέ το...

3. θέσε το όργανο σε κατάσταση local off (ώστε να μη ελέγχεις την εσωτερική γεννήτρια ήχων άμεσα από το keyboard αλλά μέσω του υπολογιστή) πατώντας ταυτόχρονα τα κουμπιά DEMO/SONG και METRONOME/RHYTHM και την νότα D6 μια φορά (με δεύτερη το επαναφέρεις σε κατάσταση local on)...

4. τέλος φόρτωσε το DAW σου και στα settings του, δήλωσε ως midi device και στο midi in και στο midi out το yamaha και είσαι έτοιμος...

 

ΥΓ. ελπίζω να σε βοήθησα και παρεμπιπτόντως αν παρ ελπίδα κάτι δεν δουλέψει σωστά, κατέβασε από το support της yamaha τον Yamaha Standard USB-MIDI driver και λογικά (αν δεν φταίει κάτι άλλο στο setup του pc σου) όλα θα είναι καλά...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία το δοκιμαζω και σας Λεώ τι εκανα.Ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις σας.

Εαν κάτι δεν παει Κάλα θα ξανά στείλω.καλό μεσημέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια χαρά.

Κατέβασα απο site οδηγούς συνδεσα το πιανο με το usb και δουλεύει μια χαρά στο ableton και midi in και out.

Δεν ήξερα πως με το usb  δουλεύει σαν να το είχες βάλει με midi στην κάρτα ήχου.

Ευχαριστώ ολους σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου