Προς το περιεχόμενο

Φορητοί ενισχυτές AA-5,VA-5,THR-5/10,VOX MINI 5 RYTHM


STEFANOS604

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Δηλαδή,δε μπορείς να προτρέψεις έναν νεαρό μουσικό να επιλέξει έναν Yamaha amp από έναν Marshall Class 5 ή έναν Blackstar Ht-1 επειδή ο Yamaha έχει πιο πολλά εφέ.Και δε μπορείς να το κάνεις αυτό,διότι οι 2 ενισχυτές που ανέφερα για παράδειγμα και μόνο,είναι ανώτεροι κατασκευαστικά,πιο προσεγμένοι,λαμπάτοι και παράγουν ανώτερο ήχο,χάρη στην ανωτερότητα του κυκλώματος και των υλικών τους.

 

Εξαρταται το τι ζηταει ο καθενας, εμενα θα μου αρεσε πχ. να μη κουβαλαω πεταλια/ερα και να καλυπτομαι απο τον ενισχυτη, η ακομα και να μαρεσει ο ηχος περισσοτερο, παραδειγμα.

 

Το πως παρουσιαζει καποιος τις σκεψεις του, εν προκειμενω με χρωματιστα γραμματα και κολλαζ εικονων, ειναι προσωπικη επιλογη. Εμενα δε με ενοχλησε καθολου, ειναι οντως κατι πολυ ασυνηθιστο, αλλα το αποτελεσμα πιστευω θα μπορουσε να ειναι και πιο προσεγμενο.

 

Το βιντεο μου φανηκε αρκετα ελλειπες για τον κυριο λογο του οτι δε δινει κανενα στοιχειο για την ποιοτητα του ηχου, πραγμα σημαντικο ακομα και για τους φορητους. Επισης δεν αναφερει κατι παραπανω απο αυτα που αναφερονται στα Specs στο ιντερνετ. Πιστευω στα 14' που διαρκει, θα μπορουσε να ειχε γινει αναλυτικη και χρησιμη παρουσιαση του καθενο ωστε να δωσει μια κατευθυντηριο γραμμη.

 

Πως πιστευω οτι επρεπε να γινει...

 

Ηχογραφιση με μικροφωνο σε συγκεκριμενη αποσταση απο το ηχειο σε:

 

Καθαρο καναλι με χαμηλη/μετρια/υψηλη ενταση και χαμηλη/μεσαια υψηλη συχνοτητα ωστε να δουμε ποσο χρησιμη ειναι η ισχυς του καθενος αφου τι να τα κανω τα 5βατ αν παραμορφωνει το ηχειο στη μεση, η αν η ανοιχτη μπασα ΜΙ η η καντινι απο το 12 ταστο και μετα τζιτζικιζει.

 

Επισης αναφορα σε ενα ευρως τιμων του καθενος και ποσες/τι μπαταριες παιρνει, για να επιλλεξει καποιος τετοιον ενισχυτη πιθανοτατα θα τον χρησιμοποιησει χωρις ρευμα. Εμφανιση διπλα-διπλα να δουμε και τη διαφορα μεγεθους και αναφορα σε λοιπα στοιχεια.

 

Αυτες ειναι οι σκεψεις μου στο θεμα, προσπαθοντας να συμβαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στην περιγραφή του video του you tube δίνεται πρώτο το Link με το κείμενο word που περιγράφει κάποιια απ΄αυτά που λες: https://app.box.com/s/b34c11zzjil8xsmv8wuk. που όμως επειδή το ''ελέγχω'' δεν το είδει κανείς σας.

 

Αυτές είναι οι προτάσεις σου και τις σέβομαι. Η απάντηση σου ευπρεπής και εποικοδομητική, μπορεί να την εφαρμόσω ή κάποιος άλλος στο μέλλον.

 

Ευχαριστώ Stoyo για το σχόλιο

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη φίλε Στέφανε,αλλά συμφωνώ με τα παιδιά σε αυτά που σου είπαν.

 

Αφού θες όμως να μιλήσουμε τεκμηριωμένα ας το κάνουμε.

 

Δεν παίζουν μουσική τα specs,αλλά τεράστιο ρόλο παίζει η ποιότητα κατασκευής,η επιλογή των κατάλληλων υλικών (ανθεκτικά,ποιοτικά,προσεγμένα),αλλά και όπως σωστά είπες και τα επιμέρους specs.

 

Όλοι οι ενισχυτές που αναφέρεις (ίσως πλην των καινούργιων Yamaha Thr) είναι κάκιστοι ακόμα και για οικιακή χρήση,εν έτη 2014.Δεν έχει σημασία μόνο το αν ένα μηχάνημα έχει Mic In,αλλά περισσότερο μετράει η ηχητική του παρουσία.

 

Ναι,οι Line6 έχουν τρομερή ποικιλία σε specs,αλλά ο ήχος τους κατά 95% είναι τραγικός για μουσικό που δεν είναι 13 ετών και έχει ασχοληθεί λίγο παραπάνω με το τι εστί ήχος και πώς προσεγγίζεται.

 

Δηλαδή,δε μπορείς να προτρέψεις έναν νεαρό μουσικό να επιλέξει έναν Yamaha amp από έναν Marshall Class 5 ή έναν Blackstar Ht-1 επειδή ο Yamaha έχει πιο πολλά εφέ.Και δε μπορείς να το κάνεις αυτό,διότι οι 2 ενισχυτές που ανέφερα για παράδειγμα και μόνο,είναι ανώτεροι κατασκευαστικά,πιο προσεγμένοι,λαμπάτοι και παράγουν ανώτερο ήχο,χάρη στην ανωτερότητα του κυκλώματος και των υλικών τους.

 

Θεωρώ παντελώς λανθασμένη και επιφανειακή την προσέγγισή σου.

Δεν το μελέτησες το άρθρο γιατί θα έβλεπες ότι αναφέρεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε ενισχυτές Ρεύματος/Μπαταρίας....

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν το μελέτησες το άρθρο γιατί θα έβλεπες ότι αναφέρεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε ενισχυτές Ρεύματος/Μπαταρίας....

 

Εγώ θεωρώ λανθασμένη την επιλογή ανάλυσης του θέματος εξαρχής.Είναι αδύνατο με τέτοια μηχανήματα αυτής της ποιότητας να ικανοποιηθείς ηχητικά,πόσο μάλλον για να κάνεις συστηματικά εξάσκηση και να χαρείς πραγματικά τον ήχο σου.

 

Επαναλαμβάνω γιατί μάλλον δεν έγινα αντιληπτός.Εν έτη 2014 είναι αστεία αυτά τα μηχανήματα.Ξαναδιάβασε όλα όσα έγραψα και μη στέκεσαι σε ό,τι νομίζεις ότι σε συμφέρει για να ακυρώσεις μια άποψη που προφανώς δε μπορείς να αντικρούσεις.

 

Αλλά μάλλον πάλι θα αρνηθείς να μπεις στη διαδικασία αποδοχής μιας κριτικής και θα συνεχίσεις να παραθέτεις specs για ένα θέμα που έχεις ήδη παραδεχθεί ότι δεν κατέχεις γιατί δεν είσαι κιθαρίστας. ::)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και επειδή γενικά μ'αρέσει να μιλάω με στοιχεία,αποδείξεις και παραδείγματα,ορίστε μερικοί ενισχυτές της κατηγορίας που παρουσίασες οι οποίοι είναι φθηνοί,αλλά ανώτεροι με βάση τα χαρακτηριστικά που έθεσε παραπάνω.

 

http://www.thomann.de/gb/cat.html?gf=battery_operated_amplifiers&oa=prd

 

1)Fender Mustang Mini

2)Vox Mini 3 Series

3)Orange Micro

4)Marshall MS Series

 

Την καλημέρα μου!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή γενικά μ'αρέσει να μιλάω με στοιχεία,αποδείξεις και παραδείγματα,ορίστε μερικοί ενισχυτές της κατηγορίας που παρουσίασες οι οποίοι είναι φθηνοί,αλλά ανώτεροι με βάση τα χαρακτηριστικά που έθεσε παραπάνω.

 

http://www.thomann.de/gb/cat.html?gf=battery_operated_amplifiers&oa=prd

 

1)Fender Mustang Mini

2)Vox Mini 3 Series

3)Orange Micro

4)Marshall MS Series

Την καλημέρα μου!

Εσύ αναφέρθηκες στους  Marshall Class 5 ή έναν Blackstar Ht-1 οι οποίοι είναι ρεύματος. (Ήσουν εκτός θέματος)

Τώρα δίνεις αυτούς που λες ανώτερη κλάση. Μα διαψεύδεις την ίδια εταιρεία. Ο vox mini 5 rhythm  που αναλύω διεξοδικά είναι το νεότερο μοντέλο του Vox mini 3.

Τους άλλους 2 που αναφέρω (AA 5 , VA 5 Yamaha τους έχω πάνω από 7 έτη - και οι 2 κόστος 80 ευρώ και σε σύνδεση chain που δείχνω σε ταβερνούλα είναι άνετοι και για την κιθάρα μου και την φυσαρμόνικα μου). Πουθενά δεν τους προτείνω για ορχήστρα σε μαγαζί. Θα ήταν αφελές...

 

Με δε τους Thr5/10 και τον Vox mini 5 που έχω μελετήσει από δεκάδες sites και τον τελευταίο τον έχω αποκτήσει (145 ευρώ - απλά και μόνο για την είσοδο mic IN που δεν διαθέτουν οι άλλοι...) εδώ και 15 μέρες  με τα Amp models που διαθέτουν θα ικανοποιηθείς ηχητικά όχι μόνο στο σπίτι αλλά και υπαίθρια.

 

Εδώ στο αρχικό μου post σας δείχνω τον VA-5 στα σκαλιά της Ερμούπολης που παίζω κιθάρα με κορνετίστα με την πλατεία με πολύ κόσμο και ακούγεται άνετα. (όπως βλέπεις παίζω κιθάρα- από 12 χρονών – όχι ηλεκτρική) .

Τους άλλους που λες δεν τους ξέρω , πιθανόν να είναι – κάνε μ’ αυτούς εσύ video

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εσύ αναφέρθηκες στους  Marshall Class 5 ή έναν Blackstar Ht-1 οι οποίοι είναι ρεύματος. (Ήσουν εκτός θέματος)

Τώρα δίνεις αυτούς που λες ανώτερη κλάση. Μα διαψεύδεις την ίδια εταιρεία. Ο vox mini 5 rhythm  που αναλύω διεξοδικά είναι το νεότερο μοντέλο του Vox mini 3.

Τους άλλους 2 που αναφέρω (AA 5 , VA 5 Yamaha τους έχω πάνω από 7 έτη - και οι 2 κόστος 80 ευρώ και σε σύνδεση chain που δείχνω σε ταβερνούλα είναι άνετοι και για την κιθάρα μου και την φυσαρμόνικα μου). Πουθενά δεν τους προτείνω για ορχήστρα σε μαγαζί. Θα ήταν αφελές...

 

Με δε τους Thr5/10 και τον Vox mini 5 που έχω μελετήσει από δεκάδες sites και τον τελευταίο τον έχω αποκτήσει (145 ευρώ - απλά και μόνο για την είσοδο mic IN που δεν διαθέτουν οι άλλοι...) εδώ και 15 μέρες  με τα Amp models που διαθέτουν θα ικανοποιηθείς ηχητικά όχι μόνο στο σπίτι αλλά και υπαίθρια.

 

Εδώ στο αρχικό μου post σας δείχνω τον VA-5 στα σκαλιά της Ερμούπολης που παίζω κιθάρα με κορνετίστα με την πλατεία με πολύ κόσμο και ακούγεται άνετα. (όπως βλέπεις παίζω κιθάρα- από 12 χρονών – όχι ηλεκτρική) .

Τους άλλους που λες δεν τους ξέρω , πιθανόν να είναι – κάνε μ’ αυτούς εσύ video

 

 

Μα άκουσα τον Vox Mini 5 Rythm και είδα και τα specs του και αντιλήφθηκα ότι όχι μόνο έχει λιγότερα μπιμπλίκια πάνω,αλλά είναι πιο ακριβώς μόνο και μόνο επειδή είναι νεότερο μοντέλο.

 

Επιπλέον,για τη χρήση που εσύ κάνεις,είναι πολύ καλύτερος ο Vox Soundbox,κάνε ένα search και θα καταλάβεις.

 

Με τους Yamaha 5/10 Thr έχω παίξει πάρα πολλές φορές γιατί τους διαθέτει ο καθηγητής μου στο home studio του.Είναι καλοί για εξάσκηση,αλλά μόνο για κιθάρα με humbuckers,δε μπορούν να υποστηρίξουν μια Strat ας πούμε ούτε σε αυτές τις εντάσεις γιατί δεν έχουν αρκετό gain και watts για να το κάνουν.

 

Θέλω να καταλήξω ότι για έναν ηλεκτρικό κιθαρίστα υπάρχουν αρκετές καλύτερες επιλογές σε αυτά τα χρήματα,ή έστω με λίγα παραπάνω.Μη χαλάμε όμως τις καρδιές μας,ο καθένας με την άποψή του και τις ανάγκες του.

 

Δυστυχώς δε μπορώ να κάνω demo video με τους ενισχυτές που ανέφερα (Vox,Marshall,Orange) γιατί δεν τους έχω στην κατοχή μου.Έχω κάνει όμως άλλα demos με τον ενισχυτή μου Marshall JVM205h,αποκλειστικά για το forum.Με ένα search εδώ στο forum μπορείς να τα ακούσεις.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουστική κιθάρα με ζώνη, φυσαρμόνικα στο στόμα με πατέντα, και όλα συνδεδεμένα σε μίνι ενισχυτή μπαταρίας...

 

 

kill_it_with_fire-s670x394-132457-580.jpg

 

Manosx: Η ειρωνεία σου μπούμερανγκ

 

 

Κιθάρα + Φυσαρμόνικα μαζί (μια απ' τις τεχνικές μου) . Αν θέλεις να σου δείξω και τις υπόλοιπες τεχνικές….

 

Παρακάτω με τους 2 ενισχυτές (ΑΑ-5 και VA – 5 Yamaha σε chain σύνδεση). Τα 50 και πλέον μέλη έχουν άλλη γνώμη (δεν προλαβαίνω τα γλέντια.....)

 

http://www.hikingteam.gr/category/4-%CE%95%CE%9A%CE%94%CE%97%CE%9B%CE%A9%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3-%CE%A4%CE%97%CE%A3-%CE%9F%CE%9C%CE%91%CE%94%CE%91%CE%A3CROSS-ACTIONS-OF-THE-TEAM.aspx\

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 50 και πλέον μέλη έχουν άλλη γνώμη (δεν προλαβαίνω τα γλέντια.....)

...μόνο μην τους φέρεις και τους γράψεις εδώ μέσα...και δεν προλαβαίνουμε και εμείς τα γλέντια ;D ;D...Πάντα τέτοια Κε Στέφανε και να σου πέσει το φλουρί ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου