Προς το περιεχόμενο

Ακουστικα τύμπανα και πολυκατοικίες...


hampis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρίχες κατσαρές.

Αν πραγματικά δεν θες να ενοχλείς με ακουστικά τύμπανα ή έχεις κατασκευή χιλιάδων ευρώ σε ιδιόκτητο υπόγειο/ισόγειο ή έχεις ηλεκτρονικά τυμπανα σωστά τοποθετημένα και (απο)μονωμένα (κυρίως για τα πετάλια στο πάτωμα) στο χώρο ή κάνεις το αυτονόητο και πας σε στούντιο.

Τα υπόλοιπα είναι "πες τε μου με τι τρόπο να κλάσω για να βάψω καλύτερα τα αυγά".

 

Σαφέστερος;

Επαναλαμβάνεις πράγματα που γράφτηκαν πιο πάνω. Κανείς δεν είπε ότι θα στήσει τη δίκαση στο υπνοδωμάτιο που από πάνω κοιμούνται μωρά και θα κοπανάει ό,τι ώρα του καβλώσει. Μιλάμε για το πώς θα παίζουμε χωρίς, ξαναλέω, να γινόμαστε γαϊδούρια.

 

Άρα όχι, δεν έγινες σαφέστερος.

 

(Και άμα έχεις όρεξη για τσαμπουκάδες πάρε τηλέφωνο να βριστούμε σαν άνθρωποι!)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μιλάμε για το πώς θα παίζουμε χωρίς, ξαναλέω, να γινόμαστε γαϊδούρια.

 

τα ακουστικά κρουστά είναι ό,τι πιο απαιτητικό στην ηχομόνωση, γιατί:

 

1. οι εντάσεις ειναι πολύ υψηλές

2. καλύπτουν από πολύ χαμηλές ως πολύ ψηλές συχνότητες

3. παράγουν και αερομεταφερόμενους και κτυπογενείς ήχους

 

Κατά συνέπεια, μπορεί κάλλιστα να ξοδέψεις 1.000+ ευρώ και να καταφέρεις ένα πολύ περιορισμένο αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ακουστικά ντράμς σε αστικό περιβάλλον χωρίς να έχει ξοδευτεί πολύ μεγάλο ποσό για ηχομόνωση δεν γίνεται. Ακόμα και τον πιο ταλαντούχο ντράμμερ να έχεις γείτονα είναι πολύ εύκολο να ενοχληθείς. Και δεν έχουν δικαίωμα στην ησυχία μόνο αυτοί που έχουν μωρά παιδιά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέφερα και πριν οτι το πρόβλημα δεν αφορά άμεσα εμένα καθως έχω χώρο όπως επισήμανε και ο Περικλής.Ο χώρος αυτός δεν είναι δικός μου , σήμερα είμαι εκει αύριο δεν είμαι.....

 

Το ερώτημα μου δεν έχει να κάνει με το ότι έχω εγώ το πρόβλημα και αναζητάω λύσεις.Το ξεκαθάρισα αυτό.

 

Απλά έκατσα και σκέφτηκα και αφού μιλούσα με φιλαράκια σε Ολλανδία,Αγγλία,Αμερική τι μεγάλο θέμα εχουμε εμεις εδω με τις πολυκατοικίες και αναρωτιόμουν για ποιό λόγο πραγματικα γίνεται τόσος ντόρος για ακουστικό σετ άμα δεν μπορείς να έχεις το αυτονόητο, δηλαδη τον φυσικό του ήχο σε ένταση που επιλέγεις εσύ.

 

Το θέμα του thread θα μπορουσε να είναι και '' Ολοι εσεις που έχετε ακουστικό σετ το βαρατε καθόλου και εαν ναι που ?''   :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνεις πράγματα που γράφτηκαν πιο πάνω. Κανείς δεν είπε ότι θα στήσει τη δίκαση στο υπνοδωμάτιο που από πάνω κοιμούνται μωρά και θα κοπανάει ό,τι ώρα του καβλώσει. Μιλάμε για το πώς θα παίζουμε χωρίς, ξαναλέω, να γινόμαστε γαϊδούρια.

Και σου ξαναλέω, δεν είναι θέμα δίκασης ή τρίκασης, δεν είναι θέμα μωρού ή γέροντα, δεν είναι θέμα ώρας ή στιγμής αλλά της εκλιπούσας στην Ελλάδα κοινωνικής συνείδησης και ευγενικής συμπεριφοράς καθότι απλά.........

τα ακουστικά κρουστά είναι ό,τι πιο απαιτητικό στην ηχομόνωση, γιατί:

1. οι εντάσεις ειναι πολύ υψηλές

2. καλύπτουν από πολύ χαμηλές ως πολύ ψηλές συχνότητες

3. παράγουν και αερομεταφερόμενους και κτυπογενείς ήχους

Κατά συνέπεια, μπορεί κάλλιστα να ξοδέψεις 1.000+ ευρώ και να καταφέρεις ένα πολύ περιορισμένο αποτέλεσμα

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να μην ενοχλείς.

 

ΑΝ θέλεις άλλοθι και πίπες μάντολες ("σιγά μωρε...", "ο νόμος λέει.....", "βράζει το αίμα .....", "άμα είσαι γεροπαράξενος .....") μπορείς να συνεχίσεις τη κουβέντα μέχρι να συμφωνήσετε σε αυτά που από μέσα σας έχετε συμφωνήσει από καιρού ούτως ή άλλως.

 

Να βριστούμε δεν πρόκειται γιατί είσαι γλυκό αγόρι και σ' αγαπώ πολύ.

Θα σου ανέβω επάνω όμως μια από αυτές τις μέρες για να δω (με καφέ και τσιγάρο βέβαια) τι ηχομόνωση δεν έχεις βάλει και κουράζεις τους γειτόνους με τα τούμπανα στο πέτρινο σαλόνι.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρω επίσης Περικλή και στο original post με edit ότι έκανα έρευνα εκτενέστερη και είδα ότι πανω κατω εχει ξανασυζητηθει οποτε εαν το θεωρουσαν περιττο οι διαχειριστες ας το εσβηναν.

 

Επίσης  το εξαιρετικό θεμα του Σπύρου είχε να κάνει με ηχομόνωση χώρου και στησιμο απο σημειο μηδεν , αλλη ιστορια αυτη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν έχουν δικαίωμα στην ησυχία μόνο αυτοί που έχουν μωρά παιδιά.

Τα περί δίκασης, μωρών και (να προσθέσω, μη μονωμένου, με κλασικούς χάρτινους ελληνικούς τοίχους) υπνοδωματίου ήταν χρήση υπερβολής χάριν της συζήτησης. Φυσικά και όλοι έχουν δικαίωμα στην ησυχία, των ντράμερς συμπεριλαμβανομένων.

 

Και σου ξαναλέω, δεν είναι θέμα δίκασης ή τρίκασης, δεν είναι θέμα μωρού ή γέροντα, δεν είναι θέμα ώρας ή στιγμής αλλά της εκλιπούσας στην Ελλάδα κοινωνικής συνείδησης και ευγενικής συμπεριφοράς καθότι απλά.........ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να μην ενοχλείς.

 

Εδώ δεν διαφωνούμε

 

ΑΝ θέλεις άλλοθι και πίπες μάντολες ("σιγά μωρε...", "ο νόμος λέει.....", "βράζει το αίμα .....", "άμα είσαι γεροπαράξενος .....") μπορείς να συνεχίσεις τη κουβέντα μέχρι να συμφωνήσετε σε αυτά που από μέσα σας έχετε συμφωνήσει από καιρού ούτως ή άλλως.

 

Πίπες μάντολες επίσης. Αυθαιρετείς και γενικεύεις. Δεν έχουμε συμφωνήσει τίποτα - εγώ τουλάχιστον και οι περισσότεροι σώφρονες άνθρωποι/ντράμερς/μπουζουκτζήδες/τουμπίστες που ξέρω. Αλλά πάλι αποφεύγω να κάνω παρέα με μαλάκες, οπότε το δείγμα μου μπορεί να μην είναι αντιπροσωπευτικό.

 

Να βριστούμε δεν πρόκειται γιατί είσαι γλυκό αγόρι και σ' αγαπώ πολύ.

Θα σου ανέβω επάνω όμως μια από αυτές τις μέρες για να δω (με καφέ και τσιγάρο βέβαια) τι ηχομόνωση δεν έχεις βάλει και κουράζεις τους γειτόνους με τα τούμπανα στο πέτρινο σαλόνι.

 

Όλο λόγια είσαι...

Αν κάποτε δεήσεις κι έρθεις, θα δεις ότι δεν ενοχλώ κανέναν γιατί - για να απαντήσω και στην έρευνα του Μπάμπη :) - μένω σε μονοκατοικία, τα κουφώματα είναι καινούργια και τα τζάμια διπλά και τρίδιπλα, έχω μία υποτυπώδη αλλά επαρκή ηχομόνωση, το πλησιέστερο σπίτι είναι στα 20 μέτρα, και δεν διανοούμαι να παίξω πριν τις 11 και μετά τη 1 το πρωί-μεσημέρι, και πριν τις 6 και μετά τις 9 το απόγευμα-βράδυ. Εδώ και σχεδόν μια δεκαετία δεν έχω ακούσει ούτε μισό παράπονο από τους γείτονες, εκτός από ένα πιτσιρίκι που μου χτύπησε το κουδούνι για να με ρωτήσει γιατί δεν παίζω ποτέ το Creep των Radiohead...

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάμπη Smiley - μένω σε μονοκατοικία, τα κουφώματα είναι καινούργια και τα τζάμια διπλά και τρίδιπλα, έχω μία υποτυπώδη αλλά επαρκή ηχομόνωση, το πλησιέστερο σπίτι είναι στα 20 μέτρα, και δεν διανοούμαι να παίξω πριν τις 11 και μετά τη 1 το πρωί-μεσημέρι, και πριν τις 6 και μετά τις 9 το απόγευμα-βράδυ

 

Ορίστε ο Χάρης τοποθετήθηκε και έχει καλούς λόγους να αγοράσει και να χαίρεται τα τύμπανα του

Οι υπόλοιποι ? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απαντήσω και εγώ που μένω σε διαμέρισμα μιας πολυκατοικίας της δεκαετίας του '60 με μονό τούβλο για τους τοίχους των διαμερισμάτων.

Το πρώτο διάστημα και για περίπου 2 1/2 χρόνια έπαιζα με δέρματα και ως φυσικό επακόλουθο υπήρχαν αντιδράσεις όχι μόνο από τους ένοικους αλλά και τους λοιπούς γείτονες ως και σε απόσταση 200 μέτρων. Τότε ήταν που ανακάλυψε τις σίτες (mesh heads) και τα προβλήματα μου λύθηκαν.Εντελώς; Όχι, αφού ένας θόρυβος εξακολουθεί να παράγεται από τα τύμπανα και έτσι κατέληξα προ 4 ετίας να αγοράσω ένα mini set χωρίς drum shells το Traps A400.

Επειδή όμως οι ταχύτητες έχουν ανέβει και οι παρτιτούρες είναι πιο περίπλοκες πλέον σκέφτομαι να πάω ένα βήμα παραπέρα και να αγοράσω το drum σετ της Gibraltar με pads ώστε να μειώσω ακόμα περισσότερο την όποια ενόχληση κάνω στους γείτονες και για πιατίνια σκέφτομαι πλαστικά μιας και δεν υπάρχουν χρήματα για περιττά έξοδα αλλά και γιατί τα πιατίνια μου ( Meinl Raker & MB 10 ) ακόμα και με τα silent pads όσο να'ναι ακούγονται αρκετά.

Έτσι θα περιοριστώ να παίζω  αραιά και που σε κανένα studio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου