Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με αγορά Dell laptop


Alter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

μετα την πρωτη εβδομαδα οπου δεν διαπιστωσε κανενα προβλημα το service, το ξαναστειλαμε απο την καλλιθεα πισω (γιατι στην καλλιθεα το ειδανε κατευθειαν). Σε μια εβδομαδα επιστρεφει το λαπτοπ καλλιθεα με αλλαγμενο υποτιθεται πληκτρολογια, το ανοιγουμε, παλι το ιδιο προβλημα, spacebar που χανει πατηματα εκτος κι αν βαζεις τερμα δυναμη. Ξαναφευγει στα κεντρικα, και σημερα μου τηλεφωνουν

 

ακουστε επισημη απαντηση e-shop απο καποιον κυριο Νταλιαπε Κωνσταντινο του τεχνικου τμηματος

 

θεωρουν οτι το προβλημα με το spacebar που χανει πατηματα οφειλεται σε drivers του linux (με το οποιο πωλειται το μηχανημα καινουργιο), και μου λενε οτι η εγγυηση τους δεν καλυπτει θεματα software, και οτι πρεπει η να παρω το μηχανημα οπως ειναι και να βρω λυση μονος (ενδεχομενως με αλλα λειτουργικα), η να κανω επιστροφη, παιρνοντας πολυ λιγοτερα χρηματα επειδη το προιον εχει ανοιχτει!

 

κατα ποσο αυτα μπορει να ισχυουν κρινετε μονοι σας..

 

οποτε η συνεχεια σε συνηγορο καταναλωτη, η δικηγορο, και θα ενημερωσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...οτι το προβλημα με το spacebar που χανει πατηματα οφειλεται σε drivers του linux...

Δηλαδή με άλλο λειτουργικό (π.χ. Windows) λειτουργεί κανονικά;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

η απαντηση που πηρα ηταν: εμεις τα δοκιμαζουμε με δικα μας λειτουργικα.. (!!), το μηχανημα δεν εχει κανενα λειτουργικο προβλημα κτλ... και μονο ο ισχυρισμος του οτι το πληκτρο εχει αποκριση μονο με τερμα δυναμη ειναι θεμα drivers και οχι μηχανικο, δεν στεκει...

 

.. τι να πω.. εφοσον το e-shop δουλευει αν δεν κανω λαθος με 2% κερδος, αμφιβαλλω ακομα και την αντικατασταση του πληκτρολογιου αν εκαναν, ουτως η αλλως μονο το spacebar ειχε αλλη αισθηση. Τωρα αν οι υπαλληλοι εκει ειναι απληρωτοι ποιος ξερει ποσον καιρο (οπως συμβαινει σε γνωστους σε αλλα e-shop), φανταζομαι αναλογη εξυπηρετηση θα παιρνεις...

 

.. μιλαω με την dell και με τον συνηγορο καταναλωτη αυριο για να δω. Στην τελικη θα πληρωσω και δικηγορο γιατι δεν ανεχομαι να με κοροιδευουν καταπροσωπα .. παντως θα την κυκλοφορησω παντου αυτη την ιστορια, γιατι αν δε σεβεσαι τον πελατη, ας μεινεις ανεργος, για να δουλεψουν οι σωστοι επαγγελματιες που το κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δηλαδή με άλλο λειτουργικό (π.χ. Windows) λειτουργεί κανονικά;

Έστω και σε DOS, λειτουργεί κανονικά;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν ξερω ειναι στο e-shop το μηχανημα, και μου ειπαν οτι δεν ειναι δικη τους δουλεια να το ψαξουν αυτο, αλλα πρεπει να το παρω ετσι και να το κοιταξω εγω..  ;D

 

.. τι να σου πω, να βαλουμε στοιχημα οτι με οτιδηποτε λειτουργικο το ιδιο θα ειναι?   ;D  η dell παντως μου ειπε οτι δεν εχει συμβει ποτε κατι τετοια, μονο μηχανικα ειναι τα θεματα τετοιας φυσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή μου έκανε πολύ εντύπωση η απάντηση τους μιας και να έχει θέμα με drivers keyboard εχω αιώνες να δώ ... το έψαξα λίγο και όντως υπάρχουν περιπτώσεις laptop που στα ubuntu (που φαντάζομαι οτι έχει το laptop) δεν δουλεύουν αλλα εκεί μιλάμε για περιπτώσεις που δεν δουλεύουν καθόλου οχι όταν θέλει πολύ πίεση

 

ενημερωτικά καθαρά μήπως και συμβαίνει τελικά κάτι τέτοιο http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1608293

 

αν και θα πόνταρα τα λεφτά μου στο μηχανικό πρόβλημα και ότι προσπαθούν να την "σκαπουλάρουν"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω ειναι στο e-shop το μηχανημα, και μου ειπαν οτι δεν ειναι δικη τους δουλεια να το ψαξουν αυτο, αλλα πρεπει να το παρω ετσι και να το κοιταξω εγω..  ;D

 

.. τι να σου πω, να βαλουμε στοιχημα οτι με οτιδηποτε λειτουργικο το ιδιο θα ειναι?   ;D  η dell παντως μου ειπε οτι δεν εχει συμβει ποτε κατι τετοια, μονο μηχανικα ειναι τα θεματα τετοιας φυσης

 

πήγαινε με καμιά 10-αριά live cds απο διάφορα distro linux και κανα HirensBoot CD και να απαιτήσεις να κάνουν τη δοκιμή μπροστά σου... να και αυτό θα έπρεπε να το κάνουν απο μόνοι τους μιας και νομίζω ότι είναι δουλειά τους... άσχετα αν το λειτουργικό είναι opensource

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν το χτυπας το πληκτρο δεν χανει ποτε. αλλα με κανονικη πιεση χανει. Ειναι πολυ ευκολο δηλαδη να βρεις την πιεση ωστε να 'κλικαρει' συνεχως χωρις να δινει τιποτε, το οποιο ειναι αδυνατο και με τα αλλα πληκτρα, αλλα και με οσα αλλα λαπτοπ ειχα-εχω δοκιμασει..

 

με hirensboot cd και με μινι windows xp (απο unix) που ειχα δοκιμασει παρουσιαζε το ιδιο προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου