Προς το περιεχόμενο

Διαφορές μεταξύ Tubescreamers


Arael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά

 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά Tubescreamer. Λόγω ότι μένω επαρχία δεν έχει καταστήματα

και η αναζήτηση γίνεται μέσω Net.

 

Θα μπορούσε κανείς να με διαφωτίσει σχετικά με τις διαφορές TS9 και TS 808.

 

Η χρήση που το θέλω είναι για mild overdrive blues/rock αλλά και για να μπουστάρω

άλλα overdrives και τον ενισχυτή μου. (Παίζω από κλασσικό ροκ/μπλουζ μέχρι μέταλ)

 

Αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο (tubescreamer clones κτλ)χτυπήστε ελεύθερα.

Αν μπορείτε links από videos κτλ καλοδεχούμενα και αυτά.

 

Προς βοήθεια σας θα συνεργαστεί με:

Carl Martin Quattro

Fulltone Fuzz 70

Suhr Riot

Marshall JCM 2000 DSL

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω για το TS 808 που έχω εδώ και πολλά χρονιά.

 

Είναι ένα εξαιρετικό πετάλι που συνεργάζεται άψογα με οποιονδήποτε ενισχυτή το έχω βάλει (Marshall Park 30, Marshall AVT100, VHT Lead 20).

 

Το χρησιμοποιώ και στα ρυθμικά, τα οποία σφίγγει αρκετά, αλλά και στα σόλο σαν booster. Να προσθέσω ότι παίζω hard rock/metal, οπότε το πετάλι μπαίνει πάνω από την βρωμιά του ενισχυτή.

 

Τα 3 ποτενσιόμετρα που έχει (gain, tone, level) είναι πολύ "υπάκουα" στις μετακινήσεις τους και θα μπορέσεις εύκολα να το φέρεις εκεί που θέλεις ηχητικά.

 

Στο καθαρό κανάλι προσθέτει πολύ ωραίο χαρακτήρα για μπλουζιές αν και δεν το πολυχρησιμοποιώ με αυτόν τον τρόπο.

 

Ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα τα παραπάνω.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Θα μπορούσε κανείς να με διαφωτίσει σχετικά με τις διαφορές TS9 και TS 808...

 

"The TS-808 is a smoother, richer sound with less harshness in the high end. It is more transparent and allows more of the guitar's true tone and your playing to come through. The tonal spectrum is wider and more natural. It is a subtle difference but it's enough that TS-808s are going for $450+"

http://www.analogman.com/tshist.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγαπημενο μου πεταλι απο τοτε που ασχολουμε με το DIY

Η βασικη διαφορα τους ειναι σε δυο αντιστασεις στο τελος του κυκλωματος το οποιο δινει το αποτελεσμα που λεει παραπανω ο φιλος.

Απο τις μεγαλυτερες απατες σε τιμη πεταλιου.

Μας τα εχουν κανει αεροστατα με τα ειδικα τσιπακια τις καθε εκδοσης

Εγω που δεν ειμαι καν ηλεκτρονικος το εφτιαξα με 20 ευρω

Ειναι πολυ απλο σε κατασκευη και αν δεν μπορεις εσυ βρες ενα φιλο που ξερει να κολλαει με κολλητιρι και εισαι ετοιμος.

Ακου 450 ευρω

Με τοσα φτιαχνεις καμια εικοσαρια πεταλια.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που δεν καταλαβαίνουν όσοι δεν έχει παίξει με ΤS, είναι ότι το πετάλι αυτό είναι φτιαγμένο για να δουλεύει με έναν ήδη "φορτωμένο" ενισχυτή. Πολλοί το αγοράζουν και περιμένουν πιο πολλά γκάζια? και απογοητεύονται. Κατά την ταπεινή μου γνώμη όσο πιο πολύ φορτωμένος ο ενισχυτής τόσο καλύτερα δουλεύει.

Αν το θέλεις γι'αυτό είναι μια καλή επιλογή αλλά πια με τόσους κατασκευαστές υπάρχουν και καλύτερες.... και πιστεύω ότι με αυτά που ήδη έχεις δεν το χρεάζεσαι... :)

 

 

 

 

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που δεν καταλαβαίνουν όσοι δεν έχει παίξει με ΤS, είναι ότι το πετάλι αυτό είναι φτιαγμένο για να δουλεύει με έναν ήδη "φορτωμένο" ενισχυτή. Πολλοί το αγοράζουν και περιμένουν πιο πολλά γκάζια? και απογοητεύονται. Κατά την ταπεινή μου γνώμη όσο πιο πολύ φορτωμένος ο ενισχυτής τόσο καλύτερα δουλεύει.

Αν το θέλεις γι'αυτό είναι μια καλή επιλογή αλλά πια με τόσους κατασκευαστές υπάρχουν και καλύτερες.... και πιστεύω ότι με αυτά που ήδη έχεις δεν το χρεάζεσαι... :)

 

 

Μα για αυτό το λόγο ακριβώς το θέλω!!!

Έχω γκάζια μπόλικα και από τον ενισχυτή και από τα πετάλια μου.

Το TS το θέλω για να σπρώχνει τα υπόλοιπα ή να λειτουργεί μόνο του

σε low/vintage gain φάσεις.  ;) ;)

 

Άλλοι καταστευαστές όπως Jam pedals Tubedreamer κτλ τι λένε;

 

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον φαίνεται και το glove από Electro Harmonix. Ρίξε μία ματιά!! Τα tubescreamer και γώ πιστεύω είναι απείρως υπερτιμημένα

 

 

 

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω τα εμαθα ως Diyer τα ts. Το καλύτερο tubescreameroειδες που είχα παίξει ειναι το fulltone OCD. Εντάξει εχει αλλάξει ο τυπος πόλυ το κύκλωμα αλλά απο τοπολογία ειναι το ίδιο νομίζω.

Βάζοντας το δίπλα δίπλα με το 808 έκανε τον ίδιο ήχο χωρις να ξεχωρίζει. Παρόλα αυτά έχει κιάλλο γκειν για να παίζει και μόνο του.

Επίσης συγκρινόμενο με ts9 reissue κέρδισε ήχητικα σε χαμήλη bluez παραμορφωση στυλ steve ray vaughan. Και ετσι μου το κράτησε ο δασκαλός μου.

 

Το πετάλι είναι πολύ όμορφα ισορροπημένο στο ΕQ του, γιαυτο το γουσταρω και είναι για τα πάντα απο χαλαρό mexri μεταλ. Ειναι πολυ πιο γεμάτο και ακουγεται μοντέρνο.

 

Στις αγγελίες παιζει στο κατοστάρικο ενω ενας diy κλώνος είναι πιο φτηνος.

Και να τονίσω οτι δεν με πληρωνουν τίποτα απλα μαρεσει παρα πολυ...χαχαχαχα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνωντας τώρα και στην Electroharmonix βρήκα αυτό

 

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_east_river_drive.htm

 

Σε βιντεάκια που το άκουσα ακούγεται ίδιο με το Ibanez TS9 και έχει και

το ίδιο τσιπάκι JRC4558 στα μισά λεφτά.

 

Ξέρει κανείς κάτι;

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου