Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής για NS-10M Studio [προτάσεις]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

φυσικά και ενδιαφέρομαι, θα ήμουν ευγνώμων!

 

Θα λάβεις P.m

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα χρησιμοποιούσαν περισσότερο τον crown dc300a .Τα τελευταία 10 χρόνια όλοι βάζουν bryston 4bst .Τρομερη χημεία μεταξύ ηχειου ενισχυτη .  ;)

Tα ns 10 είναι πολυ περίεργα ηχεία . Χρειάζονται πολυ ρεύμα για να παίξουν καλά .Αλλά οταν παίζουν ειναι απίστευτα .Εμεις τα χρησιμοποιούμε πολύ και για τσεκάρισμα hi end ενισχυτών.

Κατά τη γνώμη μου ειναι ένα πολυ χρήσιμο εργαλείο αλλά χρειάζεται καλό δυνατό και καθαρό ενισχυτή.Πχ ένα bryston 3bst το βρίσκεις 900-1000 ευρώ και δουλεύει μια χαρά .

Θα σου πρότεινα να μην πάρεις κάτι μικρό πχ 75 w και οικονομικό , γιατί δεν πρόκειται να τα ακούσεις  ηχεία και στο τέλος θα τα πουλήσεις και θα πιστεύεις οτι είναι μάπα.

Τα ηχεία είναι πολύ πιο ισορροπημένα απο κατι μπούρδες (για τα γούστα μου) τύπου genelec και σια ........ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

με όλο τον σεβασμό (και σε σένα και στην γνωστή "κολοκυθόπιτα" :)) πόσο "ρεύμα" μπορεί να "χρειάζονται" τα κάτωθι "χαμστεράκια" ώστε να απαιτούν (σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενά σου) ενισχυτές τουλάχιστον δεκαπλάσιας αξίας από την δική τους?

 

Dimensions: Width: 15.00 inch

Height: 8.50 inch

Depth: 7.80 inch

Weight: 14.00 lbs

Loudspeaker Type: 2 way bookshelf

Frequency Range: 60 Hz to 20 kHz

Power Handling: 60 watts (program), 120 watts (max)

Nominal Impedance: 8 ohm

Sensitivity 1 W / 1 m: 90 dB SPL

Crossover Frequency: 2 kHz (12 dB / oct)

Components: LF JA1801 (18 cm cone), HF JA0518A (3.5 cm soft dome)

Enclosure: Real wood, black finish

 

τώρα για το "Αλλά οταν παίζουν ειναι απίστευτα" ok "περί ορέξεως", αλλά για το "Τα ηχεία είναι πολύ πιο ισορροπημένα απο κατι μπούρδες (για τα γούστα μου) τύπου genelec και σια ..." επειδή εμένα δεν θα με πιστέψεις, θα σε παραπέμψω στους ταλαίπωρους, που τα "πέτρινα χρόνια" διάβαζαν στην τουαλέτα το διαχρονικό αριστουργημα του Άντερσεν "Τα ρούχα του αυτοκράτορα" και κατόπιν έκαναν οικονομία στο χαρτί, για να έχουν να "ντύνουν" τα τουίτερ των ns ;D ;D ;D

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ απλό αγαπητέ npap :)

Ενας που ενδιαφέρεται για τη συγκεκριμένη κολοκυθόπιτα ;D ακολουθεί   τις εξής κινήσεις.

1. Δίνει 400 -500 ευρώ  και αγοράζει τα ns 10

2. Παει πχ στο πατρικό του και παίρνει το  jvc ή marantz ή Denon του μπαμπά του .

3.Κάνει μια στάση στο supermarket και παίρνει δυο τρεις τύπους χαρτί υγείας .

4.Πάει στο χώρο του, τα συνδέει, ακούει , δοκιμάζει όλους τους τύπους απο τα χαρτιά υγείας  που έχει αγοράζει γιατι τσιρίζουν υπερβολικά τα τουίτερ  :'(.

5.Απελπίζεται δανίζεται ένα μπερνιγκερ pa τελικό ,τα ακούει και συνειδητοποιεί οτι είναι πολύ βρώμικος ο ήχος. :'(

6.Μπαίνει στο ::) gearslutz,βλέπει τις επιλογές με βάση τα χαρακτηριστικά  ενισχυτών που επιλέγουν άτομα που χρησιμοποιούν τα ns10.

7.Βάζει μια αγγελία στο avsite ζητώντας να τον φιλοξενήσουν στο χώρο τους για να ακούσει τα ns10 με προτεινόμενους hi end  ενισχυτές  :P.

8. Βγάζει το χαρτί υγείας απο τα τουιτερ , παίρνει τα ηχεία και πάει και τα ακούει αφου βέβαια πρωτα τα τοποθετήσει καλά και βρίσκεται σε κοντινή απόσταση ακρόασης χωρις να τα βάλει πολύ δυνατά.

9.Αφού προσπαθήσει να συγκεντρωθεί και να ακούσει .Αποφασίζει μόνος του εμπιστευόμενος μόνο τα αυτιά και την κρίση του  8)

10. Αν δε του αρέσει το αποτέλεσμα βάζει μια αγγελία και  πουλάει τα χαμστεράκια 100 ευρώ πιο φθηνά από οτι τα αγόρασε και φεύγουν αμέσως ;)

 

Τι έχασε?

 

100 ευρώ :'(

 

Τι κέρδισε ?  

Αν του αρέσουν ένα ζευγάρι ηχεία , αν δε του αρέσουν ξέρει οτι έχει προσωπική άποψη πάνω στο συγκεκριμένο θέμα αφού το δοκίμασε και έκρινε .  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...εντάξει νομίζω πως να μαλώσετε για τα ns10 είναι λίγο υπερβολή ε?  :o

 

...ειδικά ο Νίκος και ο Θοδωρής  ;)

 

ένα ιστορικό hint περί κολώχαρτου μόνο... τα ns10m έχουν διαφορετικά twitter από τα ns10 ακριβώς λόγω όλης αυτής της ιστορίας με τα hyped ψηλά. Το αποτέλεσμα βέβαια ήταν ένα κουτσουρεμένο ηχείο και στα δύο άκρα του φάσματος.

 

Γενικά θα έλεγα πως το ns10  (σε όλες του τις εκδόσεις) είναι ένα ηχείο με κάποιες αδιαπραγμάτευτες αρετές (πολύ χαμηλό intermodulation distortion, αψεγάδιαστο time domain response στο στενό είναι αλήθεια συχνοτικό φάσμα στο οποίο κινούντε, πολύ ξεκούραστο και ευδιάκριτο, detailed monitoring στην μεσαία περιοχή του φάσματος). Παρ'όλα αυτά οι αρετές αυτές δεν είναι ικανές να το κάνουν ένα αξιοπρεπές reference monitor ηχείο....τρομερά περιορισμένο συχνοτικά, κάκιστο translate, κάκιστο power handling, απίστευτα ανομοιογενής συμπεριφορά σε ακραία levels (είτε χαμηλά είτε υψηλά), σπιτικό design άλλης εποχής σε ότι αφορά την τοποθέτηση και πολλά άλλα....

 

Με λίγα λόγια δεν μπορεί επ'ουδενί να θεωρηθεί ηχείο κατάλληλο για μιξ.... κάποια εποχή υπήρξε μονόδρομος ως η μοναδική επιλογή έναντι των auratones σε nearfield off the self ηχείο ....σήμερα με τίποτα....ότι ενισχυτή και αν χρησιμοποιήσεις...είναι η φύση του ηχείου έτσι. Παρ'όλα αυτά έχει μια κάποια και υπο συνθήκες χρησιμότητα σε ένα commercial (και μόνο πιθανότατα) recording - mixing περιβάλλον σε "ειδικές αποστολές" (πχ είναι ιδανικό για ξεκούραστο και detailed editing σε φωνές , reverb tails κλπ) και είναι ίσως ένα από τα καλύτερα "μαπα" ηχεία για a/b test ακροάσεις...  ααααα και δείχνει πολύ ωραία πάνω στο meterbridge μιας large format κονσολας :)

 

από εκεί και πέρα στο θέμα του ενισχυτή εγώ θα επέλεγα (και επιλέγω) έναν σπιτικό hifi ολοκληρωμένο....και σας έξτρα tip θα έλεγα πως η παρουσία tone control είναι πλεονέκτημα καθώς σου δίνει την δυνατότητα να φέρεις τα ns10 λιιιιιιγο πιο κοντά στο σήμερα και σχεδόν να τους δώσεις μια μικρή παράταση στην επεισοδιακή και εντελώς συμπτωματική καριέρα και παρουσία τους στον χώρο του pro audio ;)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που το τοπίο ξεκαθαρίζει σχετικά, οπότε μέχρι στιγμής, συνοπτικά καταλήγουμε στο ότι η καλύτερη επιλογή είναι ένας ''προσεγμένος'' ολοκληρωμένος (σπιτικός) τελικός.

 

Όπως πάντα, προφανώς κι εδώ ισχύει το ό,τι δίνεις παίρνεις (εννοείται) συνεπώς θα έχεις το max της οποιασδήποτε απόδοσης ή ηχητικής προσδοκίας, με την ακριβότερη επιλογή (βλ. bryston 4bst) 

 

Από την άλλη, ο ρόλος του ηχείου (όπως αναφέρθηκε πάρα πολύ σωστά) είναι αρκετά ιδιαίτερος, και για πολύ συγκεκριμένα tasks οπότε, η γενικότερη φιλοσοφία είναι να υπάρχει ένα balance μεταξυ της αξίας του ενισχυτή και της αξίας των ηχείων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...εντάξει νομίζω πως να μαλώσετε για τα ns10 είναι λίγο υπερβολή ε?  :o

 

...ειδικά ο Νίκος και ο Θοδωρής  ;)

Νικόδημε ήλπιζα ότι φάνηκε η ειλικρινής διάθεση μου για αποφυγή παρεξήγησης.. αν παρ ελπίδα συνέβη mea culpa ::) :)

 

Παρ'όλα αυτά έχει μια κάποια και υπο συνθήκες χρησιμότητα σε ένα commercial (και μόνο πιθανότατα) recording - mixing περιβάλλον σε "ειδικές αποστολές" (πχ είναι ιδανικό για ξεκούραστο και detailed editing σε φωνές , reverb tails κλπ) και είναι ίσως ένα από τα καλύτερα "μαπα" ηχεία για a/b test ακροάσεις...  ααααα και δείχνει πολύ ωραία πάνω στο meterbridge μιας large format κονσολας :)

AYTOOOO... ;D και να προσθέσω και κάτι που είχα πει παλιότερα:

 

Βέβαια εσκεμμένα και πονηρά έβαλα μπουζουξήδες που "σκάβανε" να ακούσουν το παίξιμό τους από αυτά και να δεις πόσο εύκολα τους έπειθα να "βασανίζουν"  πιο ευγενικά το όργανό τους...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου