Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση λάθους στη μΟΙξη όταν έχεις μόνο mp3...


gadget

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να μην τα πολυλογώ έχω ένα mp3 που έχει κιθάρες και φωνή και έχει γενεί μια πρόχειρη μΥξη. Το λοιπόν έγω θέλω έτσι για το χαβαλέ να του περάσω και μπάσο.

 

Το πρόβλημα είναι ότι ο άνθρωπας που έκανε τη μΕΙξη καπου του ξέφυγε και σε ένα σημείο απο τα κόψε ράψε κάνει ένα εκνευριστικό κόψιμο (θα παραθέσω κλιπ ντε).

 

Τι μπορώ να κάνω εκεί. Μόνο κόψε ράψε και ε΄γω το mp3 και να έυχομαι να πετύχω τις χαμένες νότες... κάτι σαν fade out? και αν ναι πώς και τι?

 

Απο DAWs τώρα το παλεύω να μάθω αλλά είμαι ξεφτέρι τα παίρνω έυκολα!

 

Α χρησιμοποιώ Reaper.

A2 έχουν χαθεί όλα τα οριτζιναλ (21) takes μόνο το mp3 παραμένει να θυμίζει εκείνη τη χριστουγεννιάτικη μέρα που γράφτηκε

 

(και τώρα αντε βρές τίτλο να το περιγραφει αυτό  ::) )

sample_20secs.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν είναι ξεκάθαρο το τι θες να κάνεις. Να αφαιρέσεις / διορθώσεις ή να προσθέσεις απο πάνω;

 

Παλιά το κόψιμο (μοντάζ) το κάναμε με ξυραφάκι, κόβοντας την ταινία.

Τώρα στον επεξεργαστή audio (σίγουρα το Reaper θα'χει αφου ηχογραφεί audio) όπως το Audacity που είναι δωρεαν το κάνεις σε 2 λεπτά.

Το θεμα είναι αν υπάρχει οντως πρόβλημα ρυθμικό ή απλά ενορχηστρωτικό κενό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παλιά το κόψιμο (μοντάζ) το κάναμε με ξυραφάκι, κόβοντας την ταινία.

 

αχ αχ.. ::)

 

 

 

 

 

YΓ.σόρρυ για το οff topic

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν εννοείς κάτι σαν το παρακάτω (είναι βιαστικό αλλά καταλαβαίνεις), εφόσον ασχοληθείς λίγο με με το Audacity που σου πρότεινε ο Γιάννης και θα το πετύχεις γρήγορα αλλά και θα αποκτήσεις και εμπειρία που θα σου φανεί πολύ χρήσιμη και στο μέλλον...

sample_20secs-edit.mp3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ξεκάθαρο το τι θες να κάνεις. Να αφαιρέσεις / διορθώσεις ή να προσθέσεις απο πάνω;

 

Παλιά το κόψιμο (μοντάζ) το κάναμε με ξυραφάκι, κόβοντας την ταινία.

Τώρα στον επεξεργαστή audio (σίγουρα το Reaper θα'χει αφου ηχογραφεί audio) όπως το Audacity που είναι δωρεαν το κάνεις σε 2 λεπτά.

Το θεμα είναι αν υπάρχει οντως πρόβλημα ρυθμικό ή απλά ενορχηστρωτικό κενό.

 

Μακάρι να ήξερα τι θέλω ακριβώς να κάνω  ::)

 

Θέλω να φύγει αυτή ή αίσθηση που έχει σαν να κάνει skip το cd, σαν να πηδάει η βελόνα του πικάπ εκεί στην αλλαγή του μουσικού θέματος...

τώρα σκεφτόμουνα ότι θα γίνει με το να προσθέσω κάτι... αλλά οποιαδήποτε άλλη λύση θα με βόλευει.. απλά δεν ήξερα αν κινούμαι στην σωστή κατεύθυνση ή αν θα καταλήξω να πολεμάω ανεμόμυλους χωρίς τα αρχικά takes

 

το reaper έχει μια χαρά επεξεργαστη και μάλιστα προσθέτει αυτόματα και κάτι σαν crossfade για ομαλή μετάβαση αυτόματα...

 

Αυτό του npap είναι πολύ καλύτερο (καλύτερο από ότι ελπίζω να πετύχω ...ευχαριστώ πολύ) οπότε αρχίζω τα copy/paste (ευτυχώς χωρίς ξυράφια :P) μέχρι να πετύχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αυτό στο έκανα σε 30" σε ένα Adobe Audition 1.5 (που έχει ξεμείνει στο επαγγελματικό μου pc για μη απαιτητικά πραγματάκια σε multimedia παραγωγές μου), γα να καταλάβουμε τι ψάχνεις... αν είχα εδώ το sonar που χρησιμοποιώ ως daw θα μπορούσα στο λίγο χρόνο που σπαστά μπορώ να διαθέσω να στο κόψω σε χρονισμένες λούπες και να βοηθηθείς πραγματικά... ελπίζω να βρεθεί κάποιος φίλος εδώ εύκαιρος να το κάνει αντί για μένα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να ήξερα τι θέλω ακριβώς να κάνω  ::)

 

Θέλω να φύγει αυτή ή αίσθηση που έχει σαν να κάνει skip το cd, σαν να πηδάει η βελόνα του πικάπ εκεί στην αλλαγή του μουσικού θέματος...

τώρα σκεφτόμουνα ότι θα γίνει με το να προσθέσω κάτι... αλλά οποιαδήποτε άλλη λύση θα με βόλευει.. απλά δεν ήξερα αν κινούμαι στην σωστή κατεύθυνση ή αν θα καταλήξω να πολεμάω ανεμόμυλους χωρίς τα αρχικά takes

 

το reaper έχει μια χαρά επεξεργαστη και μάλιστα προσθέτει αυτόματα και κάτι σαν crossfade για ομαλή μετάβαση αυτόματα...

 

Αυτό του npap είναι πολύ καλύτερο (καλύτερο από ότι ελπίζω να πετύχω ...ευχαριστώ πολύ) οπότε αρχίζω τα copy/paste (ευτυχώς χωρίς ξυράφια :P) μέχρι να πετύχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα

rise up effect και ενα clap θα φτιαξει την δουλεια.το reaper δν ξερω τις δυνατοτητες του.δουλευω ableton και fl studio.και στα δυο μπορεις να το φτιαξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@npap*: Δεν χρειάζεται να βάζω κόσμο σε μπελάδες  ;)!

 

Το κοίταξα λίγο και όντως με λίγο καθαρό μυαλό έβγαλα κάτι συμπαθητικό..

βασικά ακούγοντας και το δικό σου συνειδητοποίησα ότι είναι μια νότα εκεί άκυρη και την έστειλα στα τσακίδια... απλά με λίγο περισσότερο παίδεμα θα έχω ένα ικανοποιητικό για μένα αποτέλεσμα!

 

rise up effect και ενα clap θα φτιαξει την δουλεια.το reaper δν ξερω τις δυνατοτητες του.δουλευω ableton και fl studio.και στα δυο μπορεις να το φτιαξεις.

 

Μπαρδόν? :P :P θα τα κοιτάξω και τα δύο έστω και εγκυκλοπαιδικά  μπορεί να βγέι κάτι καλό

 

 

*=Νίκος κάπου που πήρε το μάτι μου έ? Χάρηκα Παναγιώτης :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

διακρίνω τάσεις σαδισμού ε Περικλή? χμ..ε σόρρυ Πανάρετε...χμ έλα και  το πέτυχα Παναγιώτη...εκτός κι αν κανείς δεν σου μίλησε για την πρεσβυωπία στην ηλικία μου... :P

 

Χάρηκα κι εγώ όντως ως Νίκος... :D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πατημένο το ctrl στο πληκτρολόγιο μάς πατώντας το "+" κάνουμε zoom στη σελίδα για να δούμε αυτά που μας "κρύβει" η φύση...

Με ctrl και "-" έχουμε το αντίθετο αποτέλεσμα...

Με ctrl και "0 (μηδέν)" επανέρχεται η ισορροπία στη σελίδα μας!

 

Μια ευγενική χορηγία του Gadget στην τρίτη ηλικία!!  :P  :P :P ;D  ;D  ;D

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ όλους σας! Όταν έχω και έτοιμο το κομμάτι με το μπάσο του μπορεί* να το ανεβάσω και εδώ αν και αρκετά ερασιτεχνική προσπάθεια

 

*=Πρέπει να παρω και το ΟΚ απο τους άλλους συμμετέχοντες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου