Προς το περιεχόμενο

Η ελληνικη tribute band στους The Doors!


aggeloskrv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταπληκτικό δέσιμο, το cover όντως επιτυχημένο και ακριβές (από τα λίγα που ακούμε στο teaserάκι), και πραγματικά μπράβο στον συνάδελφο πληκτρά που βγάζει εις πέρας τόσο δύσκολο διπλό ρόλο: Jim Morrison και Ray Manzarek σε συσκευασία του ενός. Φωνή, μελωδίες και μέρη στα πλήκτρα, και full-time bass (όπως προβλέπεται) Πραγματικά εύγε.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

επειδή (όπως και οι άλλοι φίλοι εδώ) διαβλέπω μεγάλες δυνατότητες, ελπίζω να μην περιορίζετε την έκφρασή σας (μόνο) σε αυτόν τον όχι και τόσο δημιουργικό τρόπο... πολύ θα ήθελα να ακούσω και κάτι δικό σας αν υπάρχει...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου - και κατά τη γνώμη των συγκροτημάτων / ακροατηρίων εκτός Ελλάδος, όπου και ξεκίνησε και καθιερώθηκε ο όρος "tribute band" - μια tribute μπάντα προσπαθεί συνήθως να δώσει μια πλήρη οπτικοακουστική εμπειρία του συγκροτήματος που αντιγράφει. Για να προσφέρει μια εικόνα / ψευδαίσθηση ότι βλέπoυμε την αληθινή μπάντα. Και γιαυτό η μπάντα λέγεται tribute και όχι απλώς cover band.

 

Αν δεν είναι έτσι εσείς Neeq γιατί έχετε το video wall; Δεν προσφέρει κάτι στη μουσική σας παρουσία. ;)

 

Βέβαια στην Ελλάδα των ημίμετρων, πάλι προσπαθούμε να προσαρμόσουμε την πραγματικότητα στα μέτρια μέτρα μας, οπότε "έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε".

 

Πέραν όλων αυτών, αν φίλε OP δεν καταλαβαίνεις γιατί χρειάζεται να έχεις frontman (όχι απαραίτητα ντυμένο JM) για να παίξεις Doors, δεν μπορώ να προσφέρω κάτι άλλο. Ίσως κανά λάιβ βίντεο των Doors θα βοηθούσε. Ίδιο είναι το delivery των στίχων από έναν τραγουδιστή μπροστά στο κοινό, με την ελευθερία του σώματος, με έναν πληκτρά που είναι απασχολημένος και κρυμμένος; Βέβαια ακούγεστε καλά, δεν μπορώ να πω, αλλά αν είναι να έρθω σε λάιβ μόνο για να ακούω, κάθομαι σπίτι και ακούω το original (και με καλύτερες τιμές) ;).

 

Φιλικά.

 

Edit: Βέβαια καταλαβαίνω πως ζητάω πολλά από μια ελληνική σκηνή που παίζει ακόμα ροκ covers με αναλόγια πάνω στο stage, οπότε ζητώ συγνώμη αν παρασύρομαι... ;)

 

Εντάξει, οπότε η διαφωνία μας βρίσκεται στα κριτήρια για την αποδοση tribute band σε ενα γκρουπ. Δεκτός ο ορισμός όπως καθιερώθηκε έξω.

 

Εμένα πάντως δε με ενοχλεί η χρήση του ορου tribute.

 

Κι εμεις δεν ειχαμε βίντεο από την αρχή. Μάλιστα με τον ορισμο που έδωσες παραπανω, ουτε οι Great Gig ειμαστε ακριβως tribute. Ισως να υπήρξαμε στη "μέση" της πορείας μας, στο peak των εμφανισεων μας.

 

Στην αρχή όμως καναμε αρκετες εκπτωσεις (προσωπικά λόγω ελλειπούς εξοπλισμού και γνωσεων), και πλέον μετα από τόσα χρόνια εχουμε βαλει έντονα το προσωπικό μας στοιχείο.

 

Παντως το να προσπαθούσαμε να προσφερουμε μια Pink Floyd εμπειρια, θα ήταν παρακινδυνευμένο, οποτε γενικα θεωρω ότι μας έκανε καλό που δεν εκβιάσαμε τη μεγάλη ομοιότητα.

 

Εχω την αίσθηση οτι η παράσταση μας περναει περισσότερο ως "Καλο συγκρότημα που παίζει καλά (ωραιος ήχος συνηθως και μετρημένα και μεσα στο στυλ παιξίματα) κάποια τραγουδια των Pink Floyd.

 

Καποιοι απο το γκρουπ διαφωνουν μαζι μου, αλλα ποιος τους υπολογίζει ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καποιοι απο το γκρουπ διαφωνουν μαζι μου, αλλα ποιος τους υπολογίζει ;D

 

 

Είστε tribute floyd, τελείωσε!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την αίσθηση οτι η παράσταση μας περναει περισσότερο ως "Καλο συγκρότημα που παίζει καλά (ωραιος ήχος συνηθως και μετρημένα και μεσα στο στυλ παιξίματα) κάποια τραγουδια των Pink Floyd.

 

Καποιοι απο το γκρουπ διαφωνουν μαζι μου, αλλα ποιος τους υπολογίζει ;D

 

Κάνεις λάθος. Επειδή έχω υπάρξει πολλές φορές κοινό σας, βλέπω και ακούω γύρω μου ότι ο κόσμος περιμένει τους Floyd από εσάς, όχι εσάς παίζοντας Floyd. Μάλιστα οποιαδήποτε απόκκλιση εκλαμβάνεται όχι ως επιλογή αλλά ως αδυναμία. Το οποίο το θεωρώ φυσιολογικό με set 100% Floyd. Αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου