Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής για NS-10M Studio [προτάσεις]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από κάποια αποτοξίνωση από το hi end θα πω τους δικούς μου ερασιτεχνικούς αφορισμούς.

 

ΔΕΝ υπάρχει "αχρωμάτιστος" ήχος. Ειδικά όταν είναι ηχογραφημένος. Υπάρχει πιστή αναπαραγωγή. Και εκεί αρχίζει το άλλο παραμύθι σχετικά με ποιό σύστημα/τοπολογία/υλοποίηση δίνει την πιστή (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) αναπαραγωγή.

Και στο τέλος θα πρέπει να συμφωνείτε με τις απόψεις του ηχολήπτη/παραγωγού.

Η εμπειρία μου λέει ότι αρκετές φορές ΔΕΝ...

Έτσι πλέον δεν τραβάω κανέναν ψυχαναγκασμό να χρησιμοποιώ στο hifi μου και tone/treble (τα οποία βέβαια λόγω σωστής υλοποίησης απομονώνονται από το κύκλωμα σε συγκεκριμένη θέση) φτάνει να γουστάρω αυτό που ακούω..

 

Επειδή τα NS10 έχουν μόνιτορ φύση, συμφωνώ με τον Νίκο ότι ένας βρεττανικός ενισχυτής (και ο Quad είναι πάρα πολύ καλη περίπτωση απόδοσης/τιμής) είναι καλός συνδυασμός για να τα μπαλαντζάρει..

Τα Αμερικανοκαναδέζικα θηρία που αναφέρεις δεν ταιριάζουν (κατ' εμέ) και ούτε χρειάζονται τόσα ρεύματα οδήγησης για αυτά τα ηχεία.

 

Με τα Ιαπωνικά θηρία των 80s έχω μια αδυναμία αλλά δεν θα υπεισέλθω σε αυτό.

(ο τωρινός μου βέβαια είναι ο AS-1000)

 

Τελικός κριτής βέβαια, τα αυτιά σου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

απ΄ότι βλέπω τελικά δεν είμαι ο μόνος που μάλλον διατίθεται να κάνει..τα πάντα για να ακούσει κάτι ''αξιοπρεπές'' (ακριβές, καλύτερα) από αυτο το ηχείο.. Απ' ότι καταλαβαίνω όμως, όντως, η απάντηση δεν είναι στανταρ και έγγειται στην υποκειμενική άποψη, στα αυτιά του καθενός.

 

Θα συμφωνήσω ότι οι βρετανικοί ενισχυτές μεχρι στιγμής κι εμένα μου γεμίζουν το μάτι (θα ήθελα να μου ''γεμίζουν'' και το αυτί αλλά δεν έχω την δυνατότητα να ακούσω τόσα πολλά και διαφορετικά μηχανήματα)

 

Επίσης θα συμφωνήσω στην extreme περίπτωση ενός σουπερ υπερσύγχρονου τελικού home cinema πχ..

 

Ο προβληματισμός μου σχετικά με το ζητημα ''χρωματισμένο''-''αχρωμάτιστο'' σε hifi λυσεις είναι ο εξής: γνωρίζοντας ότι το ηχείο είναι έτσι όπως είναι (κοινως χάλια, αυτή είναι η δουλειά του άλλωστε), ο hifi ενισχυτής θα προσπαθήσει να ''γλυκάνει'' το αποτελεσμα. Γενικώς, το ότι παρεμβάλεται ένα eq οποιασδήποτε φύσης στο monitor path μου (εξαιρείται η περίπτωση του room correction επειτα απο μετρησεις), με φοβίζει και με κάνει καχύποπτο για το κατα πόσο αυτό που ακούω είναι όντως τα NS10 ή η απόπειρα του τελικόυ να κανει τα ns10 να ακουστούν ''γλυκα''. (με άλλα λόγια, φοβάμαι μήπως αρχίσουν να μου αρέσουν, και αυτό δεν πρέπει..)

 

(ευχαριστώ @gdevelek και @npap για τις προτάσεις)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ακομα δεν το εχω βρει....ακομα και τα Μπεχρινγκερ δραματικα καλυτερα μου ακουγονται... ;D

http://www.soundonsound.com/sos/sep08/articles/yamahans10.htm

Ότι καλύτερο από κριτική...

 

Ο προβληματισμός μου σχετικά με το ζητημα ''χρωματισμένο''-''αχρωμάτιστο'' σε hifi λυσεις είναι ο εξής: γνωρίζοντας ότι το ηχείο είναι έτσι όπως είναι (κοινως χάλια, αυτή είναι η δουλειά του άλλωστε), ο hifi ενισχυτής θα προσπαθήσει να ''γλυκάνει'' το αποτελεσμα. Γενικώς, το ότι παρεμβάλεται ένα eq οποιασδήποτε φύσης στο monitor path μου (εξαιρείται η περίπτωση του room correction επειτα απο μετρησεις), με φοβίζει και με κάνει καχύποπτο για το κατα πόσο αυτό που ακούω είναι όντως τα NS10 ή η απόπειρα του τελικόυ να κανει τα ns10 να ακουστούν ''γλυκα''. (με άλλα λόγια, φοβάμαι μήπως αρχίσουν να μου αρέσουν, και αυτό δεν πρέπει..)

Κι εγώ σου επαναλαμβάνω να μην ψυχαναγκάζεσαι.

Άκου με ότι γουστάρεις (μάτια, αυτιά, μυαλό, καρδιά, τσέπη) και άμα σου αρέσει ή δεν σου αρέσει κάτι, λογαριασμό μη δίνεις.

 

Πάντως και ο Perreaux (που βρίσκεται και εν Ελλάδι λόγω Τύπου) που προτείνουν στο gearslutz που διαβάζεις  ;) είναι πολύ ωραίος ενισχυτής.

Δοκίμασε και τον αθάνατο (και πλέον πάμφθηνο) ΝΑD3020.

Να χάσεις, δεν πρόκειται.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ @audiokostas, την κριτικη του sos όχι απλα την εχω διαβάσει, αλλα την ειχα και bookmark να μου υπενθυμιζει να μην ''παραστρατησω'' και αγορασω κάποιο άλλο μικρο monitor εκτος των NS10 (κλασικό σκεπτικό όσων στις μέρες μας ψαχνουν για ns10, ''αφου τα έχουν όλοι, κάτι θα ξέρουν'')

 

οσο για το gearslutz, φαίνεται από τις αρχικές προτάσεις ε? (Bryston, Hafler κλπ..) ισχύει, έχω το ψάξει πάρα πολύ. απ ότι μου φαίνεται όμως, μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου. Αν δεν βρω δλδ κάποιον από τους προτεινόμενους (nad, quad, perreaux) θα ψάξω για έναν σύγχρονο, με όσο το δυνατον λιγοτερα ''κουμπακια και knobs'' ( :) ) και σε λογική τιμή τελικό, και αν είναι και όμορφος θα τον βάλω και στο rack (αλλιως κρυμμένος απο πίσω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βρω δλδ κάποιον από τους προτεινόμενους (nad, quad, perreaux) θα ψάξω για έναν σύγχρονο, με όσο το δυνατον λιγοτερα ''κουμπακια και knobs'' ( :) ) και σε λογική τιμή τελικό, και αν είναι και όμορφος θα τον βάλω και στο rack (αλλιως κρυμμένος απο πίσω)

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/113724-Unison-Research-Unico  ;)

Καταπληκτικό ενισχυτάκι.

 

Πολλές (και καλές ευκαιρίες) και σε αυτό το site αλλά και στο avsite.

Στήσε καραούλι και χτύπα....

Καλή τύχη.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://europe.yamaha.com/en/products/audio-visual/hifi-components/amps/a-s201_g/?mode=model

 

έπεσα πάνω σ' αυτό, και ενω πριν δεν του είχα δωσει σημασία λόγω των (κακων  >:( ) ''tone controls'', δεν είχα προσέξει ότι έχει επιλογή Pure Direct, οτι δλδ παρακάμπτει ολόκληρο το tone control section (!)

 

μήπως είναι μια καλη λύση? είναι άλλωστε και απόγονος της ιδιας σειράς (natural sound) με τον Α100a που είναι ο ''μανίσιος'' τελικός για τα ns10

 

θα το δοκιμάσω σίγουρα από φίλο που τον έχει και θα αναφέρω εντυπώσεις για όποιον ενδιαφέρεται

 

η τιμη του επίσης είναι πολύ χαμηλη, καινούριος λίγο πάνω από 200€..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μια και είσαι αποφασισμένος, αν θέλεις να τη βγάλεις "τσάμπα", εκτός του nad που σου προτείνει ο Κώστας (δεν τον βρίσκεις όμως πια εύκολα νομίζω) σου προτείνω να έχεις το νου σου και για τους πραγματικά "προσεγμένους"  ολοκληρωμένους denon των 80s και 90s και μπορεί να πετύχεις διαμαντάκι και με 30 ευρώ...

 

YΓ btw

ΔΕΝ υπάρχει "αχρωμάτιστος" ήχος. Ειδικά όταν είναι ηχογραφημένος. Υπάρχει πιστή αναπαραγωγή. Και εκεί αρχίζει το άλλο παραμύθι σχετικά με ποιο σύστημα/τοπολογία/υλοποίηση δίνει την πιστή (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) αναπαραγωγή.

Και στο τέλος θα πρέπει να συμφωνείτε με τις απόψεις του ηχολήπτη/παραγωγού.

 

εν ολίγοις απλά ΤΟ αξίωμα από το οποίο ως γνώση και παραδοχή πρέπει να ξεκινά κάθε audio κουβεντούλα (όχι φυσικά μόνο στο παρόν θέμα...) ώστε να αποφεύγονται "βιασμοί" (έστω και ακούσιοι) του κάθε αυτονόητου...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικα ασχετος με το αντικειμενο αλλα πεταγομαι για να πω οτι μιας και αναφερθηκε ο NAD 3020 και λες οτι σε "ενοχλει" η υπαρξη καποιου eq/tonestack, θα προτεινα στο ψαξιμο να κοιταξεις μηηηηηηηηπως και πετυχεις τον NAD 3120. Eιναι η "audiophile" εκδοση του 3020 και δεν εχει eq πανω του. Συν οτι καποια υλικα (οπως οι connectors αν δεν κανω λαθος) ειναι καλυτερης ποιοτητας απο τον 3020.

 

 

http://forum.audiogon.com/cgi-bin/frr.pl?ramps&1052192709&&&/NAD-3120-Amplifier-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ev88

 

Αν καίγεσαι για τον A100a , θυμάμαι ότι τον πήρε το μάτι μου σε ένα σχετικά παλιό κατάστημα με μουσικά όργανα στην Κοζάνη, πριν 1 μήνα τουλάχιστον.

 

Αν θες , μπορώ να κάνω μια ερώτηση αν τον έχει ακόμα και για την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου