Προς το περιεχόμενο

Η ελληνικη tribute band στους The Doors!


aggeloskrv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρτε και κανενα μπασιστα.

 

Ψυχη εχουν και αυτοι. ;D ;D

 

προσπαθουμε να το κανουμε οπως οι doors....που κυριως δεν ειχαν μπασιστα κ τα μπασα τα επαιζε ο manzarek

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιδια παιζεται πολυ καλα και πολυ σωστα!

 

ομως εφοσον θελετε να λεγεστε tribute θα πρεπει να ψαξετε τον ηχο, το στυσημο, και γενικα την αισθητικη των doors.

 

τα πληκτρα ειναι σε καλο επιπεδο αλλα τα τυμπανα και η κιθαρα ειναι εκτος αισθητικης των doors.

 

περα που πληκτρας/frontman πρεπει να ειναι διαφορετικο ατομο καλο ειναι να εχετε και ενα μπασιστα γιατι οπως ξερετε στις στουντιο ηχογραφισεις παιζανε μπασιστες.

ιδικα κομματια οπως το LA Woman ακουγεται "λιγο"

 

καλη συνεχεια :)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηχο/στησιμο/αισθητικη....

 

ηχο:αν εννοεις sg/fuzz η απαντηση ειναι οτι αν ειχα χρηματα θα επαιρνα κ μια sg κ για το fuzz η απαντηση ειναι οτι,απο προσωπικη επιλογη χρησιμοποιω τα drive της mad pr.που γουσταρω περισσοτερο μιας κ το fuzz δεν ειναι απο τους αγαπημενους μου ηχους..

 

στησιμο: δεν καταλαβαινω,πρεπει να εξηγησεις...

 

αισθητικη: αποτι φαινεται στο teaser η αισθητικη ειναι ιδια.Αν μας δει κανεις σε live υπαρχουν σημεια που ξεφευγουμε κ αυτο γινεται για 2 λογους.

1)γιατι στα σημεια που ξεφευγουμε καθε φορα επαιζαν αλλιως κ οι ιδιοι...πχ the end

2)γιατι εγω δεν ειμαι ο Krieger αρα ειναι σαν να προσπαθησω απο ενα σημειο κ μετα να μιμηθω την χροια της φωνης του Krieger.

 

ναι αλλα στα live οι doors δεν ειχαν σχεδον ποτε μπασιστα!

 

επισης αυτο με τον frontman ειναι κατι που μας εχει απασχολησει αλλα απο την αλλη μου αρεσει που δεν εχουμε ορθιο τραγουδιστη κ ειδικα με δερματινα/γυαλια κλπ που κανουν αλλες μπαντες γιατι ο Jim ηταν ενας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι στα live δεν ειχαν ποτε μπασιστα αλλα ο ακροατης που ερχετε να σας ακουσει θα θελει να ακουσει την μουσικη των doors την οποια εχει ακουσει απο CD και θελει οσο το δυνατοτερο καλυτερη αποδοση ηχου.

 

οπως σου ειπα και πριν το LA Woman που ακουσα απο live σας ηταν "λιγο" το μπασσο

 

στησιμο

doors χωρις frontman να τα λεει και να κανει τα δικα του δεν ειναι doors

ναι και ο Μητσαρας δεν εμεινε στη ιστορια μονο για την φωνη του και τους στιχους του αλλα και την παρουσια/ενεργεια του πανω στην σκηνη

 

ηχος/αισθητικη

κιθαρα PRS χωρις fuzz και με τοσο σωστο/κουρδισμενο παιξιμο δεν μου θυμηζει τιποτα απο Krieger οπως και το κουρδισμα των τυμπανων δεν μου θυμιζει Densmore

 

το οτι παιζεται πολυ σωστα τα κομματια ειναι γεγονος

το οτι ομως θα με πεισετε για να ερθω να σας δω να παιζεται doors για μενα θελετε ακομα δουλεια.

 

ολα αυτα τα γραφω με καλη διαθεση και αυτο που στην τελικη προσπαθω να τονισω ειναι οτι η λεξη Tribute ειναι πολυ βαρια.

 

σας ευχομαι τα καλυτερα γιατι πραγματικα θα εχετε ριξει πολυ δουλεια :)

 

 

 

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης αυτο με τον frontman ειναι κατι που μας εχει απασχολησει αλλα απο την αλλη μου αρεσει που δεν εχουμε ορθιο τραγουδιστη κ ειδικα με δερματινα/γυαλια κλπ που κανουν αλλες μπαντες γιατι ο Jim ηταν ενας...

 

+1000

 

Αυτή η άποψη έρχεται από ανάλογες tribute bands του εξωτερικου, όπου συνήθως πρόκειται για άκρως επαγγελματικα projects, και η μίμηση σε κάποιες περιπτώσεις φτάνει τα όρια του αστειου (όχι γελοιου).

 

Ειχα πει για τους Brit Floyd, ότι μιμούνται μεχρι και τη διαφορα ηλικίας των Wright - Carin στα πλήκτρα ;D

 

Οταν βρίσκεις μια παρεα που θελετε να παιξετε μια μουσική που αγαπάτε, και αυτή βγαίνει άρτια, είναι λίγο ακυρο να ψάχνεις έξτρα ατομο, απλά για να κάθεται η εικονα: πληκτρας με γυαλια, τραγουδιστής με σπαστο μαλλί μπροστα, και κιθαριστας ξυλαγγουρο δίπλα στον ντράμμερ ;D

 

Δηλαδή αν υπήρχε frontman, θα ολοκληρωνόταν η Doors-εμπειρία? Αν μη τι άλλο, ειναι πολυ πιθανο να τους δει κανεις live σε χώρο με φωτογραφίες black sabbath στους τοιχους.

 

Και ας μην ειμαστε τοσο αυστηροι με τον όρο tribute, δεν ειναι και κανας τρομερος όρος που μονο λίγοι μπορουν να επικαλεστουν. Και ενας κιθαριστας μονος του να παιξει μονο Doors μια βραδια, πάλι tribute είναι. Δεν ειναι αναγκη να ντυθει και καρναβαλι.

 

(χαχαχα, η παραπανω παραγραφος γραφτηκε πριν διαβασω το μήνυμα σου Σάκη, οπότε δεν αναφερεται ευθεως στην τοποθετηση σου, αν και δειχνει την καθετη διαφωνια μου με αυτη :D )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμεις παιζουμε οπως επαιζαν κ αυτοι live,χωρις μπασιστα.Στις στουντιο δουλειες μας θα εχουμε μπασιστα.

 

μετα απο ενα σημειο το tribute μπορει να καταντησει περπατημα σε λαβυρινθο που ποτε δεν βρισκεις το τερμα γιατι απλα δεν εισαι ο Kriger,Jim κλπ....

 

εμεις σταθηκαμε κατα πρωτον στο παιξιμο κ μπορω να πω πως ειναι ακριβως κ πως καθε φορα που βλεπω κιθαριστες απο tribute σε doors που κανουν κ περιοδιες ανα τον κοσμο εντοπιζω βασικα λαθη στο παιξιμο των κιθαριστων σε σχεση με το πως ειναι το κομματι κ ας εχουν fuzz k sg....

 

τωρα αν εσενα δεν σε πεισαμε,μην ερθεις σε live μας...τοσο απλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης αυτο με τον frontman ειναι κατι που μας εχει απασχολησει αλλα απο την αλλη μου αρεσει που δεν εχουμε ορθιο τραγουδιστη κ ειδικα με δερματινα/γυαλια κλπ που κανουν αλλες μπαντες γιατι ο Jim ηταν ενας...

 

+1000

 

Αυτή η άποψη έρχεται από ανάλογες tribute bands του εξωτερικου, όπου συνήθως πρόκειται για άκρως επαγγελματικα projects, και η μίμηση σε κάποιες περιπτώσεις φτάνει τα όρια του αστειου (όχι γελοιου).

 

Ειχα πει για τους Brit Floyd, ότι μιμούνται μεχρι και τη διαφορα ηλικίας των Wright - Carin στα πλήκτρα ;D

 

Οταν βρίσκεις μια παρεα που θελετε να παιξετε μια μουσική που αγαπάτε, και αυτή βγαίνει άρτια, είναι λίγο ακυρο να ψάχνεις έξτρα ατομο, απλά για να κάθεται η εικονα: πληκτρας με γυαλια, τραγουδιστής με σπαστο μαλλί μπροστα, και κιθαριστας ξυλαγγουρο δίπλα στον ντράμμερ ;D

 

Δηλαδή αν υπήρχε frontman, θα ολοκληρωνόταν η Doors-εμπειρία? Αν μη τι άλλο, ειναι πολυ πιθανο να τους δει κανεις live σε χώρο με φωτογραφίες black sabbath στους τοιχους.

 

Και ας μην ειμαστε τοσο αυστηροι με τον όρο tribute, δεν ειναι και κανας τρομερος όρος που μονο λίγοι μπορουν να επικαλεστουν. Και ενας κιθαριστας μονος του να παιξει μονο Doors μια βραδια, πάλι tribute είναι. Δεν ειναι αναγκη να ντυθει και καρναβαλι.

 

(χαχαχα, η παραπανω παραγραφος γραφτηκε πριν διαβασω το μήνυμα σου Σάκη, οπότε δεν αναφερεται ευθεως στην τοποθετηση σου, αν και δειχνει την καθετη διαφωνια μου με αυτη :D )

 

 

 

ακομα κ αυτες οι tribute bands του εξωτερικου που τυχαινει να εχω δει κ απο κοντα εκτος απο βιντεο αυτα που λεει ο φιλος για στησιμο/αισθητικη δεν τα κανουν,περαν οτι εχουν εναν μασκαρεμενο τζιμ που εγω γελαω....

 

κ ομως αυτες οι μπαντες με τον κιθαριστα να κραταει με το δεξι το λαιμο αλα steve vai σε σολο με legato συνεργαζονται με santana σε περιοδειες κ επισης με τον ιδιο τον Krieger αγαπητε Σακη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά. Θα επικεντρωθώ σε αυτά που δεν μου αρέσουν.

Η φωνή του τραγουδιστή είναι λίγο παραπάνω μπλουζονέγρικη από ότι πρέπει. Αν προσπαθήσει να την κάνει πιο πριμαριστή και καθαρή με μια τεχνική που να τον βολεύει, τα αποτελέσματα θα είναι καλύτερα γιατί το πάνω μέρος του φάσματος (από μεσαία και πάνω δλδ) θυμίζει αρκετά Morrison.

Tα πλήκτρα έχουν το παίξιμο αλλά όχι τον ήχο που είναι αρκετά λεπτός και πιο καθαρός από ότι πρέπει, σε σημείο μερικές φορές να θυμίζει μουσικό κουτί. Πέρασμα από ένα καλό ενισχυτή κιθάρας+μπάσου ίσως βελτιώσει πολύ τα πράγματα.

Ο ήχος του κιθαρίστα στα βρώμικα είναι ακατάλληλος. Χρειάζεται πιο Vintage κιθάρα τύπου gretch κλπ γενικά μια semi hollow πριμαριστή κιθάρα θα κάνει δουλειά. Λιγότερο distortion δεν θα έβλαπτε.

Στα τύμπανα δεν έχω καμία ένσταση.

Ένας μπασίστας επίσης δεν θα έβλαπτε να γεμίζει στο background ειδικά από τη στιγμή που ο ήχος στα πλήκτρα δεν είναι καθόλου γεμάτος.

Ελπίζω κάτι από αυτά να σας βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σημειωσω για τον haryy οτι ο ηχος της κιθαρας δεν ειναι ο επιθυμητος μιας κ απο βιασυνη δεν μπηκε μικροφωνο στον ενισχυτη αλλα πηρε apo line out....οποτε καταλαβαινεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα παιδια να κανω μια διευκρινιση  ΒΑΣΙΚΗ για να μην καουμε γιατι με το θεμα tribute εχω ασχοληθει κ οχι μονο με τους doors!!

 

Αυτα που αναφερθηκαν δεκτα αλλα για να σας ικανοποιησουν θα χρειαστειτε εναν τραγουδιστη με ικανοτητα μητσικωστα για να μιμηθει τζιμ κ ενα κιθαριστα με τα δαχτυλα του krieger...

 

αυτα τα εχουν μονο οι ιδιοι οι doors αρα παραπονα θα υπαρχουν μιας κ εμεις ΔΕΝ ειμαστε οι doors....

 

με χαλαει που δεν εχω δει ΠΟΤΕ κ ΠΟΥΘΕΝΑ το ρυθμικο του time απο το dark side σωστα παιγμενο στα tribute.....ακομα κ στα μαθηματα στο you tube (μονο ενας το βγαλε σε καποια φαση με μια λευκη στρατ)

 

αυτο ειναι θεμα να χαλαστεις..

 

δεν με πειραζει ομως αν ο κιθαριστας δεν εχει black strat κ hi watt γιατι αν μπεις σ αυτη τη λουμπα δεν βγαινεις ποτε ακομα κ σπιτι στο καστελοριζο να αγορασεις!!!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου