Προς το περιεχόμενο

Ακουστικα τύμπανα και πολυκατοικίες...


hampis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχα!

 

Τι μου θυμισες:

 

"Εφηβοι, στο σπιτι της γιαγιας μου, στον 2ο οροφο σε πολυκατοικια 33 διαμερισματων, με διαμερισματα αριστερα, δεξια, πανω, κατω, απεναντι απο την εξωπορτα κι αλλο.

Στο υπνοδωματιο με ξυλινο παρκε :D, τα ντραμς κολλημενα στην παλια ξυλινη μπαλκονοπορτα που κοιταει στο δρομο, τα ντραμς να παιζουν στα 100φευγα db, εμεις (2 κιθαρες) να ανοιγουμε τερμα τους ενισχυτες γιατι δεν ακουμε!!! και να Χοροπηδαει το πατωμα!!!!!

 

Στο πρωτο take fade to black σκανε οι γειτονες!

 

Στο δευτερο Blind guardian γινεται χαμος!

 

Τα κοβουμε, και φευγοντας πετυχαινουμε στην εξωπορτα τον διπλανο τυπο με οικογενεια και παιδια, και λεει·

 

- Εσεις βαρατε την μουσικη;

- εεε, χμ, ξερετε, εεεε....

και απανταει με μαγκιορικο νοημα:

 

-Καλοιιιιιιιι!!!!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@Holystone, ειναι διασκεδαστικο αυτο το κειμενο :) Αλλα μαλλον σε αυτα τα 33 διαμερισματα (και στα 102 των γυρω πολυκατοικιων) σιγουρα υπηρξαν και αρκετοι ενοχλημενοι.

 

Δεν το λεω καθολου για να θιξω αυτο που εγραψες, αλλα ας μη χανουμε και την προοπτικη αυτου που συζηταμε, που ειναι οτι εντος και εκτος ωρων κοινης ησυχιας υπαρχουν ορια επιτρεπτου θορυβου.

 

Ορια που δεν ειναι αντικειμενο τυφλης υπακοης αλλα ειναι μια ασκηση σεβασμου και στην ησυχια των αλλων αλλα και στη δικη μας.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Blackie απο που προκυπτουν τα 90db? Ισως ειμαι λαθος πληροφορημενος.

 

Εχεις καποιο link? Θα με ενδιεφερε :)

 

Σε αναζητηση για ανωτατα ορια θορυβου σε περιοχες που επικρατει το αστικο στοιχειο βρηκα τα 50db σε καποιο προσφατο ΦΕΚ.

 

70db για τις βιομηχανικες περιοχες.

 

Σε αλλη πηγη (θα την αναζητησω αν το θελετε) 100 ή 110db ειναι τα επιτρεπτα ορια θορυβου στις συναυλιες.

 

Δεν προκειται για διαχωρισμο θορυβου αναμεσα στις ωρες κοινης ησυχιας και μη, αλλα για ορια ενοχλησης και προκλησης βλαβων στο αυτι αν υπαρχει συνεχομενη εκθεση.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χεις πιάσει το θέμα φίλε

 

Όταν κάποιος δεν μπορεί να ανεχθεί την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ φασαρία που κάνεις όταν παίζεις, όταν δεν ανέχεται να τον αποτρέπεις, με το έτσι θέλω, από το να ακούσει μουσική, να διαβάσει, να δει τηλεόραση, να διαβάσει κάτι, να ξεκουραστεί, είναι "κομπλεξικός".

 

Στην τελική, ο κόσμος γύρω από σένα οφείλει να κινείται, από το τι εσύ γουστάρεις να κάνεις την Α ή Β στιγμή.

 

Τι λες ρε φίλε τώρα είσαι σοβαρός?

 

Που προσπαθούσα να μελετήσω μία με μιάμιση ώρα από τις 12 μέχρι τις 13 30 το μπουζούκι μου κι ερχόταν ο άλλος και μου την έλεγε?Ας μη μιλάμε καλύτερα εαν δεν ξέρουμε και ας μη γενικεύουμε τα πράγματα!

Γρηγόρης Σιατερλής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε παρει ενας φιλος κατι σιτες-διχτακια αντι μεμβρανων που αν δεν κανω λαθος ειναι κατι σαν αυτα http://www.thomann.de/gr/tdrum_th14.htm

 

Εδιναν αληθοφανη αισθηση στο παιξιμο αλλα ακουγοταν ελαχιστα.

 

Μαζι με κατι ειδικα λαστιχα στα πιατα και στημενο το σετ σε εχα λαστιχενιο δαπεδο-χαλι,το αποτελεσμα ηταν ακρως ικανοποιητικο και για αυτον και για τους γειτονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Blackie απο που προκυπτουν τα 90db? Ισως ειμαι λαθος πληροφορημενος.

 

Εχεις καποιο link? Θα με ενδιεφερε :)

 

Σε αναζητηση για ανωτατα ορια θορυβου σε περιοχες που επικρατει το αστικο στοιχειο βρηκα τα 50db σε καποιο προσφατο ΦΕΚ.

 

70db για τις βιομηχανικες περιοχες.

 

Σε αλλη πηγη (θα την αναζητησω αν το θελετε) 100 ή 110db ειναι τα επιτρεπτα ορια θορυβου στις συναυλιες.

 

Δεν προκειται για διαχωρισμο θορυβου αναμεσα στις ωρες κοινης ησυχιας και μη, αλλα για ορια ενοχλησης και προκλησης βλαβων στο αυτι αν υπαρχει συνεχομενη εκθεση.

 

μου το ειπε ιδιοκτητης μαγαζιου μουσικων οργανων...

το ειπα και στον αστυνομικο που μου εφεραν μια μερα...

πειστηκε...

 

ΥΓ:μια δυνατη κλανια ξεπερνα τα 50db κοντα στη πηγη...90db στο χωρο ενοχλησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες ρε φίλε τώρα είσαι σοβαρός?

 

Που προσπαθούσα να μελετήσω μία με μιάμιση ώρα από τις 12 μέχρι τις 13 30 το μπουζούκι μου κι ερχόταν ο άλλος και μου την έλεγε?Ας μη μιλάμε καλύτερα εαν δεν ξέρουμε και ας μη γενικεύουμε τα πράγματα!

 

Μήπως εσύ είσαι που γενικεύεις; Όταν παίζεις μπουζούκι αλλα προτρέπεις ανθρώπους που παίζουν κρουστά να κάνουν ό,τι κάνεις;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εδιναν αληθοφανη αισθηση στο παιξιμο αλλα ακουγοταν ελαχιστα.

 

Μαζι με κατι ειδικα λαστιχα στα πιατα και στημενο το σετ σε εχα λαστιχενιο δαπεδο-χαλι,το αποτελεσμα ηταν ακρως ικανοποιητικο και για αυτον και για τους γειτονες.

 

Αληθοφανη αισθηση και ιδιως ηχο δινουν και τα ηλεκτρονικα.Ασε που πιανουν και λιγοτερο χωρο.Επισης δεν ξερω κανεναν που θα εδινε λεφτα να αγορασει ακουστικο σετ για να το μαφλαρει με πετσετες και σιτες στο σπιτι...Δεν ειναι εκει το θεμα.

 

Προς αυτους τους δυο που πανε να τσακωθουν : Παιδια ΕΛΕΟΣ ! Επειδη ολοι οι υπολοιποι δεν εχουμε διαθεση να διαβαζουμε τις πιθανες αλληλοκατηγοριες σας ανταλλαξτε τα mail σας και βρίστε αφοβα.Οπότε αφήστε τις ''γενικότητες'' και συνεχιστε στο topic εαν γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Holystone, ειναι διασκεδαστικο αυτο το κειμενο :) Αλλα μαλλον σε αυτα τα 33 διαμερισματα (και στα 102 των γυρω πολυκατοικιων) σιγουρα υπηρξαν και αρκετοι ενοχλημενοι.

 

Δεν το λεω καθολου για να θιξω αυτο που εγραψες, αλλα ας μη χανουμε και την προοπτικη αυτου που συζηταμε, που ειναι οτι εντος και εκτος ωρων κοινης ησυχιας υπαρχουν ορια επιτρεπτου θορυβου.

 

Ορια που δεν ειναι αντικειμενο τυφλης υπακοης αλλα ειναι μια ασκηση σεβασμου και στην ησυχια των αλλων αλλα και στη δικη μας.

 

;) Τωρα πια εχοντας κανει δικη μου οικογενεια, εργαζομενος κτλ, καταλαβαινω οτι ειμασταν υπερβολικοι...

 

Αλλα τοτε, 15 χρονων, εβραζε το αιμα μας!

Δεν τα γραφω για να πω οτι καναμε σωστα, το αντιθετο μαλιστα...

 

Απλα, λεω ποσο διαφορετικα βλεπεις τα πραγματα οταν εισαι στην αλλη πλευρα...

 

Εγω εχω μα κ@ργιολ@ απο πανω μου που καθε μεσημερι πλακωνεται με τα παιδια της, και μου ξυπναει το μωρο...

Εχω ανεβει 2-3 φορες, την επομενη, με βλεπω να της σπαω την πορτα!

 

(Βλεπεις, ο καθενας μεσα στο χορο οταν ειναι χορευει διαφορετικα...)

 

Για αυτο καλο ειναι να σεβομαστε και τους γυρω μας ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθοφανη αισθηση και ιδιως ηχο δινουν και τα ηλεκτρονικα.Ασε που πιανουν και λιγοτερο χωρο.Επισης δεν ξερω κανεναν που θα εδινε λεφτα να αγορασει ακουστικο σετ για να το μαφλαρει με πετσετες και σιτες στο σπιτι...Δεν ειναι εκει το θεμα.

 

 

 

Δεν ειναι το θεμα το τι θα ηθελε να κανει αλλα το τι ειναι λογικο να κανει.

 

Και ενας που αγοραζει εναν ενισχυτη κιθαρας 100w δεν τον εχει στο σπιτι στο 10 αλλα στο 1-2,ετσι ακριβως επειδη τα φυσικα τυμπανα δεν εχουν κουμπι volume οφειλουν να μαφλαριστουν με καποιον τροπο εαν ειναι σε πολυκατοικια,γιατι αν εγω εδωσα πχ 2 χιλιαρικα να αγορασω το φυσικο σετ τυμπανα καποιοι αλλοι εδωσαν απο 200 χιλιαρικα να αγορασουν σπιτια για να ζησουν μεσα τους.

 

Εξαλλου σημερα υπαρχουν πολλοι χωροι για να μαζευτουν μερικα ατομα,φιλοι,μπαντα ή οχι,να τους νοικιασουν και να παιζουν εκει σε οτι εντασεις θελουν,ειτε για μελετη,ειτε για προβα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου