Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής για NS-10M Studio [προτάσεις]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Χιλιοδιατυπωμένο ερώτημα μεν, χωρίς ξεκάθαρη απάντηση όμως τουλάχιστον απ' όσα έχω δει.

 

Ποιός είναι κατα τη γνώμη σας ο καλύτερος τελικός για τα NS10Μ Studio? Έχω στα χέρια μου ένα ζευγάρι σε πάρα πολύ κατάσταση, αλλά το να βρώ κατάλληλο ενισχυτή είναι λιγάκι περίπλοκο.

 

Σύμφωνα με όσα έχω δει μέχρι τώρα, ορισμένοι χρησιμοποιούν απλους PA τελικούς (=θορυβος από το cooling τις περισσοτερες φορές) άλλοι οτιδήποτε hifi (του σπιτιού τους) άλλοι ultra high-end (Bryston 4B, Hafler κλπ από 2.500ε και πάνω) και άλλοι (λίγο πιο τυχεροί) έχουν κάποιον από τους vintage τελικούς της Yamaha (πχ Α100a, Ρ2500 κλπ.)

 

Δεδομένου ότι τα NS10 είναι σε έναν σωστα διαμορφωμένο χώρο ώς 2ο μονιτορ (εννοείται), ποιός θα ήταν ο καταλληλότερος τελικός / ποιον χρησιμοποιείτε ;

 

Θα προτείνατε κάποιον από τους τελικόυς που κυκλοφορούν σήμερα για χρήση με τα NS10?

 

ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σύμφωνα με όσα έχω δει μέχρι τώρα, ορισμένοι χρησιμοποιούν απλους PA τελικούς (=θορυβος από το cooling τις περισσοτερες φορές)

 

πολλοί τελικοί ΡΑ έχουν ανεμιστηράκια με  μεταβαλλόμενη ταχύτητα, ανάλογα με τη θερμοκρασία που καλούνται να αντιμετωπίσουν, αν λοιπόν δε ζορίζεται το μηχάνημα, δεν κάνουν κι αυτά θόρυβο.

 

Εξάλλου μπορείς να αντικαταστήσεις το ή τα ανεμιστηράκια με μοντέλα της εταιρίας Papst, που είναι διάσημη για τα αθορυβα μοντέλα της.

 

Τέλος υπάρχουν τελικοί ΡΑ με convection cooling, π.χ http://www.thomann.de/gr/behringer_a500_studioendstufe.htm (αντίγραφο ενός Alesis)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναν κοινο ολοκληρωμενο απο το HiFi (η το χιφι  ;D) ας πουμε καπου στα 2x50 βαττακια και εισαι μια χαρα.

Γιατι τοσος προβληματισμος?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) … γιατί οι ''σπιτικοί'' τελικοί έχουν 2 ή 3 (μαγικά) knobs, που λενε Bass - Mid - Treble και αυτό είναι μάλλον το τελευταίο που θέλεις να δεις σε έναν εχισχυτή που προορίζεται για studio monitor χρηση που δεν θελεις καθόλου χρωματισμένο ήχο.

 

@gdevelek, συμφωνω στο ότι όντως πολλοί τελικοι έιναι με παθητική ή ''smart'' ψύκτρα, παρ όλα αυτά, έχοντας εμπειρία από κάποια μεγάλα μοντέλα crown και qsc, σίγουρα ο smart fan ήταν μεν αθορυβος, αλλα δεν ξέρω κατα πόσο μέσα σε ένα control room ακόμα και αυτό είναι  ανεκτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) … γιατί οι ''σπιτικοί'' τελικοί έχουν 2 ή 3 (μαγικά) knobs, που λενε Bass - Mid - Treble και αυτό είναι μάλλον το τελευταίο που θέλεις να δεις σε έναν εχισχυτή που προορίζεται για studio monitor χρηση που δεν θελεις καθόλου χρωματισμένο ήχο.

 

Και ειναι απαραιτητο να τα κοιτα και να τα πειραζει καποιος, αυτα τα κουμπακια? ::)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν τα συνοδέψεις με οποιονδήποτε pa τελικό (από όσους τουλάχιστον γνωρίζω λογικού κόστους για τα κυβικά τους), μάλλον θα χρειαστείς και ένα ζευγάρι "πέτσινα αυτιά"  ;D (όπως έλεγε ο αείμνηστος φίλος Γιάννης Ζεντέλης)...

 

επειδή είμαι πεισματάρης (μάλλον ήμουν), ψάχνοντας κάποτε (πολύ νεότερος και επιρρεπής στο hype) να βρω τι στο δι..λο τους βρίσκουν, μέσα από πολλές (πραγματικά πολλές) προσπάθειες (κατά τις οποίες  κάθε φίλος και γνωστός είχε φέρει ότι διέθετε, ακόμα και ιδιοκατασκευές), ο μόνος τελικός (όχι pa φυσικά) με τον οποίο τα "ταίριαξα" προ αμνημονεύτων χρόνων και τα "κολάκεψε", ήταν ο "τρυφερός γκρίζος γατούλης" και επίσης αείμνηστος Quad 405...

 

όντως είμαι περίεργος αν βρεις τελικά (ή σου προτείνει κάποιος φίλος εδώ) κάποιον σύγχρονο και ειλικρινά θα ήθελα να τον μάθω... πάντως καλή τύχη και την επόμενη φορά δοκίμασε καλύτερα να "ζευγαρώσεις" ντόπερμαν με πεκινουά...έχεις περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας... :)

 

 

ΥΓ. κάποιοι αξιολογότατοι και ηχητικά home cinema πολυκάναλοι, με τα πανίσχυρα room correction συστήματα τους σε "ειδικές αποστολές", ίσως (ακαδημαϊκά πάντα) να άξιζαν κάποιες απόπειρες πειραματισμού μαζί τους...

ΥΓ2 ναι ξέρω καταλάβατε πόσο τα συμπαθώ...  :)

 

 

EDIT: περί "κουμπακίων" ξέχασα να αναφέρω ότι σε πολλές "οικιακές" υλοποιήσεις, υπάρχουν και ανάλογα "pure direct" με ικανά αποτελέσματα... έλα όμως που το πρόβλημα δεν είναι στα παντός είδους ρυθμιστικά και bypass τους, αλλά στην προσπάθεια επίτευξης "αχρωμάτιστου ήχου" από τα ns10...

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έλα όμως που το πρόβλημα δεν είναι στα παντός είδους ρυθμιστικά και bypass τους, αλλά στην προσπάθεια επίτευξης "αχρωμάτιστου ήχου" από τα ns10...

 

Aααα γεια σου! Σε ευχαριστω πολυ ;)

(μα καλα... 3:10?!?!?! ::))

 

Για την ιστορια το ns10 ειχε βγει σαν ηχειο για hifi.

 

...έχοντας εμπειρία από κάποια μεγάλα μοντέλα crown και qsc, σίγουρα ο smart fan ήταν μεν αθορυβος, αλλα δεν ξέρω κατα πόσο μέσα σε ένα control room ακόμα και αυτό είναι  ανεκτό

 

Μια λυση που εχει δοθει κατα καιρους σε διαφορα "control room" ειναι να υπαρχουν τα "ταραχοποια"

μηχανακια κι ο ΠιΣις μεσα σε διαφανο γυαλινο ρακ το οποιο περιεχει μεταξυ των αλλων κλιματιστικο

για την ψυξη τους

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

(μα καλα... 3:10?!?!?! ::))

 

7:30...και έχω δρόμο ακόμα....8)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή είμαι πεισματάρης (μάλλον ήμουν), ψάχνοντας κάποτε (πολύ νεότερος και επιρρεπής στο hype) να βρω τι στο δι..λο τους βρίσκουν,

 

εγω ακομα δεν το εχω βρει....ακομα και τα Μπεχρινγκερ δραματικα καλυτερα μου ακουγονται... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gdevelek, συμφωνω στο ότι όντως πολλοί τελικοι έιναι με παθητική ή ''smart'' ψύκτρα, παρ όλα αυτά, έχοντας εμπειρία από κάποια μεγάλα μοντέλα crown και qsc, σίγουρα ο smart fan ήταν μεν αθορυβος, αλλα δεν ξέρω κατα πόσο μέσα σε ένα control room ακόμα και αυτό είναι  ανεκτό   

 

Σχετικά με τους ενισχυτές ΡΑ: πριν χρόνια, στο φόρουμ που πλέον δεν υπάρχει www.avforum.gr, πολλοί audiophiles (αυτοί με τα πλατινένια αυτιά που διατείνονται πως ακούνε διαφορές στα καλώδια ρεύματος) είχαν αναστατωθεί γιατί είχαν ανακαλύψει και επιβεβαιώσει πως ο ΡΑ ενισχυτής της Behringer EuroPower 1500, που τότε κόστιζε 300Ε, ήταν εξαιρετικός στην οδήγηση απαιτητικών ηχείων τύπου Magnepan & Martin-Logan. Οι ελάχιστοι που ενοχλούνταν από το ανεμιστηράκι (μάλλον δεν έκανε πολύ θόρυβο διαφορετικά ειδικά αυτοί οι χρήστες δεν θα το ανέχονταν) το άλλαξαν με ανεμιστηράκι Papst και βεβαίωναν πως πλέον δεν ακουγόταν.

 

Αν θέλεις πολύ καλό deal σε ενισχυτή υψηλής ποιότητας μπορείς να κοιτάξεις τις αγγελίες στο avsite.gr, αν περιμένεις 2-3 εβδομάδες είναι βέβαιο πως θα βρεις εξαιρετικές ευκαιρίες, δηλαδή HiFi ως και HighEnd ενισχυτές χωρίς - φυσικά - ανεμιστηράκι σε τιμές που θα ξεκινούν από τα 200Ε περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου