Προς το περιεχόμενο

Η ελληνικη tribute band στους The Doors!


aggeloskrv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή η άποψη έρχεται από ανάλογες tribute bands του εξωτερικου, όπου συνήθως πρόκειται για άκρως επαγγελματικα projects, και η μίμηση σε κάποιες περιπτώσεις φτάνει τα όρια του αστειου (όχι γελοιου).

 

Ειχα πει για τους Brit Floyd, ότι μιμούνται μεχρι και τη διαφορα ηλικίας των Wright - Carin στα πλήκτρα ;D

 

Οταν βρίσκεις μια παρεα που θελετε να παιξετε μια μουσική που αγαπάτε, και αυτή βγαίνει άρτια, είναι λίγο ακυρο να ψάχνεις έξτρα ατομο, απλά για να κάθεται η εικονα: πληκτρας με γυαλια, τραγουδιστής με σπαστο μαλλί μπροστα, και κιθαριστας ξυλαγγουρο δίπλα στον ντράμμερ ;D

 

Δηλαδή αν υπήρχε frontman, θα ολοκληρωνόταν η Doors-εμπειρία? Αν μη τι άλλο, ειναι πολυ πιθανο να τους δει κανεις live σε χώρο με φωτογραφίες black sabbath στους τοιχους.

 

Και ας μην ειμαστε τοσο αυστηροι με τον όρο tribute, δεν ειναι και κανας τρομερος όρος που μονο λίγοι μπορουν να επικαλεστουν. Και ενας κιθαριστας μονος του να παιξει μονο Doors μια βραδια, πάλι tribute είναι. Δεν ειναι αναγκη να ντυθει και καρναβαλι.

 

(χαχαχα, η παραπανω παραγραφος γραφτηκε πριν διαβασω το μήνυμα σου Σάκη, οπότε δεν αναφερεται ευθεως στην τοποθετηση σου, αν και δειχνει την καθετη διαφωνια μου με αυτη :D )

 

 

 

Κατά τη γνώμη μου - και κατά τη γνώμη των συγκροτημάτων / ακροατηρίων εκτός Ελλάδος, όπου και ξεκίνησε και καθιερώθηκε ο όρος "tribute band" - μια tribute μπάντα προσπαθεί συνήθως να δώσει μια πλήρη οπτικοακουστική εμπειρία του συγκροτήματος που αντιγράφει. Για να προσφέρει μια εικόνα / ψευδαίσθηση ότι βλέπoυμε την αληθινή μπάντα. Και γιαυτό η μπάντα λέγεται tribute και όχι απλώς cover band.

 

Αν δεν είναι έτσι εσείς Neeq γιατί έχετε το video wall; Δεν προσφέρει κάτι στη μουσική σας παρουσία. ;)

 

Βέβαια στην Ελλάδα των ημίμετρων, πάλι προσπαθούμε να προσαρμόσουμε την πραγματικότητα στα μέτρια μέτρα μας, οπότε "έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε".

 

Πέραν όλων αυτών, αν φίλε OP δεν καταλαβαίνεις γιατί χρειάζεται να έχεις frontman (όχι απαραίτητα ντυμένο JM) για να παίξεις Doors, δεν μπορώ να προσφέρω κάτι άλλο. Ίσως κανά λάιβ βίντεο των Doors θα βοηθούσε. Ίδιο είναι το delivery των στίχων από έναν τραγουδιστή μπροστά στο κοινό, με την ελευθερία του σώματος, με έναν πληκτρά που είναι απασχολημένος και κρυμμένος; Βέβαια ακούγεστε καλά, δεν μπορώ να πω, αλλά αν είναι να έρθω σε λάιβ μόνο για να ακούω, κάθομαι σπίτι και ακούω το original (και με καλύτερες τιμές) ;).

 

Φιλικά.

 

Edit: Βέβαια καταλαβαίνω πως ζητάω πολλά από μια ελληνική σκηνή που παίζει ακόμα ροκ covers με αναλόγια πάνω στο stage, οπότε ζητώ συγνώμη αν παρασύρομαι... ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχω δει πολλα live των doors....

 

αλλα κ εσυ δεν μπορεις να καταλαβεις πως ειναι αστειο για μενα να υπαρχει ενας τυπος που να κανει κ καλα πως ειναι ο τζιμ...με ολες τις φιγουρες κ ολο το στυλ...

 

παντα προσπαθουσα να ακουω μουσικη με τα αυτια κ οχι με τα ματια...

 

βεβαια δεν ειναι ολοι ετσι...

 

ο Krieger που συνεργαζεται με την μπαντα που ο κιθαριστας στο roadhouse blues παιζει legato αλλα vai κ στο when the music μονο slide με delay....μαλλον κ αυτος με τα αυτια ακουει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Απο οτι κατάλαβα ο φίλος που ανεβασε το θρεντ είναι ο κιθαρίστας της μπάντας.Λοιπον εμένα δεν με χάλασε η φωνή του τραγουδιστή καθόλου ,τα πληκτρα όντως ειναι λίγα σαν όγκος αλλά αυτο που δεν μου άρεσε καθόλου για doors παντα μιλωντας ήταν ο ήχος της κιθαρας σου φίλε .Καταρχην ο Κριγκερ ήταν πριμαριστος ασε το φαζ.Εσυ καθόλου.Για αυτη την μουσικη που πατε να κανετε δεν μου ταιριαξε καθολου ο ηχος της κιθαρας.Διαβασα πανω κατω την γνωμη σου κτλ.ΔΕν μου καθησε ο ηχος σου και σορυ αδερφε σαν πενια μια χαρα τοχεις αλλα καλο θα ηταν στη φαση αυτη να προσπαθουσες να αποδοσεις τον ηχο του κριγκερ οπως και ο πληκτρας τον ηχο του μανζαρεκ.Ειναι ο ηχος των doors κατι που δεν πολυακουσα στο καλοπαιγμενο κατα τα αλλα τιζερ.Αλλιως παντε το διασκευαστικα το θεμα να μην εχει ο αλλος τις απαιτησεις μιας τριμπιουτ μπαντ.Αυτα χωρις παρτεξηγηση.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγραψα κ πιο πανω πως την κιθαρα την πηρε ο ηχοληπτης line κ οχι με μικροφωνο κ αυτο τα γαμησε ολα...

 

τελος παντων...δεκτα τα σχολια!!

 

αποτι καταλαβα με το ως εχει αποτελεσμα πολλοι δεν γουσταραν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγραψα κ πιο πανω πως την κιθαρα την πηρε ο ηχοληπτης line κ οχι με μικροφωνο κ αυτο τα γαμησε ολα...

 

τελος παντων...δεκτα τα σχολια!!

 

αποτι καταλαβα με το ως εχει αποτελεσμα πολλοι δεν γουσταραν!

 

Εγώ δεν θα έγραφα καθόλου αν δεν γούσταρα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα κ εσυ δεν μπορεις να καταλαβεις πως ειναι αστειο για μενα να υπαρχει ενας τυπος που να κανει κ καλα πως ειναι ο τζιμ...με ολες τις φιγουρες κ ολο το στυλ...

Δεν σου μιλάω απαραίτητα για Jim clone. Σου μιλάω όμως - και επιμένω - για κάποιον που θα δώσει βάση στους στίχους και στον τρόπο εκφοράς τους, και θα μπορεί να τους δώσει face to face στο κοινό. Το αν θα το κάνει θεατρικά ή όχι, είναι τελείως άλλο θέμα.

 

Ένας πληκτράς δεν μπορεί να το κάνει αυτό και ας είναι ο Jim ο ίδιος φωνητικά.

 

αποτι καταλαβα με το ως εχει αποτελεσμα πολλοι δεν γουσταραν!

 

Αυτό είναι λάθος. Αλλά σίγουρα υπάρχουν αποχρώσεις του γκρι. Δεν είναι όλα άσπρα μαύρα. Γουστάραμε αλλά θέλουμε καλύτερα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πολυτρελαίνομαι για τις tribute bands, και ειδικά για αυτές που προσπαθούν να κοπιάρουν ακριβώς το image των ορίτζιναλς.

 

Μέσα από αυτό το "φίλτρο" εσείς μου αρέσατε, ακριβώς γιατί - εκτός από το ότι παίζετε καλά - διατηρείτε μια καλή ισορροπία μεταξύ του 'κοπιάρω' και του 'προσθέτω και το δικό μου χαρακτήρα'.

 

Συμφωνώ με τον Ray ότι ένας φρόντμαν θα έδινε άλλη δυναμική στο (οπτικό κυρίως) αποτέλεσμα, αλλά και έτσι προσωπικά δεν με χάλασε κάτι.

 

Μπράβο.

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πληκτράς είναι ο Λαγογιάννης, μεγάλος μουσικός. Παίζει επίσης στους blues cargo, στους  Backtrackin (Pink Floyd tribute μπάντα με καταπληκτικά αποτελέσματα) και στους Sgt. Pepper’s Beatles Tribute Band. Δε θα μου κάνει εντύπωση αν παίζει κι αλλού και δεν το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα παιδια !!!κατα την ταπεινη μου γνωμη μονο ο ηχος σας θελει βελτιωση !!!Το παιξιμο ειναι εξαιρετο!Ο Λαγογιαννης απ'οτι ξερω εχει ενα Rhodes Mark II (STAGE 73) .

Θα μπορουσε στο στουντιο να το κουβαλησει και να γραψει με καλο αποτελεσμα!-κοντα στον ηχο του Manzarek !!! ;D Αλλα πανω σ'αυτο υπαρχουν πολλες αποψεις  >:( >:(

Σαν τεχνικος των Rhodes εχω την αποψη οτι ακομα και τα καλυτερα Keys (nord κλπ) δεν θα βγαλουν ακριβως τον ηχο του manzarek γιατι απλα το δικο του rhodes δεν υπαρχει σε sampling λογω του οτι ηταν με σκληρη τσοχα τα σφυρια του.(και οι τυποι απο τον Βορρα δεν εχουν ακομη φτιαξει τον συγκεκριμενο (sampling) .

Και να μην ξεχναμε οτι το να παιζεις πληκτρα και να τραγουδας δεν ειναι και ευκολο.

Το μπασο χρειαζεται αν θελετε να ελευθερωθει ο Λαγογιαννης .Η κιθαρα μια χαρα παιζει αλλα θελει λιγο ψαξιμο στον ηχο.Ο ντραμμερ ειναι ΟΚ.

Θα ερχομουν ευχαριστως σε live .Αν κανετε κατι απλα αναρτηστε το στο ημερολογιο.Εν γενει ωραια προσπαθεια με πολυ καλο αποτελεσμα, ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά μου αρέσει πολύ η μπάντα .λιγο η κιθαρα δε σκάει κάλα στις θέσεις στο Light My Fire  στην αρχή και ο πιανος μπερδεύει λιγο sτο δεξι χέρι τις άρσεις στο κοματι μετα απο το  waiting for the sun (δε θυμάμαι πως το λένε ).Αυτα συμβαίνουν στο live παίξιμο δε τρέχει τίποτα .Φωνάρα και πολύ ωραίο το μπασο με ωραίες διάρκειες  :)Ενέργεια στο παίξιμο ολα καλά .

Μπράβο απο μένα  :D

Περι πάμε παρεα στο live .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου