Προς το περιεχόμενο

Διαφορές μεταξύ Tubescreamers


Arael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα αυτά τα overdrives τα 'βγαλε πρόσφατα η electro harmonix!! Κάνε scroll down εδώ και δές τα review αγοραστων, ίσως σε βοηθήσουν. Δύο το συγκρίνουν και με το tubescreamer

 

http://www.musiciansfriend.com/amplifiers-effects/electro-harmonix-east-river-drive-overdrive-guitar-effects-pedal

 

 

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση λιγο off topic, αλλα δεν θα ηθελα να ανοιξω αλλο ποστ μιας και απευθυνεται στους γνωστες των tubescreamers,

ο ηχος τους σε σχεση με το Boss SD1 ειναι παραπλήσιος?

ή ειναι εντελώς αλλα πετάλια?

Ρωτάω γιατι το boss εχει πολλα μεσαία και θα ήθελα κατι πιο scooped στον ηχο μου (για πιο hard rock παιξιματα.

 

Αυτό μπορεί να μου το δώσει ενα tubescreamer ή το SD1 ειναι η προταση της boss σε ηχο αλλα tubescreamer?

 

 

προφανως ρυθμίζοντας το tone δεν εχω καταφερει να πετύχω τον ηχο που θέλω

 

Σας ευχαριστω και συγνώμη για το off topic!  :)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Μάλλον, το sd1 είναι ό,τι πιο κοντά σε tubescreamer από Boss μεριά.

 

Μπάντως, για μπουστάρισμα πεταλιών κάνουν και πιο φτηνά πετάλια κατ'εμέ πχ. bad monkey, joyo vintage overdrive, τα οποία είναι  απομιμήσεις TS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση λιγο off topic, αλλα δεν θα ηθελα να ανοιξω αλλο ποστ μιας και απευθυνεται στους γνωστες των tubescreamers,

ο ηχος τους σε σχεση με το Boss SD1 ειναι παραπλήσιος?

ή ειναι εντελώς αλλα πετάλια?

 

 

 

Ο ήχος είναι, όπως ακριβώς σου λένε και τα αυτιά σου, πολύ παραπλήσιος, με έντονα μεσαία σαν κυρίως γνώρισμα. Η βασική διαφορά τους  είναι το συμμετρικό (TS-οειδή) και το ασυμμετρικό ( boss sd-1) κλιπάρισμα, το οποίο έχει μεν τις διαφορές του, κυρίως σε αίσθηση αλλά όχι στο συνολικό EQ του ήχου.

 

Για αυτό που ψάχνεις... Fulltone OCD. Πολύ πιο "flat" EQ, πολλά περισσότερα μπασα και πρίμα, τρομερό για ρυθμικό παίξιμο κυρίως. Για τα solos βέβαια, καλό είναι να έχεις ΚΑΙ ένα TS δίπλα του. Ταιριάζουν εξαιρετικά καλά, ακριβώς γιατί έχουν διαφορετικό EQ και συμπληρώνει το ένα το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο ήχος είναι, όπως ακριβώς σου λένε και τα αυτιά σου, πολύ παραπλήσιος, με έντονα μεσαία σαν κυρίως γνώρισμα. Η βασική διαφορά τους  είναι το συμμετρικό (TS-οειδή) και το ασυμμετρικό ( boss sd-1) κλιπάρισμα, το οποίο έχει μεν τις διαφορές του, κυρίως σε αίσθηση αλλά όχι στο συνολικό EQ του ήχου.

 

Για αυτό που ψάχνεις... Fulltone OCD. Πολύ πιο "flat" EQ, πολλά περισσότερα μπασα και πρίμα, τρομερό για ρυθμικό παίξιμο κυρίως. Για τα solos βέβαια, καλό είναι να έχεις ΚΑΙ ένα TS δίπλα του. Ταιριάζουν εξαιρετικά καλά, ακριβώς γιατί έχουν διαφορετικό EQ και συμπληρώνει το ένα το άλλο.

 

Ευχαριστώ πολυ!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα κατι πιο scooped στον ηχο μου (για πιο hard rock παιξιματα).

 

Bάλε μεσαία να γεμίσει ο ήχος ρει, δεν θα παίζεις pantera, hard rock θα παίζεις :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου