Προς το περιεχόμενο

Επιτελους απαντηση στο αιωνιο ερωτημα των ξυλων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν στον βάλτο που ταν βουλιαγμένο το δεσποτάκι μου δεν κατούραγε αλλιγάτορας που χε φάει και χωνέψει κιθάρα μαύρου, και δεν στέγνωσε στον ήλιο Λεωφόρο 61 & 49 (ή ακόμα καλύτερα 8 & 1) γωνία, η κιθάρα που θα φτιάξω δεν θα ακούγεται καλά. Δεδόμενο.&-

 

Για αυτό τα ξύλα μου τα διαλέγω μόνος μου στη πηγή και για αυτό και τα nut μου είναι από κόκκαλο αλλιγάτορα.

 

ΓΑΤΑΚΙΑ !

 

Παίχτε με Παυλίνες (είχα κι εγώ πιτσιρικάς μία Παυλίνα με τρομερά ass ets) και καβαλίνες εσείς.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 383
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το ερωτημα ειναι θα αναγνωρισεις που γινεται η αλλαγή ακομα και αν σε προιδεασουν για το οτι ειναι δυο διαφορετικα σωματα?Γιατι αν δεν μπορεις δεν νομιζω οτι χρειαζεται αλλη κουβεντα πλεον.....

 

δεν χρειαζεται να...δω τα βιντεα γιατι οπως σου ειπα,και μαλλον δεν με προσεξες,εχω φτιαξει πολλες κιθαρες και εχω κανει....δεκαδες παρομοια... πειραματα...ειτε αλλαζοντας μπρατσα ειτε σωματα ειτε και τα δυο κρατωντας τα ηλεκτρικα τα ιδια...αλλωστε αν δε μπει η κιθαρα στον ΕΝΙΣΧΥΤΗ και να την ακουσεις ΖΩΝΤΑΝΑ.....δεν μπορεις να εισαι ποτε σιγουρος για το τι ακους (αλλο τα ηχειακια του υπολογιστη και το κομπρεσσαρισμα του youtube & αλλο ο ενισχυτης)

 

τα δικα μου "συμπερασματα" τα εγραψα λιγο παραπανω,και μαλλον τα προσπερασες.

 

επισης λιγο παραπανω εγραψα και τα περι...ψυχολογικου παραγοντα,τα οποια επισης μαλλον προσπερασες...  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερωτημα ειναι θα αναγνωρισεις που γινεται η αλλαγή ακομα και αν σε προιδεασουν για το οτι ειναι δυο διαφορετικα σωματα?Γιατι αν δεν μπορεις δεν νομιζω οτι χρειαζεται αλλη κουβεντα πλεον.....

 

δεν χρειαζεται να...δω τα βιντεα γιατι οπως σου ειπα,και μαλλον δεν με προσεξες,εχω φτιαξει πολλες κιθαρες και εχω κανει....δεκαδες παρομοια... πειραματα...ειτε αλλαζοντας μπρατσα ειτε σωματα ειτε και τα δυο κρατωντας τα ηλεκτρικα τα ιδια...αλλωστε αν δε μπει η κιθαρα στον ΕΝΙΣΧΥΤΗ και να την ακουσεις ΖΩΝΤΑΝΑ.....δεν μπορεις να εισαι ποτε σιγουρος για το τι ακους (αλλο τα ηχειακια του υπολογιστη και το κομπρεσσαρισμα του youtube & αλλο ο ενισχυτης)

 

τα δικα μου "συμπερασματα" τα εγραψα λιγο παραπανω,και μαλλον τα προσπερασες.

 

επισης λιγο παραπανω εγραψα και τα περι...ψυχολογικου παραγοντα,τα οποια επισης μαλλον προσπερασες...  

 

Το ερωτημα ειναι γενικο δεν ειναι μονο για σενα....οπως ειπα στην αρχη ας αναρωτηθει ο καθενας αν σε κατι τετοιο θα εβγαζε ακρη.Ετσι και αλλιως αυτο που ακους σαν τελικο προιον κομπρεσσαρεται με τον ενα τροπο η τον αλλο(ειναι σαν το αλατι ακομα και αν νομιζεις οτι δεν βαζεις καθολου υπαρχει σχεδον παντου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερωτημα ειναι θα αναγνωρισεις που γινεται η αλλαγή ακομα και αν σε προιδεασουν για το οτι ειναι δυο διαφορετικα σωματα?Γιατι αν δεν μπορεις δεν νομιζω οτι χρειαζεται αλλη κουβεντα πλεον.....

 

Δεν έχω κάνει το πείραμα σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ συνθήκες, δηλαδή:

 

η κιθαρα στον ΕΝΙΣΧΥΤΗ και να την ακουσεις ΖΩΝΤΑΝΑ.....δεν μπορεις να εισαι ποτε σιγουρος για το τι ακους (αλλο τα ηχειακια του υπολογιστη και το κομπρεσσαρισμα του youtube & αλλο ο ενισχυτης)

 

οπότε, για χάρη της συζήτησης, δεν εκφέρω γνώμη και κρατάω μια πισινή.

 

Ωστόσο, βάσει των γραφομένων σου, θεωρώ ότι ΕΣΥ έχεις κάνει το εν λόγω πείραμα και έχεις καταλήξει σε αυτά, που πιστεύεις.

Έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, να συντομεύουμε λιγάκι τας διαδιακασίας καθότι υπάρχουν και άλλα αναπάντητα ερωτήματα, αν παίζει ρόλο η λάμπα στο τονελαμπ, αν τα κοργκ παίρνουν λαικούς ήχους, τα μουγκ είναι ακριβά και τέλος ο Λεβέντης θα κατέβει στις Ευρωεκλογές?

Δεν είναι δυναμόν όλες οι συνεδριάσεις να αναλώνονται σε ένα θέμα, ήμαρτόνε δηλαδίς κύριοι, ο λαός έχει και άλλες αγωνίες και περιμένει από μας απαντήσεις λαίμαι.

Ευχαριστώ κύριε πρόεδρε

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έγινε αναφορά σε πολύ ειδικά ξύλα όπως αυτό της αγριοπασατεμπιάς, επιτρέψτε μου (με ποπκορν διάθεση...) να σας αποκαλύψω ένα τεχνικό μυστικό:

 

Το σκάφος της κιθάρας μπορεί να μπει σε ένα πιάνο (κατά προτίμηση με ουρά αλλά κλειστή, ώστε να κρατιόνται οι ήχοι καλύτερα...) και να ξεχαστεί εκεί για 3 με 5 χρόνια.

Εναλλακτικά μπορεί να μπει μπροστά από ηχείο που θα σικουενσάρει ένα MoogIII με mi-la-re-sol-si-mi για αρκετούς μήνες.

 

Το ξύλο θα οριμάσει μουσικά και θα μπορέσει να αποδώσει καλύτερα σε όποια κατασκευή.

 

 

 

 

Συμπέρασμα:

Αυτό που μου λείπει για να βελτιώσω τον ήχο μου στην ηλεκτρική είναι....

 

 

... ένα MoogIII.

 

Α, δεν σας έπεισα, ε; Καλά...

 

 

Πάντως το συμπέρασμα του όλου thread νομίζω ότι ήταν αναμενόμενο. Παρόλα αυτά το thread κρύβει (τουλάχιστον για εμένα) αρκετές πληροφορίες που δεν ήξερα και τις είδα διαβάζοντας τα διάφορα σχόλια.

 

Να είστε καλά!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωστόσο, βάσει των γραφομένων σου, θεωρώ ότι ΕΣΥ έχεις κάνει το εν λόγω πείραμα και έχεις καταλήξει σε αυτά, που πιστεύεις.

Έχεις;

 

Το συγκεκριμενο δεν το κανεις εσυ(αλλιως δεν εχει νοημα) το κανει αλλος και εσυ απλα καλεισαι να μαντεψεις.Για να σου απαντησω ομως οχι δεν το εχω κανει,μπορω να σου πω  ομως απο τωρα οτι δεν θα ξεχωριζα διαφορες σε κανενα ηχογραφημενο track.Στο παραδειγμα του βιντεο πχ αν ηταν ενα track δεν εναλλασσονταν οι φωτογραφιες και δεν υπηρχαν κενα εγω δεν θα καταλαβαινα τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα επίσης να αναφέρω κάτι για τα ξσύλα που διέφυγε της προσοχής σας, ή ίσως δεν γνωρίζεται. Πως δλδ, όλα τα ξσύλα-επιτέλους αφτή είναι η σωστή ορθογραφία της λέξης- που δεν είναι προιόντα λαθρουλοτομίας, είναι ΤΙΜΙΑ ξσύλα.

 

Τέλος κύριοι και δεν ημπορείτε να μου θέσετε αντίλογο, διότι θα σας καταγγείλω στη Δασική υπηρεσία και το τύραννο αφεντικό του πόρδουμ, ότι προτρέπτε τους καταναλωτάς εις την χρήσιν παράνομων υλικών.

 

ΥΓ όλοι μαζί να διώξουμε το τύραννο και να βάλουμε τον ''Ανθρωπα με τη μοναδική λάμψη'' στη θέση του, βεζύρη. 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

ΥΓ όλοι μαζί να διώξουμε το τύραννο και να βάλουμε τον ''Ανθρωπα με τη μοναδική λάμψη'' στη θέση του, βεζύρη. 

 

Ναι μαζί σου... μας τυραννά με αυτό το μαχόγκανι που έχει πάρει.

 

Κάτω το μαχόγκανι του μεταλλά  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ όλοι μαζί να διώξουμε το τύραννο και να βάλουμε τον ''Ανθρωπα με τη μοναδική λάμψη'' στη θέση του, βεζύρη. 

 

εμενα μου ειπε οτι θα με διορισει επιτηρητη ξαπλωστρων σε ΔΗΜΟΣΙΑ παραλια με γραμμωμενες 19χρονες καλλονες με μισΤο 23.000 ΕΥΡΩ/ΜΕΡΑ....ΦΥΣΙΚΑ και θα τον ψηφισω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου