Προς το περιεχόμενο

AES/EBU η S/PDIF


romaclis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω στο Control panel της καρτας ηχου μου αυτες τις δυο επιλογες για το Digital Output Format και ηθελα να ρωτησω τι ειναι η καθεμια επιλογη και ποια ειναι αυτη που πρεπει να διαλεξω; Βασικα εχω προβληματα καθυστερησης και οταν αλλαζω το S/PDIF σε AES/EBU φευγει η καθυστερηση και ακουω σωστα αλλα μετα απο λιγη ωρα αρχιζει να μου βγαζει εναν θορυβο που μεγαλωνει οσο παιζει κατι και μολις το σταματαω,σταματαει και ο θορυβος.καμια βοηθεια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου μυρίζει έλλειψη συγχρονισμού digital clock, αν και το πιο πιθανό θα ήταν να μην ακούς καθόλου ήχο, και όχι παράσιτα/θόρυβο.

 

Κατ' αρχάς πες μας ποια κάρτα ήχου έχεις.

Δεύτερον, έχεις συνδεδεμένο κάτι στην ψηφιακή είσοδο/έξοδο; Αν ναι, τότε το σήμα που έρχεται στην κάρτα ή φεύγει από αυτή θα πρέπει να συγχρονιστεί. Αν η κάρτα σου μπορεί να λάβει σήμα συγχρονισμού μέσω της SPDIF/AES ή μπορεί να στείλει σήμα μέσω BNC Word Clock out στη συσκευή που έχεις συνδεδεμένη, τότε θα πρέπει να επιλέξεις τη σχετική ρύθμιση στο control panel της.

 

Όλα αυτά βέβαια είναι εικασίες χωρίς να ξέρω συγκεκριμένα ποιο μηχάνημα έχεις. Οπότε ας αρχίσουμε από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την Tascam  US-600.Συνδεδεμενα πανω της εχω μονο ενα midi keyboard και τα ακουστικα δεν εχω κατι συνδεδεμενο στις αλλες εισοδους. και το control panel αυτο ειναι http://www.gearslutz.com/board/attachments/newbie-audio-engineering-production-question-zone/304129d1344428113-do-all-usb-firewire-audio-interfaces-record-multi-track-tascam-control-panel.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αλλαζω την ωρα που εχω τον θορυβο και φευγει για λιγο αλλα μετα ξαναρχιζει.Ειναι λες κ καθε φορα που αλλαζω κατι απο το  control panel η την αποσυνδεω απο το ρευμα επανερχεται και μετα απο κανα 5-10 λεπτα ξαναρχιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εξωτερικο ειναι.θα το τσεκαρω και αυτο επειδη την καρτα ηχου  την αγορασα απο αμερικη και το τροφοδοτικο ειναι αμερικανικο και εχω μετατροπεα στην πριζα κ μπορει να δημιουργει αυτο προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ρυθμίσεις στο Tascam Panel είναι οκ.

Δοκίμασε να ξαναβάλεις drivers, να αλλάξεις θύρα usb.

Το τροφοδοτικό(Tascam PS-520) παίζει και Αμερική και Ευρώπη χωρίς μετατροπέα τάσης, θέλει απλά έναν αντάπτορα το φις για τις δικές μας πρίζες.

Δοκίμασε αυτά και πες μας.

 

(Έχω την ίδια κάρτα, αγορασμένη από Αμερική επίσης... ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου