Προς το περιεχόμενο

Πιθανώς ο καλύτερος ελληνας κιθαρίστας


gathulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ας δεχθώ ότι τεχνικά ο McLaughlin είναι καλύτερος του Malmsteen,που δεν είναι.Γιατί:

1)Έχει ΠΟΛΥ χειρότερο δεξί,το alternate (και economy συχνά)picking του Σουηδού είναι απείρως πιο ακριβές,δουλεμένο και καθαρό.

2)Το legato του Malmsteen είναι πιο άνετο,πιο ακριβές,σχεδόν 2η φύση.Ο McLaughlin είναι πιο sloppy.

3)Ξέρει ο McLaughlin τι είναι το sweep picking;Γιατί ο Malmsteen το έχει κάνει ολόκληρη σχολή.

 

Αυτά περί τεχνικής.Τα της κιθάρας βρε Καταρράκτη δεν τα κατέχεις,γιατί πρέπει η άποψή σου να είναι πανάκεια;

 

Δηλαδή για σένα η διαφορά του Malmsteen με τον McLaughlin είναι τέτοια που την παραλληλίζεις με ένα 10χρονο και έναν επαγγελματία πιανίστα;  ::)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι. Αν και θα προτιμούσα εξήγηση για τους δύο μεγάλους κιθαριστες που σε ρώτησα παραπάνω. Αλλά και για το 10χρονο μου κάνει.

...Καληνυχτα Ray. hello2.gif Χαρηκα που τα ειπαμε. Ειναι ωραια να συζητας επι ωρες για αυτονοητα πραγματα αλλα οπως σου ειπα, δεν εχω ουτε τον χρονο ουτε την ορεξη γι αυτο. Πρεπει να ετοιμαστω γιατι κατα τις 9 την κανω για να δω τον Κοντραφουρη και τους Blues Revenge. Στη Χαλκιδα για οποιον ενδιαφερεται.

Σε αφηνω με ενα live κομματι του φιλτατου McLaughlin.

 

 

(@Bill, κατεβαζεις δισκογραφιες asap. Και σε μερικους μηνες τα ξαναλεμε. Για να δουμε αν θα μου πεις τα ιδια...)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χειροτερο alternate picking κ sloppy legato ο mclaughlin????ε οχι ρε δικε μου....την είπες τωρα.ρε παιδια δεν μπορει να συγκριθει ένας κιθαριστας που αυτοσχεδιαζει με εναν που ΓΡΑΦΕΙ τα σολο του.αλλα κ να το αφησουμε αυτο....ακου λιγο το after the rain,i λιγο mahavishnu orchestra κ θα αλλαξεις σίγουρα γνωμη οσον αφορα το alternate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

(@Bill, κατεβαζεις δισκογραφιες asap. Και σε μερικους μηνες τα ξαναλεμε. Για να δουμε αν θα μου πεις τα ιδια...)

 

Εγώ θα την κατεβάσω τη δισκογραφία αν και μεγάλωσα σε ένα σπίτι που πάντα έπαιζε ο McLaughlin εκτός όλων των άλλων.Η άποψή μου περί τεχνικής (το ξανατονίζω) θα είναι η ίδια,με βάση τα κριτήρια που έθεσα πιο πάνω.

 

Το ότι είναι εξαιρετικός μουσικός και συνθέτης δεν το αμφισβήτησε κανείς.Αλλά τεχνικά υπάρχουν αρκετοί ανώτεροι κιθαρίστες.Τι να κάνουμε τώρα;! ;D

 

χειροτερο alternate picking κ sloppy legato ο mclaughlin????ε οχι ρε δικε μου....την είπες τωρα.ρε παιδια δεν μπορει να συγκριθει ένας κιθαριστας που αυτοσχεδιαζει με εναν που ΓΡΑΦΕΙ τα σολο του.αλλα κ να το αφησουμε αυτο....ακου λιγο το after the rain,i λιγο mahavishnu orchestra κ θα αλλαξεις σίγουρα γνωμη οσον αφορα το alternate

 

Πάμε πάλι.Συγκριτικά με τον Malmsteen,έχει χειρότερο δεξί χέρι και ναι,πιο sloppy.Άκου το Trilogy op.5 Suite και θα καταλάβεις ακριβώς τι εννοώ.Επειδή σε αυτό το forum ο Malmsteen δεν είναι αρεστός επειδή δεν παίζει 3 νότες κάθε 2 κομμάτια,δε σημαίνει ότι θα τον εκμηδενίσουμε και εντελώς.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Καληνυχτα Ray. hello2.gif Χαρηκα που τα ειπαμε.

 

Καληνύχτα και καλά κρασιά (με τους Blues Revenge)... ;)

 

Ας δεχθώ ότι τεχνικά ο McLaughlin είναι καλύτερος του Malmsteen,που δεν είναι.Γιατί:

1)Έχει ΠΟΛΥ χειρότερο δεξί,το alternate (και economy συχνά)picking του Σουηδού είναι απείρως πιο ακριβές,δουλεμένο και καθαρό.

2)Το legato του Malmsteen είναι πιο άνετο,πιο ακριβές,σχεδόν 2η φύση.Ο McLaughlin είναι πιο sloppy.

3)Ξέρει ο McLaughlin τι είναι το sweep picking;Γιατί ο Malmsteen το έχει κάνει ολόκληρη σχολή.

 

Bill απλά δεν υπάρχει καλύτερος.

 

Επειδή το καλύτερος μπορούμε να τα πούμε για πράγματα τα οποία είναι μετρήσιμα. Όμως οι όροι "ακριβές, δουλεμένο και καθαρό" δεν είναι ούτε μετρήσιμοι, ούτε καν διαπιστώσιμοι (υπάρχει η λέξη;). Ισχύουν μόνο για σένα.

 

Eγώ στην τρέλλα μου για τον McLaughlin μπορεί να σου πω ότι ισχύουν ακριβώς τα αντίθετα. Ότι σε όλα αυτά είναι καλύτερος από τον Malmsteen. Άντε βγάλε με λάθος.

 

χειροτερο alternate picking κ sloppy legato ο mclaughlin????ε οχι ρε δικε μου....την είπες τωρα.ρε παιδια δεν μπορει να συγκριθει ένας κιθαριστας που αυτοσχεδιαζει με εναν που ΓΡΑΦΕΙ τα σολο του.αλλα κ να το αφησουμε αυτο....ακου λιγο το after the rain,i λιγο mahavishnu orchestra κ θα αλλαξεις σίγουρα γνωμη οσον αφορα το alternate

 

Edit: Νάτος! Είδες;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν τον εκμηδενιζει κανείς σωφρον τον malmsteen.ειναι κιθαρισταρα.απλα σε σχεση με ενα τερας σαν τον μακλαφλιν ειναι μαθητουδι,κακα τα ψεμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν τον εκμηδενιζει κανείς σωφρον τον malmsteen.ειναι κιθαρισταρα.απλα σε σχεση με ενα τερας σαν τον μακλαφλιν ειναι μαθητουδι,κακα τα ψεμματα

Σοφα λογια...meditate.gif

 

Μας ξεκουφανες βρε Ray...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Bill απλά δεν υπάρχει καλύτερος.

 

Επειδή το καλύτερος μπορούμε να τα πούμε για πράγματα τα οποία είναι μετρήσιμα. Όμως οι όροι "ακριβές, δουλεμένο και καθαρό" δεν είναι ούτε μετρήσιμοι, ούτε καν διαπιστώσιμοι (υπάρχει η λέξη;). Ισχύουν μόνο για σένα.

 

Eγώ στην τρέλλα μου για τον McLaughlin μπορεί να σου πω ότι ισχύουν ακριβώς τα αντίθετα. Ότι σε όλα αυτά είναι καλύτερος από τον Malmsteen. Άντε βγάλε με λάθος.

 

Edit: Νάτος! Είδες;

 

Συμφωνώ απόλυτα πως εν τέλει αυτές οι συζητήσεις δεν έχουν νόημα και όντως δεν είναι μετρήσιμες έννοιες αυτές που αναλύουμε,όμως μπορούμε να τις ακούσουμε.

 

Για παράδειγμα στο τραγούδι Fire and Ice(1992) φαίνεται εξόφθαλμα η τεχνική αρτιότητα του.Δε νομίζω πως υπάρχουν πολλοί που μπορούν να επιδείξουν τέτοιο επίπεδο τεχνικής σε συνδυασμό με τέτοιο vibrato και bends.Βέβαια αυτή η σκέψη είναι καθαρά υποκειμενική.

 

Δε θα το συνεχίσω περαιτέρω γιατί αν 19 ετών,θεωρώ πως είμαι αρκετά μεγάλος σε ηλικία για να ξέρω πότε οι συζητήσεις δεν έχουν νόημα.

 

*Ο όρος ''διαπιστώσιμος-η-ο'' υπάρχει,αλλά συναντιέται σπάνια.Νόμιζα πως δεν ευσταθούσε,αλλά τον είδα να χρησιμοποιείται σε μια διατριβή περί Αριστοτελικής Ηθικής,οπότε... :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκαστος στο ειδος του....Και τον Mc laughlin να τον παρεις και να τον πας στην ταβερνα του Γατου ;D την ωρα που παιζει την ταξιμαρα του ο Μπαμπης ο Βουρδουμπασης και του πεις παιξε ταξιμι θα παρει τα... jewels του μαγαζατορα ;D.

 

Eγω παντως προτιμω χιλιες φορες να ακουω αυτην την παιχτουρα εδω απο οποιοδηποτε Mclaughlin.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου