Προς το περιεχόμενο

Γιατί στην Ελλάδα δεν αγαπάμε LANEY???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Και το 12άρι μόνο του φτάνει.

Άσε που ο cub 12 νομίζω ότι είναι σχετικά πιο ελαφρύς.

Αν ήταν το βάρος τότε οι Mesa θα πήγαιναν στο πυρ το εξώτερον.

Μεχρι 15 βατ βρισκεις πιο ευκολα αλαφρουτσκους.

Απο 20 κ πανω θα το πληρωσεις με τη μεση σου

Εκτος αν αλλαξεις το μεγαφωνο σε νεοντυμιουμ ή πως στο καλο λεγονται, αλλα δε ξερω αν μπορεις να φτιαξεις καλο καθαρο παραδοσιακο ηχο με τετοια μεγαφωνα. Ενδιαφερον θα ειχε καποιος που θα ειχε εμπειρια με τετοια να ανοιγε ενα θρεντ

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

image.jpeg.ab734473055572d89db3db7b619306af.jpeg

 

Now having said that, παραμένω μέγας fan των Laney και υπήρξα κάτοχος του VC-15 και cub12 ενώ παραμένω κάτοχος του VC-30. Ο τελευταίος δε, με αλλαγή μεγαφώνου είναι ο ενισχυτής με τον οποίο έχω βγάλει τον καλύτερο ήχο επί σκηνής σε πολλά λάιβ.

 

 

  • Like 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά παραδοσιακό ήχο θα έχεις εάν βάλεις στον 15αρη πχ ένα creamback neo.

Ήδη είναι από τους μικρότερους και ελαφρυτερους 15αρηδες, και με το neo θα γίνει ακόμα πιο ελαφρύς.

 

Και εγώ έχω laney (laney cub 8, laney supercub 12, irt15). Εξαιρετικά εργαλεία.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Jazzjoker αν κ δε τόν έχω πλέον, τι έβαλες? Κ αν μπορείς πες μου τι δε σου άρεσε με τον στοκ. Εγώ είχα πρόβλημα στο πως μου καθοντουσαν όλα τα ντραηβ που είχα τοτες λόγω μεγαφώνου (εννοώ από κραντς κ πάνω, στα κλην μπούστ κ τα λαητ οβερντραηβ καλά τα πήγαινε). Είχα σκοπό να το αλλάξω γιατί τα καθαρά του ήταν φοβερά, αλλά έκανα το λάθος να τον δώσω κ να πάρω έναν Μάρσαλ βιντατζ μοντέρν, τον οποίο κ φυσικά δε τον φχαριστηθηκα ποτέ στο σπίτι .

 

@gkourmoul1 έχεις neo σε κάποιον δικό σου? Το λέω γιατί δεν έχω δει ποτέ να προτείνουν για καθαρό ήχο. Βασικά δε θυμάμαι εδώ μέσα να έχει γίνει παρουσίαση από κάποιον που άλλαξε το μεγάφωνο σε neo (κ δεν είχε προτεραιότητα τα βρώμικα), αλλά μπορεί να έχει γίνει κ να μου ξέφυγε 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω βάλει neo σε κανέναν.

Γενικά, όμως, οποίος βάζει celestion έχει προτεραιότητα τα βρωμικα (εκεί διαπρέπουν). Θα έβαζα μόνο για να μειώσω το βάρος σε κάποιον combo. 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

τι έβαλες? Κ αν μπορείς πες μου τι δε σου άρεσε με τον στοκ.

Το στοκ ήταν επιεικώς μέτριο και όχι στις λεπτομέρειες καθώς θυμάμαι (πάνε και αρκετά χρόνια). Γενικά το θυμάμαι να μπουκώνει στα μπάσα, να βγάζει άσχημη παραμόρφωση από κάποια ένταση και πάνω κλπ. Του έβαλα το Jensen C12K που φορούσε ο DRRI μου και έκατσε μια χαρά. Ο ενισχυτής πήρε τα πάνω του. Επίσης με την αλλαγή μεγαφώνου και λυχνιών, έγινε χρήσιμο και το βρώμικο κανάλι του ενισχυτή που στη στοκ κατάσταση, δεν ακουγόταν.

  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jazzjoker είπε

Το στοκ ήταν επιεικώς μέτριο και όχι στις λεπτομέρειες καθώς θυμάμαι (πάνε και αρκετά χρόνια). Γενικά το θυμάμαι να μπουκώνει στα μπάσα, να βγάζει άσχημη παραμόρφωση από κάποια ένταση και πάνω κλπ. Του έβαλα το Jensen C12K που φορούσε ο DRRI μου και έκατσε μια χαρά. Ο ενισχυτής πήρε τα πάνω του. Επίσης με την αλλαγή μεγαφώνου και λυχνιών, έγινε χρήσιμο και το βρώμικο κανάλι του ενισχυτή που στη στοκ κατάσταση, δεν ακουγόταν.

Πω πω έγινες τόσο σαφής που τον θυμήθηκα 100% λες κ τον είχα μπροστά μου . Το ντραηβ του κανάλι ήταν όντως χαλιά με το στοκ μεγάφωνο. Αλλά κ με πετάλια (ντραηβ) δε διορθώνουν πολύ η κατάσταση. Κ ο tt 20 που είχα παρόμοια κατάσταση. Εξίσου καλά καθαρά, αλλά είχε ακριβώς τα ίδια θέματα με το μεγάφωνο.

 

@gkourmoul1 thanks. Αν κ κυρίως στα καθαρά με τρώει η περιέργεια τι γίνεται. Στα βρώμικα έχω ακούσει πολύ πειστικά παραδείγματα 

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Μια χαρά παραδοσιακό ήχο θα έχεις εάν βάλεις στον 15αρη πχ ένα creamback neo.

Ήδη είναι από τους μικρότερους και ελαφρυτερους 15αρηδες, και με το neo θα γίνει ακόμα πιο ελαφρύς.

 

Και εγώ έχω laney (laney cub 8, laney supercub 12, irt15). Εξαιρετικά εργαλεία.

 

Σιγά μη και δεν είχες 😀

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου