Προς το περιεχόμενο

Ακουστικα τύμπανα και πολυκατοικίες...


hampis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεδομένου του τεράστιου προβλήματος ήχου που έχουμε στην Ελλάδα λόγω πολυκατοικιών αναρωτιόμουνα πόσοι από εσάς που δεν έχετε χώρο δικό σας ,έχετε ακουστικό σετ και για ποιό λόγο έχετε αφού δε μπορείτε να το χαίρεστε ???

 

Λογικα η αναλογία ηλεκτρονικών/ακουστικών σετ στις μεγάλες πολεις τουλάχιστον θα έπρεπε να ήταν 9/1.Ελα όμως που δεν είναι ετσι !

 

Εννοείται ότι το να εχω ακουστικό σετ στο σπιτι με αθορυβα pads απλα για εξάσκηση δεν ειναι λυση...

 

edit : με νεότερη εκτενέστερη αναζήτηση βλέπω ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί οπότε αν το θεωρησουν περιττό οι διαχειριστες ας το σβησουν,no problem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορεί να μην παίζω τύμπανα αλλά κι εγώ αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα στο σπίτι μου και θα σου δώσω μία συμβουλή!Εαν παίζεις φυσιολογικές ώρες δεν έχει κανένας δικαίωμα να σου πει τίποτα.Όπως τους μάθεις είναι τους γείτονες!

Γρηγόρης Σιατερλής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ενα συγκεκριμενο οριο ανωτατων db (60 ή 65  αν δεν κανω λαθος) που οριζεται απο το νομο για ωρες εκτος κοινης ησυχιας. Δεν ξερω σιγουρα (ας μας πει καποιος που εχει κανει σχετικη μετρηση ή τελος παντων γνωριζει), αλλα νομιζω οτι ενα σετ ακουστικων τυμπανων το υπερβαινουν αυτο το οριο.

 

Συνεπως (και αν ισχυει το παραπανω) σαφως και εχει δικαιωμα καποιος αλλος ενοικος ή γειτονας να σου ζητησει να παιξεις πιο σιγα.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το 'ξερα αυτο!Όντως,εαν κάποιος ξέρει κάτι ας μας πει.

 

Αλλού θέλω να καταλήξω,ότι είναι όπως τους μάθεις.Εγώ σηκώνομαι και φεύγω από το σπίτι μου και πηγαίνω στο πατρικό μου και μελετάω.Και τα δύο είναι σε πολυκατοικίες,γιατί στο ένα μου κάνουν παρατήρηση με τη μία ενώ στο άλλο δεν τολμάνε να μου χτυπήσουν?Η μήπως νομίζεις πως είναι πιο φυσιολογικοί?Τα ίδια σκ@τ@ είναι απλά από παλιά δεν τους άφησα να μου πάρουν τον αέρα!Εννοείται ότι πάντοτε παίζω φυσιολογικές ώρες.

 

Πονεμένη ιστορία άστο!

Γρηγόρης Σιατερλής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τσαμπουκά και νόμους δεν γίνεται τίποτα.

Μίλα με τους γείτονες πρώτα και προσπάθησε ευγενικά να τους δώσεις να καταλάβουν. Πες τους ότι αν κάποια στιγμή τους ενοχλήσεις να σε ενημερώσουν.

Εσύ μπορεί να θες να παίξεις αλλά και ο άλλος μπορεί να έχει να δουλέψει, να διαβάσει, μπορεί να έχει άρρωστο ή κάποιον με πρόβλημα.

Προσπαθήστε να σεβαστείτε ο ένας τον άλλο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ενα συγκεκριμενο οριο ανωτατων db (60 ή 65  αν δεν κανω λαθος) που οριζεται απο το νομο για ωρες εκτος κοινης ησυχιας. Δεν ξερω σιγουρα (ας μας πει καποιος που εχει κανει σχετικη μετρηση ή τελος παντων γνωριζει), αλλα νομιζω οτι ενα σετ ακουστικων τυμπανων το υπερβαινουν αυτο το οριο.

 

Συνεπως (και αν ισχυει το παραπανω) σαφως και εχει δικαιωμα καποιος αλλος ενοικος να σου ζητησει να παιξεις πιο σιγα.

 

90db...

ωστοσο αυτη η μετρηση θα πρεπει να ειναι στο χωρο που υπαρχει ενοχληση...

σε ενα καλο σπιτι με καλη μονωση τα 90db ακουγονται λιγοτερα απο 60db εκτος αυτου...

διπλα τζαμια,δωματιο με κλειστες πορτες και σφραγισμενες απο κατω και λογικα θα εισαι οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τσαμπουκά και νόμους δεν γίνεται τίποτα.

Μίλα με τους γείτονες πρώτα και προσπάθησε ευγενικά να τους δώσεις να καταλάβουν. Πες τους ότι αν κάποια στιγμή τους ενοχλήσεις να σε ενημερώσουν.

Εσύ μπορεί να θες να παίξεις αλλά και ο άλλος μπορεί να έχει να δουλέψει, να διαβάσει, μπορεί να έχει άρρωστο ή κάποιον με πρόβλημα.

Προσπαθήστε να σεβαστείτε ο ένας τον άλλο.

 

Σε περιπτώσεις τέτοιες δεν τίθεται θέμα σαφώς.Και επειδή γενικά από παλιά δεν είμαι άτομο που τσακώνομαι και μου αρέσει να λύνω με την κουβέντα τυχών διαφωνίες πήγα και μίλησα με το διπλανό μου για να λυθεί το θέμα και άκρη δε βρήκα.Κι επειδή ο άνθρωπος δεν είχε κάποιο πρόβλημα,ούτε κάτι σημαντικό να κάνει και όταν έπαιζα ερχόταν και μου χτυπούσε ξανά και ξανά το κουδούνι,για να μην τσακωθώ,σηκώθηκα κι έφυγα και πηγαίνω και μελετάω αλλού.Είναι δυστυχώς να μην πέσεις σε κομπλεξικούς γείτονες,που οι περισσότεροι δηλαδή,έτσι είναι!

Γρηγόρης Σιατερλής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτώσεις τέτοιες δεν τίθεται θέμα σαφώς.Και επειδή γενικά από παλιά δεν είμαι άτομο που τσακώνομαι και μου αρέσει να λύνω με την κουβέντα τυχών διαφωνίες πήγα και μίλησα με το διπλανό μου για να λυθεί το θέμα και άκρη δε βρήκα.Κι επειδή ο άνθρωπος δεν είχε κάποιο πρόβλημα,ούτε κάτι σημαντικό να κάνει και όταν έπαιζα ερχόταν και μου χτυπούσε ξανά και ξανά το κουδούνι,για να μην τσακωθώ,σηκώθηκα κι έφυγα και πηγαίνω και μελετάω αλλού.Είναι δυστυχώς να μην πέσεις σε κομπλεξικούς γείτονες,που οι περισσότεροι δηλαδή,έτσι είναι!

 

Το χεις πιάσει το θέμα φίλε

 

Όταν κάποιος δεν μπορεί να ανεχθεί την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ φασαρία που κάνεις όταν παίζεις, όταν δεν ανέχεται να τον αποτρέπεις, με το έτσι θέλω, από το να ακούσει μουσική, να διαβάσει, να δει τηλεόραση, να διαβάσει κάτι, να ξεκουραστεί, είναι "κομπλεξικός".

 

Στην τελική, ο κόσμος γύρω από σένα οφείλει να κινείται, από το τι εσύ γουστάρεις να κάνεις την Α ή Β στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα και άλλες φορές.

Ενδεικτικά:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=186999.0

 

Εγώ όταν έψαχνα σπίτι σαν φοιτητής,ξεκαθάριζα εξ'αρχής ότι σπουδάζω μουσική και ότι έχω πλήρη επίγνωση των δικαιωμάτων μου σαν ένοικος.

Δηλαδή χτύπημα ντουβαριών-κουδουνιών σε ώρες μη κοινής ησυχίας,όταν παίζω σε κανονικές εντάσεις,κομμένα εξ'αρχής .&-

Ψάχνοντας σπίτι,δεν θα ξεχάσω ποτέ μια πολυκατοικία στην Καλλιδρομίου,όπου στους κανονισμούς μεταξύ άλλων, έγραφε:"Απαγορεύονται τα μουσικά όργανα". ::)

 

Το καλύτερο είναι να υπάρχει αμοιβαία κατανόηση,αρκεί να μη γίνονται καφρίλες.

Αλλος μαθαίνει όργανο,άλλος μεγαλώνει παιδί,άλλος μιλάει στο τηλέφωνο και ακούγεται 3 τετράγωνα παραπέρα..

Ουδείς αθόρυβος..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια ας μη γελιόμαστε, σε πολυκατοικία δε μπορεις να κάνεις εξάσκηση και ας είναι τα νόμιμα όρια όσο θέλουν.Επίσης σκεφτείτε ότι πολλοί απο εμας εχουν και οικογένεια δεν είμαστε όλοι οι drummer εργένηδες  :D

 

Το πρόβλημα δεν το έχω προσωπικά γιατί έχω χώρο (προσωρινα τουλάχιστον) αλλά αναρωτιέμαι τι κάνουν όλοι οι άλλοι που δεν έχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου