Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με αγορά Dell laptop


Alter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Γεια χαρα.

 

 Αγορασα ενα dell laptop απο το eshop αυτη την τριτη, το οποιο δυστυχως ειχε ελαττωματικο spacebar. Το επεστρεψα την επομενη μερα, αλλα το κεντρικο τμημα service αμφισβητει και το προβλημα (ενω στο μαγαζι που το εδειξα ηταν σε ολους εμφανες - χανει ενα 30% πατηματων το spacebar), και αρνειται οτι το e-shop ειναι υποχρεωμενο να μου αντικαταστησει μηχανημα, η να μου επιστρεψει τα χρηματα, θελωντας να με παραπεμψει στη dell. (Περιπου ο λογος που τα τελευταια 10 χρονια αγοραζω απο εξωτερικο δηλαδη  >:()

 

 Δεν προλαβα να μιλησω με service dell ακομα, αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν εχει κινηθει κανεις νομικα σε τετοια περιπτωση, και αν εχει να προτεινει καποιον δικηγορο που να ξερει αυτα τα θεματα, γιατι φανταζομαι οτι θα ειναι πιο γρηγορη και αποτελεσματικη λυση απο γραμματεια καταναλωτη κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kαλα, εγγυηση δεν εχει? Εχει. Αρα κανονικα και στην χειροτερη περιπτωση θα επρεπε να στο φτιαξουν τζαμπα, αφου δεν στο αλλαζουν και δεν δινουν πισω τα χρηματα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δε με ενδιαφερει να αγορασω ελαττωματικο και επισκευασμενο λαπτοπ (μπορει να ειναι το πληκτρολογιο, αλλα ισως το bus, motherboard, κτλ, κατι που να βγει αργοτερα, δεν ειναι απλη επισκευη η αλλαγη πληκτρολογιου στα λαπτοπ). Ο νομος μας δινει το δικαιωμα αντικαταστασης η υπαναχωρησης απο τη συμβαση. Αλλα ρωταω για δικηγορο γιατι δεν υπαρχει δυστυχως χρονος αλλα ουτε και ορεξη να ασχοληθω πολυ εγω..

 

ουτε φωνες και καυγαδες ψαχνω.. ο καθε εμπορος ας δουλευει οπως θελει και εμεις σαν καταναλωτες πραττουμε αναλογα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλα πρώτα με την Dell.

 

Γιατί να μπεί στον κόπο αφού το e-shop είναι υποχρεωμένο να κάνει την αλλαγή.

Δεν έχει τέτοια, βρες κανά δικηγόρο και βάλ'τον απλά να πάρει τηλέφωνο, νομίζω ότι θα υποχωρήσουν.

 

Με 'κείνα και με τ' άλλα να πως χαλάνε τα ονόματα. Προσωπικά μετά απ' αυτό το thread δεν πρόκειται να ξαναγοράσω απ' το e-shop. Απλά απαράδεκτοι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 'κείνα και με τ' άλλα να πως χαλάνε τα ονόματα. Προσωπικά μετά απ' αυτό το thread δεν πρόκειται να ξαναγοράσω απ' το e-shop. Απλά απαράδεκτοι.

+101

Έχω ζήσει την ίδια ιστορία με άλλους καραγκιόζηδες παλαιότερα.

Χ στο e-shop.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλέ φίλε το ξέρεις το DOA;

DOA σημαίνει Dead On Arrival.

Πότε το αγόρασες;

Δες αν αναφέρει πουθενά στα specs του εν λόγω μηχανήματος στο site του e-shop

για DOA 7 ή 3 ημερών.

Επίσης τρίψε στην μούρη τους και αυτό:

 

https://www.e-shop.gr/support.phtml

 

Kαλή τύχη...!!!

 

 

edit: δεν χρειάζεται να είναι ντε και καλά dead το προιόν, έχω αλλάξει τηλεόραση την δεύτερη μέρα αγοράς επειδή είχε ένα μικρό λειτουργικό πρόβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοίταξα τι γράφει η εγγύηση για ένα τυχαίο Dell laptop στο site του e-shop

και γράφει αυτό ... http://www.e-shop.gr/page.phtml?id=11

πουθενά για DOA...

 

Ενώ για παράδειγμα εδώ ... http://www.e-experts.gr/toshiba-satellite-l50-a-1d9-p-4038.html

κάνει ξεκάθαρα λόγο για DOA ... ελπίζω να βρεις άκρη σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το τι γραφει το καθε καταστημα στα site του η στα συμφωνητικα του δεν εχει νομικη ισχυ, καθοτι υπαρχει σαφης νομος για τις αγορες μηχανηματων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το τι γραφει το καθε καταστημα στα site του η στα συμφωνητικα του δεν εχει νομικη ισχυ, καθοτι υπαρχει σαφης νομος για τις αγορες μηχανηματων

Καλά, μην είσαι και τόσο σίγουρος. Απέχει το νομικό της Ε.Ε. από το "πρακτικό" της Ελλάδας, ας μην επεκταθούμε.

 

Τέλος πάντων, στην περίπτωσή σου θέλω να πιστεύω πως απλά έπεσες σε λάθος υπάλληλο και το πρόβλημά σου θα λυθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου