Προς το περιεχόμενο

Επιλογή πυκνωτικού, προτάσεις/γνώμες.


Stoyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε, αποφάσισα να πάρω -βασικο - εξοπλισμό ηχογράφησης γύρω στα 200€ με κάπως ανοιχτό όριο προς τα πάνω αλλά όχι για πολύ, άντε 300 αν πραγματικά αξίζει, αν βρω δουλειά έβαλα σκοπό να πάρω το U87 ::)

 

Μέχρι τώρα καταστάλαξα στην Focusrite 2i2 και από μικρόφωνα στα εξής: iSK BM-700, Studio Projects B1 και μάρεσε πολύ το iSK. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο καλό μέχρι τα ~150-180;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

πέραν της πολύ αξιόλογης και κλασσικής επιλογής σε αυτή την κατηγορία τιμής που ήδη σου προτάθηκε, αν τα ακούσματα σου ξεφεύγουν από τον "εμπορικό" thin και τονισμένο ψηλά ήχο του nt1, εναλλακτικά θα σου πρότεινα να εξετάσεις και το MXL 9000...

http://www.mxlmics.com/microphones/900-series/9000

 

το ανακάλυψα πριν λίγο καιρό και ο vintage ήχος του, με την παρουσία και τον όγκο στις μεσαίες, καθώς και τις γλυκύτατες ψηλές του, με ενθουσίασε, θυμίζοντάς μου πολύ το 3 φορές ακριβότερό του NTK... στο προτείνω λοιπόν ανεπιφύλακτα πιστεύοντας ότι αξίζει την προσοχή σου...

 

ΥΓ. κατά την γνώμη μου ανταγωνίζεται σε φωνές και σόλο έγχορδα πολύ ακριβότερά του mic αλλά αν οι παραγωγές σου στηρίζονται εν πολλοίς πχ σε ακουστικές κιθάρες καλύτερα να προτιμήσεις το nt1...είναι λιγότερο all around από αυτό..

ΥΓ2 ένα σοβαρό πλεονέκτημα του που ξέχασα να αναφέρω, είναι η δυνατότητα σημαντικής του ποιοτικής αναβάθμισης αν πειραματιστείς με αλλαγή της λυχνίας του, με μια καλύτερη από την κινέζικη που φαντάζομαι θα φοράει από το εργοστάσιο...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διευκρίνησα τη χρήση :-[ το θέλω για ηχογράφηση φωνής, επίσης έχω λεπτή φωνή, χωρίς αρκετό όγκο και σχετικά ψηλή αλλά αυτά που τραγουδάω... μαντέψτε ;D θέλουν γεμάτη φωνή με όγκο. Οπότε ψάχνω κάτι που να μην τονίζει τόσο τα ψηλά μου και ακούγομαι "νιανια" αλλά κάτι είτε ουδέτερο είτε λίγο πιο μπάσο μήπως και σώθεί η κατάσταση :P

 

Ρίξτε ιδέες και ψάχνω reviews και δείγματα ήχου, ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να δοκιμάσεις το Akg perception 420 που είναι smooth.

ΥΓ. To u87 δεν θα ταίριαζε στην φωνή σου γιατί θα τόνιζε τα χαρακτηριστικά που δεν θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέραν της πολύ αξιόλογης και κλασσικής επιλογής σε αυτή την κατηγορία τιμής που ήδη σου προτάθηκε, αν τα ακούσματα σου ξεφεύγουν από τον "εμπορικό" thin και τονισμένο ψηλά ήχο του nt1, εναλλακτικά θα σου πρότεινα να εξετάσεις και το MXL 9000...

http://www.mxlmics.com/microphones/900-series/9000

 

το ανακάλυψα πριν λίγο καιρό και ο vintage ήχος του, με την παρουσία και τον όγκο στις μεσαίες, καθώς και τις γλυκύτατες ψηλές του, με ενθουσίασε, θυμίζοντάς μου πολύ το 3 φορές ακριβότερό του NTK... στο προτείνω λοιπόν ανεπιφύλακτα πιστεύοντας ότι αξίζει την προσοχή σου...

 

ΥΓ. κατά την γνώμη μου ανταγωνίζεται σε φωνές και σόλο έγχορδα πολύ ακριβότερά του mic αλλά αν οι παραγωγές σου στηρίζονται εν πολλοίς πχ σε ακουστικές κιθάρες καλύτερα να προτιμήσεις το nt1...είναι λιγότερο all around από αυτό..

ΥΓ2 ένα σοβαρό πλεονέκτημα του που ξέχασα να αναφέρω, είναι η δυνατότητα σημαντικής του ποιοτικής αναβάθμισης αν πειραματιστείς με αλλαγή της λυχνίας του, με μια καλύτερη από την κινέζικη που φαντάζομαι θα φοράει από το εργοστάσιο...

 

Ωπ....αυτό με ενδιαφέρει και εμένα!!!Είχα ακούσει για αυτό το μικρόφωνο και το είχα ψάξει λίγο στο νετ!!!Δεν ήξερα ότι είναι τόσο καλό.Ήθελα να ρωτήσω σε σχέση με το studio projects tb1 που είναι και αυτό λαμπάτο είναι καλύτερο;;Επίσης το έχεις χρησιμποιήσει με την λάμπα που έχει ήδη μέσα ή την είχες αλλάξει;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό γιατί δεν έχω άποψη για το SP...

η λάμπα ήταν της "μαμάς" του οπότε θεωρώ ότι ειδικά στα άκρα του φάσματος έχει μεγάλα περιθώρια βελτίωσης...μην αμελήσεις όμως να το ακούσεις πριν το αποκτήσεις... ο ήχος του (ως πηγή) θα καθορίσει την υποκειμενικότητα της δημιουργικής παραγωγής σου...δεν είναι απαραίτητο ότι συνάδει με την δική μου...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην αμελήσεις όμως να το ακούσεις πριν το αποκτήσεις... ο ήχος του (ως πηγή) θα καθορίσει την υποκειμενικότητα της δημιουργικής παραγωγής σου...δεν είναι απαραίτητο ότι συνάδει με την δική μου...

Με δυσκολία βρίσκει κανεις αξιόλογα τεστ για αυτά τα μικρόφωνα και ακόμα πιο δύσκολα να τα δοκιμάσει. Θυμήστε μου να κάνω ένα review σε ότι επιλλέξω ::)

 

TB1 για MXL9000? Και την άλλη φορα που ήταν να επιλλέξω δυναμικό το ίδιο πράγμα, αν έκανα εξάσκηση αντί να ψάχνω μικρόφωνα στο διαδίκτυο, θα είχα συμβόλαιο και ηχογραφούσα σε στούντιο τώρα :P

 

reverbfun διάβασα πως μπορείς να του αλλάξεις τα φώτα του μικροφώνου, κυριολεκτικά και μεταφορικά! Όρεξη και χρήμα να έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Οπότε ψάχνω κάτι που να μην τονίζει τόσο τα ψηλά μου και ακούγομαι "νιανια" αλλά κάτι είτε ουδέτερο είτε λίγο πιο μπάσο μήπως και σώθεί η κατάσταση :P...

 

Για αρχη αυτο διορθωνεται πολυ ευκολα σημερα με τις συγχρονες δυνατοτητες των daw ;)

 

Σου προτεινω το shure pg 42

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για αρχη αυτο διορθωνεται πολυ ευκολα σημερα με τις συγχρονες δυνατοτητες των daw ;)

 

έχω μια μικρή "ενστασούλα" :)...

κατά την γνώμη μου βασικός στόχος πρέπει πάντα να είναι ο ήχος της πηγής να πλησιάζει όσο το δυνατόν το ποθητό τελικό αποτέλεσμα...

αδιαμφισβήτητες οι δυνατότητες των σύγχρονων DAW αλλά η ορθή αξιοποίηση τους προϋποθέτει γνώση και εμπειρία  που εσύ (αποδεδειγμένα) τις έχεις αλλά από όσο ξέρω δεν δεν είσαι και ο καλύτερος φίλος του κανόνα της "φαστ φουντ" παραγωγής που (χωρίς να φταίνε επί το πλείστον... σημεία των καιρών) συντηρούν τα νέα παιδιά που ασχολούνται με το άθλημα...

 

 

YΓ...ελπίζω να μη θες να ξαναγυρίσουμε στις εφιαλτικές εποχές του: "έλα ρε που θα δοκιμάσουμε mic και pre τώρα... βάλε κάτι εκεί να τα πω και θα τα ¨σιάξεις" στη μίξη".... ;D

YΓ2... stoyo ελπίζω μην παρεξηγηθώ... δεν σε τοποθετώ σε αυτή την κατηγορία...δεν σε ξέρω άλλωστε...αφορμή από το σχόλιο του digi πήρα για να εκφράσω μια προσωπική θέση...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου