Προς το περιεχόμενο

Εκμαθηση κομματιων για πλήκτρα


spyraras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να παίζει τα keybords ένα κάποιο τραγούδι που θα έχω διαλέξει, π.χ. να του δωσω τα Dm-C-A#-A-F (στην προκειμένη περίπτωση το sultans of swing) με το τέμπο που θέλω, να το κρατήσει στη μνήμη του, και μετά να παίζω κιθάρα ενώ αυτό θα παίζει μόνο του.

Τότε απλά θέλεις ένα midi file...υπάρχουν άπειρα ΔΩΡΕΑΝ στο νετ. Μετά θέλεις ένα DAW...και καλημέρα μουσική παραγωγή ;)...ούτε keyboards, ούτε τίποτις

 

Ορίστε ;D

http://www.free-midi.org/song/dire_straits-sultans_of_swing.html

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά αν το πάμε έτσι, ποιο MIDI, βάζει ένα μπάκιτράκι και έχει και φωνή και παικταράδες και όλα  ;D ;D ;D

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=NR0f3131RPg

 

 

Πράγματι αν θέλει τζαμάρισμα σε γνωστά κομμάτια, αυτή είναι η καλύτερη λύση  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπαμε...είμαστε "Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή".... ;D ;D

 

Πάντα  8) Μη δούμε έναν άνθρωπο να θέλει να μελετήσει  ;D Αμέσως να τον ρίξουμε στα μπλιμπλίκια να τον καταστρέψουμε  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη δούμε έναν άνθρωπο να θέλει να μελετήσει  ;D

Καλά και εσύ...έχεις δεί κανένα κιθαρίστα να θέλει να γίνει πληκτράς? Δεν είδες την έρευνα ποιούς προτιμούν οι γυναίκες? ;) ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κιθαρίστας και τι πληκτράς  ;D Στον Καιάδα θα μπει και ο eloy να ψάχνει τι σημαίνει send FX και ποιο compressor plug in μπιστάει  ;D Θα ακούει Ντο ματζόρε και θα ρωτάει αν βγαίνει για Mac  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D Στον Καιάδα θα μπει και ο eloy

Στον Καιάδα είναι από τη στιγμή που γράφτηκε εδώ μέσα.... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Καιάδα είναι από τη στιγμή που γράφτηκε εδώ μέσα.... ;D ;D

 

 

Δε λες τίποτα  ;D 6 ποστ έχει ο άμοιρος και ήδη τον έβαλα να ψάχνει δυο προγράμματα  ;D Αν κάνει και το λάθος και πάει για hardware πλήκτρο, θα τον αναλάβει ο waterfall με καμιά διατριβή στα περί Motif και Korg  ;D και τον βλέπω να παρατάει τη μουσική  ;D ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τζαμάρω μόνος μου θέλω. τώρα αν στην πορεία τη δω να κάνω και εγγραφή μαζί με την κιθάρα,,, αυτό σίγουρα θα είναι αργότερα, οπότε βλέπω τότε. Προς το παρόν να παίζω μονος μου θέλω. αυτή τη στιγμή κοιτάζω το προγραμματάκι αυτο και το ψάχνω να δω πως δουλεύει.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. ψάχνομαι ψαχνομαι !! :)

 

  -  Στο μεταξύ γράψατε και άλλα πράγματα και είδα πολλά καλά πράγματα όπως και το midi με ένα τραγούδι που ανέφερα! Ευχαριστώ όλο τον κόσμο εδώ μέσα για τη βοήθειά του.

Κατέβασα αυτό το midi των dire straits, και ακουσα αυτό που ήθελα να κάνω. Να'στε καλά, και γω καλά να μπορώ να σας ζαλίζω με καμιά ερώτηση που και που να μαθαίνουμε πράγματα που δεν ξέρουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τζαμάρω μόνος μου θέλω.

Άρα δεν χρειάζεσαι κανένα πλήκτρο. Ψάξε στο νετ για  μπάκιτράκι (Backing tracks) όπως λέει ο Μάνος. Εάν δε, θέλεις να αλλάζεις τονικότητα, tempo και ήχους κλπ... τα midi files είναι μονόδρομος.

Τώρα βέβαια όλα έχουν τα καλά τους και τα κακά τους...

Απλά τα φράγκα που θα έδινες για πλήκτρο, θα τα δώσεις για κάρτα ήχου και monitors ;)

 

ΥΓ. Να υποθέσω ότι δεν ξέρεις ακριβώς τι μπορείς να κάνεις με τα midi files 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου