Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με ηλεκτρικά κιθάρας!


panosthemaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή κουράστηκα να κολλάω,να ξεκολλάω,να ξανακολλάω και να ξαναξέκολλάω

ποτενσιόμετρα,5 θέσιους,input jacks κλπ,ζητώ την βοήθεια από κάποιον που να έχει ιδέα απο

ηλεκτρικά κιθάρας!

Προβλήματα κιθάρας λοιπόν..ας κάνουμε ένα πρόλογο..

έχω τα εξής υλικά και τα τοποθετώ πάνω σε μία rg550.

CTS pots 500κ,καινουριο input jack,5θεσιο που ειχε,dimarzio double whammy για την θεση bridge.

Εφόσον τοποθετώ τα πάντα όπως στο official wiring (http://www.musiker-board.de/attachments/f3-musik-instrumente-know-how//f75-e-gitarren-forum//f39-modifikation-technik-gitarrenbau-e-git//199909d1323266984-ibanez-rg1570-verkabelung-ibanez-rg1570-wiring-large.gif)(μου λείπει μόνο το πυκνωτάκι για το volume) αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα.

 

1)Το volume μεχρι το 8 δεν "ανοίγει" και ξαφνικά δυναμώνει απότομα στο 9-10

2)η κιθαρα ακούγεται μπουκωμένη αλλά άμα κολλήσω κατευθείαν το hot που έρχεται απο το input jack πάνω στον πενταθέσιο(στην 4η συγκεκριμενα θεση απο τις 8 που κολλάμε τα καλώδια)ακούγεται κανονικα!

3)Ο μαγνήτης ενώ τον έχω κολλήσει όπως λέει τo diagram του dimarzio,ενώ ακούγεται σαν humbucker όταν πάω να κάνω pinch harmonics δεν κάνει!Ύστερα διάβασα για κάτι του τύπου διαφορά φάσης και έπρεπε να κολλήσω τα καλώδια διαφορετικά.Το κάνω και αυτό αλλα στην 2η θέση του 5θεσιου που λειτουργει ο middle και ο ενας bridge μαζι,έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ χαμηλό σήμα!

Και καλώδια άλλαξα,και πάλι τίποτα...ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ ΚΙΘΑΡΑ!!!

 

Επειδή λεφτά δεν παίζουν από πουθενά,και επειδή κουράστηκα να ασχολούμαι άλλο,

αν κάποιος έχει την ευγενική καλοσύνη να μου λύσει αυτές τις απορίες θα του ήμουν ευγνώμων...

 

 

ΥΓ.. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ!!!!ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑΚΑΨΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ!!!! :P

Aoshi Shinomori...Πολυ μπροστα ο τυπος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί χρησιμοποιείς Ibanez wiring σε Dimarzio μαγνήτη;

Δες εδώ: http://www.dimarzio.com/sites/default/files/diagrams/IBZmod.pdf

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον μαγνήτη τον έχω κολλήσει όπως το σχεδιάγραμμα που μου έστειλες.

Και τα υπόλοιπα όπως το official ibanez wiring

:/

Aoshi Shinomori...Πολυ μπροστα ο τυπος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ. Δεν κατάλαβα καλά.

 

Πάντως εδώ είσαι out-of-phase σίγουρα.

Το κάνω και αυτό αλλα στην 2η θέση του 5θεσιου που λειτουργει ο middle και ο ενας bridge μαζι,έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ χαμηλό σήμα!

Κάτι δεν κάνεις καλά με τα καλώδια. Ξανατσέκαρε.

Ο Double Whammy είναι του κουτιού;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κουράστηκα να κολλάω,να ξεκολλάω,να ξανακολλάω και να ξαναξέκολλάω

ποτενσιόμετρα,5 θέσιους,input jacks κλπ,ζητώ την βοήθεια από κάποιον που να έχει ιδέα απο

ηλεκτρικά κιθάρας!

Προβλήματα κιθάρας λοιπόν..ας κάνουμε ένα πρόλογο..

έχω τα εξής υλικά και τα τοποθετώ πάνω σε μία rg550.

CTS pots 500κ,καινουριο input jack,5θεσιο που ειχε,dimarzio double whammy για την θεση bridge.

Εφόσον τοποθετώ τα πάντα όπως στο official wiring (http://www.musiker-board.de/attachments/f3-musik-instrumente-know-how//f75-e-gitarren-forum//f39-modifikation-technik-gitarrenbau-e-git//199909d1323266984-ibanez-rg1570-verkabelung-ibanez-rg1570-wiring-large.gif)(μου λείπει μόνο το πυκνωτάκι για το volume) αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα.

 

1)Το volume μεχρι το 8 δεν "ανοίγει" και ξαφνικά δυναμώνει απότομα στο 9-10

2)η κιθαρα ακούγεται μπουκωμένη αλλά άμα κολλήσω κατευθείαν το hot που έρχεται απο το input jack πάνω στον πενταθέσιο(στην 4η συγκεκριμενα θεση απο τις 8 που κολλάμε τα καλώδια)ακούγεται κανονικα!

3)Ο μαγνήτης ενώ τον έχω κολλήσει όπως λέει τo diagram του dimarzio,ενώ ακούγεται σαν humbucker όταν πάω να κάνω pinch harmonics δεν κάνει!Ύστερα διάβασα για κάτι του τύπου διαφορά φάσης και έπρεπε να κολλήσω τα καλώδια διαφορετικά.Το κάνω και αυτό αλλα στην 2η θέση του 5θεσιου που λειτουργει ο middle και ο ενας bridge μαζι,έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ χαμηλό σήμα!

Και καλώδια άλλαξα,και πάλι τίποτα...ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ ΚΙΘΑΡΑ!!!

 

Επειδή λεφτά δεν παίζουν από πουθενά,και επειδή κουράστηκα να ασχολούμαι άλλο,

αν κάποιος έχει την ευγενική καλοσύνη να μου λύσει αυτές τις απορίες θα του ήμουν ευγνώμων...

 

 

ΥΓ.. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ!!!!ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑΚΑΨΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ!!!! :P

σε αυτο ισως να παιζει ρολο,αν το ποτ ειναι γραμμικο ή λογαριθμικο...δε φταιει η κολληση!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχεις φάει πολύ σπάσιμο με την κ :-X :-Xκιθάρα(sorry κι'όλας)

 

 

2)η κιθαρα ακούγεται μπουκωμένη αλλά άμα κολλήσω κατευθείαν το hot που έρχεται απο το input jack πάνω στον πενταθέσιο(στην 4η συγκεκριμενα θεση απο τις 8 που κολλάμε τα καλώδια)ακούγεται κανονικα!

 

 

Όταν το κάνεις αυτό και ακούγεται κανονικά η κιθάρα το volume pot δουλεύει κανονικά ή σου κάνει πάλι νούμερα?

Θυμάμαι που πιθανόν να είχες κάποιο θέμα μα το ποτ

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Το volume μεχρι το 8 δεν "ανοίγει" και ξαφνικά δυναμώνει απότομα στο 9-10

Αν το volume είναι λογαριθμικό (500K log ή 500KA) τότε είναι φυσιολογικό αυτό που αντιμετωπίζεις. Αν είναι γραμμικό κάτι δεν πάει καλά.

 

2)η κιθαρα ακούγεται μπουκωμένη αλλά άμα κολλήσω κατευθείαν το hot που έρχεται απο το input jack πάνω στον πενταθέσιο(στην 4η συγκεκριμενα θεση απο τις 8 που κολλάμε τα καλώδια)ακούγεται κανονικα!

Καλό είναι αυτό! Άρα το πρόβλημα σου βρίσκεται στην καλωδίωση που έχεις κάνει από εκεί και μετά δλδ στο volume και στο tone.

Θα σου πρότεινα να το πας ένα-ένα, δλδ επόμενο στάδιο να βάλεις το volume στο παιχνίδι, το hot δλδ στο μεσαίο του volume αλλά χωρίς το tone συνδεδεμένο πάνω του, πως ακούγεται? Μετά βάλε και το tone, δεν μπορεί κάπου θα φανεί το πρόβλημα.

 

3)Ο μαγνήτης ενώ τον έχω κολλήσει όπως λέει τo diagram του dimarzio,ενώ ακούγεται σαν humbucker όταν πάω να κάνω pinch harmonics δεν κάνει!Ύστερα διάβασα για κάτι του τύπου διαφορά φάσης και έπρεπε να κολλήσω τα καλώδια διαφορετικά.Το κάνω και αυτό αλλα στην 2η θέση του 5θεσιου που λειτουργει ο middle και ο ενας bridge μαζι,έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ χαμηλό σήμα!

Αυτό το πρόβλημα το έχεις με το volume και tone στο σήμα? Δηλαδή όταν η κιθάρα ακούγεται μπουκωμένη όπως λες? Όταν είχες βάλει το hot της εξόδου στον 5θέσιο δοκίμασες να κάνεις pinch harmonics?

 

ΥΓ.. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ!!!!ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑΚΑΨΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ!!!! :P

Σ'αυτές τις περιπτώσεις κάνε yoga και αντιμετώπισε τα προβλήματα με υπομονή και ηρεμία! Όχι τίποτα άλλο, για να μην καις και τα χέρια σου!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το volume είναι λογαριθμικό (500K log ή 500KA) τότε είναι φυσιολογικό αυτό που αντιμετωπίζεις. Αν είναι γραμμικό κάτι δεν πάει καλά.

Νομίζω ότι είναι ανάποδα (αν είναι γραμμικό είναι φυσιολογικό) αλλά δεν παίρνω και όρκο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου